دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۶

معاون وزیر علوم تأکید کرد؛

برخورد جدی با محققان دارای تقلب علمی در نشریات خارجی

تقلب علمی

معاون پژوهشی وزارت علوم با اشاره به تخلفات علمی صورت گرفته توسط برخی محققان ایرانی گفت: به دانشگاه ها اعلام کرده‌ایم این موضوع را پیگیری کنند اگر موارد را مشاهده کردند با آن برخورد کنند.

به گزارش مفدا، وحید احمدی در گفتگو با مهر درباره اخبار برخی از پایگاه های علمی مبنی بر تخلف محققان ایرانی در تحقیقات و مقالاتشان گفت: مواردی که اعلام شده، عمدتا در حوزه‌های پزشکی است.

وی ادامه داد: البته این گزارشی است که آنها اعلام  کرده اند، بنابراین به مجموع دانشگاه‌ها اعلام کرده ایم که این موضوع را پیگیری کنند.

معاون پژوهشی وزارت علوم افزود: البته هم وزارت بهداشت و هم وزارت علوم هردو بخشی از آموزش عالی کشور هستند، بنابراین برای ما فرقی نمی کند که این مساله در حوزه بهداشت یا وزارت علوم باشد.

وی تاکید کرد:  این ناهنجاری علمی هر کجا  که باشد باید با آن برخورد شود، بنابراین ما باید پیگیر این موضوع باشیم که در این بخش آموزش عالی نیز چنین اتفاقی رخ ندهد، به دانشگاه ها اعلام کرده ایم این موضوع را پیگیری کنند، اگر موارد مشابه ای را مشاهده کردند و یا موارد جداگانه ای به آنها گزارش شده بود، آن را پیگیری کرده و با آن برخورد کنند.

معاون پژوهشی وزارت علوم افزود: در مورد تخلفاتی علمی، به صورت جدی، به تمام دانشگاه ها ابلاغ کرده ایم، هیچ مصامحه ای صورت نگیرد و برخورد شود.

وی ادامه داد: به معاونان پژوهشی دانشگاه ها، طبق آیین نامه ای که به آنها ابلاغ کرده ایم تاکید شده، هر گونه تخلفی از جمله این تخلفات که در این نشریات اعلام شده، یا موارد دیگر تخلفات که مربوط به پایان نامه و مقاله است، با آن برخورد جدی شود.

معاون پژوهشی وزارت علوم تاکید کرد: وزارت علوم بر برخورد قانونی با این تخلفات تاکید دارد و با قاطعیت این نکته را تاکید می کند که با هرگونه تخلف در هر قالب که صورت گیرد باید برخورد قانونی شود.

وی افزود: علاوه بر آیین نامه ای که به دانشگاه ها ابلاغ شده، پیگیر این موضوع هستیم تا لایحه ای که در رابطه با پایان نامه فروشی  به مجلس ارایه شده از طریق نمایندگان تاکید شود و در اولویت فوریت قرار گیرد و زودتر ابلاغ شود تا هم دست مجموع قضایی و هم اجرایی در این مساله باز بوده و بتواند برخورد لازم را داشته باشند.

چندی پیش تعدادی از نشریات وابسته به نیچر ۵۸ مقاله دانشمندان ایرانی را بخاطر دستکاری توسط نویسندگان تعلیق کرد. بر اساس مقاله ای که در سایت هفته نامه علمی nature، به چاپ رسیده، در ۵۸ مقاله که توسط ۲۸۲ پژوهشگر ایرانی نوشته شده، نشانه‌هایی دال بر وجود تبانی در روندهای ارزیابی علمی و انتشار آنها یافت شده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.