دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۸

به گزارش مفدا-جهرم :

نشاط اجتماعی یکی از مولفه های مهم رفاه اجتماعی به شمار می رود

دانشگاه علوم پزشکی جهرم

نشاط اجتماعي يکي از مولفه هاي مهم رفاه اجتماعي به شمار مي رود

سلامت روانی و جسمانی خواست همه انسانهاست و همه در تلاشیم شخصیت های سالمی درزندگی برای برقراری مناسبات سالم انسانی پیدا کنیم .

به گزارش مفدا- جهرم "  شادابی، نشاط، لذت بردن از زندگی و هدفمندی مستلزم داشتن شخصیت سالم است. اما آیا تا کنون اندیشیده اید که چه فردی ازشخصیت سالم بهره مند است .

ازطریق آشنایی با معیارهای سلامت روانی و تطابق آن باویژگی های شخصی، تعامل با دیگران و محیط پیرامونی اندکی می توانیم عوامل آسیب زا به شخصیت سالم را شناسایی و با اصلا ح آنها، در کسب شخصیت سالم تلاش کنیم .

‌انسانهای سالم نیاز مداومی به تنوع، ‌احساس و درگیری تازه دارند. کارهای روزمره و عادی را کنار می گذارند و درجست و جوی تجربه های تازه هستند. ماجراجو هستند، ‌خطر می کنند و چیزهای تازه کشف می نمایند.

اریک فروم معتقد است که به سبب اهمیت نیروهای اجتماعی و فرهنگی برای درک یکایک اعضای جامعه، باید ساختار آن جامعه درگذشته و حال تجزیه و تحلیل گردد. بنابراین شناسایی ماهیت جامعه کلید درک شخصیت متغیر انسان است. شخصیت، خواه سالم و ناسالم به فرهنگ بستگی دارد. فرهنگ مانع یا حامی رشد و تکامل مثبت انسان است .

فروم شخصیت انسان را بیشتر محصول فرهنگ میداند. از نظر وی سلامت روان بستگی به این دارد که جامعه تا چه اندازه نیازهای اساسی افراد جامعه را برآورده می کند، نه اینکه فرد تا چه حد خود را با جامعه سازگار می کند. در نتیجه، سلامت روان بیش از آنکه امری فردی باشد. مساله ای اجتماعی است . جامعه ناسالم در بین اعضای خود دشمنی، بدگمانی و بی اعتمادی میآفریند و مانع از رشد کامل آنها می گردد. درمقابل جامعه سالم به اعضای خود امکان می دهد به یکدیگر عشق بورزند، بارور، کارآمد و خلاق باشند و قوه تعقل و عینیت خود را بارور سازند .

شخص سالم، ‌رویدادهای محیط را با استفاده از روشهایی تعبیر و تفسیر می کند که به احساس خوب (یا امید) می انجامند و او را قادر می سازند به اینکه برای حل مسائل زندگی خود مهارتهای خاصی را به بکار برد .

تجربه هوشیار و آگاهانه زیربنای عاطفی انسان رامی سازند و شخصیت سالم، اهمیت زمان حال و چگونگی ادراک آن، بیش از گذشته است. البته نباید منکر تاثیر رویدادهای گذشته برشیوه نگرش کنونی شد زیرا رویدادها در میزان سلامت روانی انسانها موثر واقع می شود، اما تاکید عمده بر رویدادهای کنونی است نه آنچه در گذشته پیش آمده است .

معیارهای سلامت روانی

براساس نظر کارشناسان سازمان جهانی بهداشت، ‌سلامتی نه فقط به فقدان بیماری و نقص عضو بلکه به حالت رفاه کامل جسمی، روانی و اجتماعی اطلاق می شود بنابر، این تعریف، سلامت روانی به عنوان یکی از معیارهای تعیین کننده سلامت عمومی شناخته  میشود. فردی که از سلامت روانی برخوردار است، ضمن احساس راحتی و آسایش قادر است در اجتماع به راحتی و بدون اشکال به فعالیت بپردازد و ویژگی های شخصی وی در آن اجتماع، ‌موجب خشنودی و رضایت است .

به سختی می توان کسی را یافت که متعادل منطقی و آگاه به اعمال خود باشد هر فرد در دوره هایی از زندگی خود دارای ویژگیهایی از قبیل شیدایی، افسردگی، اجتماعی بودن، بیگانگی، ‌جست و خیز و انفعالی بودن است، بنابراین به شکلی رفتارهای غیرمنطقی را تجربه می کند.

 تفاوت رفتارهای عادی و غیر عادی یک امر رتبه ای و درجه بندی شده است. برخی از مردم بیش از دیگران غیر منطقی هستند. و بعضی دیگر چنان غیر منطقی هستند که در زمینه سازگار شدن با زندگی به کمک نیاز دارند .

برای دسترسی به سلامت روانی باید بپذیریم که در رفتار خود آزادی انتخاب داریم و این آزادی را به کار ببریم و مسوولیت انتخاب نیز با خودماست.

بنابراین سلامتی و عدم سلامتی روانی به مقدار زیادی ناشی از تجارب موفق و ناموفق در دوران تحصیلی و واکنشهای معلمان و والدین نسبت به آنان است .

زمانی که شخصیت کودک شکل نگرفته، سالهای نخست زندگی تحصیلی خود را آغاز می کند، ‌در مسیر رشد و بالندگی قرار می گیرد و درطول بهترین سالهای عمر خود، ‌ با عوامل مختلف موثر بر تحول شناختی، عاطفی و اجتماعی به کنش متقابل می پردازد که نتیجه اش همان چیزی است که به جامعه تحویل داده می شود .

حال چنانچه این فرد به ویژگی ها و خصایص شخصیت سالم آشنا و در جهت کسب آنها تلاش کند. زندگی سرشار ازامید، شادی، ‌آرامش و همراه با موفقیت خواهد داشت.

منبع : ایران ناز

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.