شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۳

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشکده مجازی دانشگاه علوم پزشکی تهران:

اولین رویداد استارتاپ ویکند سلامت الکترونیک برگزار می‌شود/ مهلت ثبت نام تا ۲۰ تیرماه

استارتاپ ویکند سلامت الکترونیک

اولین رویداد استارتاپ ویکند سلامت الکترونیک سوم تا پنجم مرداد ماه مصادف با روز کارآفرینی از سوی دانشکده مجازی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می‌شود. مهلت ثبت نام در این رویداد تا ۲۰ تیرماه خواهد بود.

دکتر سمیه برجعلی لو معاون فرهنگی و دانشجویی دانشکده مجازی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اعلام این خبر در گفتگو با مفدا گفت: رویداد ملی استارتاپ ویکند سلامت الکترونیکی، رویدادی مهم، نوآورانه و کارآفرینانه با محوریت فناوری اطلاعات در حوزه سلامت است که در راستای رسالت‌های دانشکده مجازی دانشگاه علوم پزشکی تهران با مشارکت مراکز برون بخشی (معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان نظام پزشکی، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، پژوهشکده مطالعات فناوری) و نیز درون بخشی (دانشکده فناوری‌های نوین پزشکی، مجتمع بیمارستانی امام خمینی، مرکز تحقیقات بیماری‌های شغلی و طب کار، دفتر همکاری دانشگاه، صنعت و جامعه، مرکز رشد فناوری اطلاعات سلامت، مرکز رشد استعدادهای درخشان و مرکز پژوهش های علمی دانشجویان) برگزار خواهد کرد.

وی در ادامه درباره رسالت‌های اصلی این دانشکده توضیح داد: ماهیت دانشکده ما در ارتباط با فضای مجازی است و ما دو رسالت اصلی داریم؛ اولی توسعه علوم مرتبط به فضای مجازی مانند e-learning  و e-health و دیگری مجازی کردن فرآیندهای آموزشی، درمانی و خدماتی در حوزه سلامت است.

برجعلی‌لو همچنین اضافه کرد: در دانشگاه همان طور که باید به فکر آموزش و پژوهش باشیم باید برای شغل یابی نیز دانشجویان را آماده کنیم. من در بررسی‌هایی که داشتم متوجه شدم موضوع job placement در دانشگاه‌های دنیا در حوزه معاونت دانشجویی و فرهنگی دنبال می‌شود. مباحث کارآفرینی در سطح دانشگاه‌های دنیا در رویدادهای استارتاپ ویکند دنبال می‌شود که هم جنبه آموزشی دارد و هم شبکه‌ای از افراد شکل می‌گیرد که با توجه به مهارتی که دارند کسب و کار جدید ایجاد می‌کنند. استارتاپ ها در حال حاضر به سمت فعالیت‌های الکترونیکی می‌روند که در راستای رسالت‌های دانشکده مجازی است و از این رو به فکر راه انداری یک رویداد استارتاپی مرتبط با حوزه سلامت و دولت الکترونیک افتادیم.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشکده مجازی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: همه افکارمان را روی هم گذاشتیم و فکر کردیم می‌توانیم فضایی ایجاد کنیم که دانشجویان و کسانی که تجربه کسب و کار موفق داشته‌اند و سرمایه گذاران را دور هم جمع کنیم تا در نهایت یک ایده و نواوری خلق شود که بتواند مشکلی را در ارتباط بین پزشک و بیمار حل کند. این موضوع از طرف من مطرح شد و مورد حمایت دانشگاه قرار گرفت. این رویداد با حضور سیاست‌گذاران حوزه سلامت، مدیران مراکز رشد سلامت و پارک‌های علم و فناوری حوزه سلامت، مدیران موفق شرکت‌های دانش‌بنیان، سرمایه‌گذاران خطرپذیر، هسته‌ها و شرکت‌های فناور، دانشجویان و تیم‌های علاقمند به کارآفرینی و دارای ایده برگزار می‌شود. روند اجرایی این رویداد بدین صورت است که علاوه بر صاحبان ایده، افرادی که علاقه مند به ایده پردازی هستند نیز از سراسر کشور قادر به شرکت در این رویداد هستند.

وی درباره اهداف راه اندازی استارتاپ سلامت الکترونیکی اظهار داشت: در این استارتاپ چند هدف دانبال می‌شود. اول فرهنگ سازی در زمینه کارآفرینی است. وقتی سخن از دانشگاه‌های نسل سه و چهار می‌شود فقط بحث آموزش و پژوهش مطرح نیست بلکه باید فرهنگ ایجاد کسب و کار و کارآفرینی نیز در این دانشگاه‌ها آموزش داده شود. همچنین شکل گیری شبکه‌ای از افراد و تخصص‌های مختلف که در مسیر کارآفرینی حرکت می‌کنند دیگر هدف ما از راه اندازی این رویداد بود. در طی چهار پنج ماه گذشته از طرح این ایده، شبکه‌ای بین افراد فعال در حوزه سلامت، کسب و کار و متخصصین حوزه مالی و سرمایه گذاران بخش‌های خصوصی ایجاد شده که در زمینه e-health و در حوزه‌های بین رشته‌ای فعالیت مشترک تعریف می‌کنند. هدف این است که اگر کارمند یا دانشجویی ایده‌ یا طرحی در زمینه e-health داشت با سرمایه گذاران ارتباط داشته باشد و ایده خود را به اجرا نزدیک کند. هدف دیگر ما ارائه آموزش‌های لازم در زمینه کارآفرینی و کسب و کار بود که در یک رویداد استارتاپی مطرح است.

معاون دانشکده مجازی علوم پزشکی در ادامه افزود: ایجاد محیط خلاقانه و کارآفرینانه میان نخبگان دانشگاهی برای پرورش روحیه کسب و کارهای نوین در زمینه سلامت الکترونیکی، شناسایی ایده های فناورانه برای توسعه کسب و کارهای نوپا در حوزه سلامت الکترونیکی، استفاده از ایده های خلاقانه در زمینه کسب و کارهای سلامت الکترونیکی برای کاهش هزینه های خدمات سلامت محور، گسترش عدالت و مدیریت بحران در بخش سلامت و استفاده از پتانسیل کسب و کارهای الکترونیکی سلامت برای ترویج خدمات سلامت و پیشگیری از بیماری‌ها از دیگر اهداف راه اندازی این رویداد استارتاپی است.

برجعلی لو همچنین توضیح داد: دانشکده ما در قالب مراکز رشد دانشگاهی و دفتر ارتباط با صنعت میزبان ایده‌های برگزیده‌ای است که طرح توجیهی اراته کنند. در دانشگاه فضا، امکانات، نیروی متخصص حوزه سلامت و فیلد مورد نیاز درمان برای پیاده کردن ایده‌ها موجود است و دانشگاه از این گونه طرح‌ها حمایت می‌کند البته بی نیاز از سرمایه گذاران بخش خصوصی نیستیم.

لازم به ذکر است محورهای اصلی این رویداد سواد سلامت و خودمراقبتی، ابزارهای پیشگیری دیجیتال، سیستم‌های هوشمند گردشگری سلامت، مداخلات هوشمند، ارتباط الکترونیکی پزشک و بیمار، سیستم‌های هوشمند تصمیم یار بالینی، تشخیص آنلاین بیماری، امنیت داده در نظام سلامت و بیمارستان مجازی ذکر شده است.

حضور در این رویداد استارتاپی مزایایی دارد از جمله؛ فرصت بهره گیری از تجارب متخصصان حوزه سلامت الکترونیکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، ارتباط مستقیم با سیاست گذاران حوزه سلامت و صندوق های سرمایه گذاری، ارتباط مستقیم با مدیران موفق شرکت های دانش بنیان، مربیان و منتورهای با تجربه در حوزه سلامت، بهره گیری از فضای مربی گری و منتورینگ توسط افراد خبره در زمینه های تدوین طرح توجیهی، مدل کسب و کار، ارزش گذاری فناوری، بازاریابی و فروش و نحوه ارائه طرح به سرمایه گذاران و تسهیل فرایند ورود به مراکز رشد و پارک های علم و فناوری.

تاکید می‌شود به شرکت کنندگان در رویداد گواهی شرکت در اولین استارتاپ ویکند سلامت الکترونیکی دانشکده مجازی دانشگاه علوم پزشکی تهران داده خواهد شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.