دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۹

به دعوت بسیج دانشجویی شهید اژدری؛

موافقان و مخالفان مذاکره با آمریکا در دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه مناظره کردند

مناظره تربت حیدریه

مناظره دانشجویی «تعامل با آمریکا، آری یا نه» از سوی بسیج دانشجویی شهید اژدری دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه با حضور مهدی بشارت، دکترای علوم سیاسی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار افتخاری مفدا، این مناظره به هدف در دو گروه دو نفره موافق و مخالف تعامل با آمریکا، ارتقاء بصیرت و آگاهی‌های سیاسی دانشجویان روز گذشته یکشنبه 16 آبان ماه در در سالن ابن سینای دانشگاه برگزار شد.

در این جلسه کامران غلامزاده، دانشجوی ترم هفت هوشبری از موافقان تعامل با آمریکا گفت:  افزایش صادرات نفت در دوران پسا برجام با وجود کاهش قیمت نفت در دوران تحریم، تغییر محسوسی است که حاصل از برجام در زندگی مردم دیده شد. در دوران پسابرجام نیز صادرات نفت به کشورهای مختلف چند برابر شده است.

وی همچنین اظهار داشت: طبق تعهدات انجام شده، کشورمان در مباحث نیروگاه‌های هسته ای، مراکز آب سنگین و تبدیل آنها به مراکز تحقیقاتی  پروتکل الحاقی را به اجرا در آورده است. به تبع آن آمریکا نیز تحریم‌هایی را در حوزه‌های مختلف تجارت و حقوق بشر لغو کرده و امروز صادرات نفت خام به حدود دو میلیون بشکه در روز رسیده است. همچنین گشایش‌هایی در حوزه بیمه و ارتباطات بانکی صورت گرفته و اعتقاد ما بر آن است که همه اینها به یمن برجام بوده است.

امروز برجام فقط بر روی کاغذ اجرایی شده و پولی حاصل از فروش بیشتر نفت به کشور وارد نشده است

در این جلسه مناظره محمد تحویلی، دانشجوی ترم هشت بهداشت نیز به عنوان مخالف تعامل با آمریکا سخنرانی کرد و گفت: دشمنی آمریکا با ملت ما ریشه دیرینه‌ای دارد که به کودتای ۲۸ مرداد برمی‌گردد و بد عهدی آمریکا در مبادله اسرا در لبنان از نمونه همین بدعهدی‌هاست.

وی همچنین به بدعهدی آمریکا در لغو نکردن تحریم‌ها در دوسال تعلیق هسته‌ای در دولت اصلاحات اشاره کرد.

تحویلی افزود: امروز برجام فقط بر روی کاغذ اجرایی شده و پولی حاصل از فروش بیشتر نفت به کشور وارد نشده است.

وی با اشاره به مبحث نفوذ و شخص دری اصفهانی، جاسوس آمریکایی که مسئول ارتباطات بانکی برجام بود، گفت: اگر قرار بود ارتباط با آمریکا مشکلات اقتصادی را حل کند، اروپا مشکل اقتصادی نداشت و دولت آمریکا نیز ورشکسته نمی‌شد.

ابوالفضل ملک زاده، دانشجوی ترم شش پرستاری از دیگر موافقان تعامل با آمریکا نیز قطع ارتباط با آمریکا را قطع ارتباط با دنیای غرب دانست و گفت: در دوران تحریم کالاها و قطعاتی که می‌توانستیم به راحتی وارد کشور کنیم، با چندین واسطه وارد کشور می‌کردیم و این مسئله به اقتصاد کشور ضربه زد.

غنی سازی بیشتر برای بیماران ما دارو و درمان نمی‌شود و همان غنی سازی پنج درصد کافی است

وی سازنده بودن مذاکره با آمریکا را وابسته به خروج کشور از انزوای سیاسی و رشد اقتصادی دانست و تصریح کرد: یکی از دلایل عملی نشدن لغو تحریم‌ها مجلس سنا و نهادهای تصمیم گیرنده آمریکا به جز دولت است.

ملک زاده در ادامه با بیان این که ارتباط با آمریکا باید همچون برجام متقابل باشد، افزود: به زعم بنده باید در مقابل امتیازاتی که می‌دهیم، امتیازاتی نیز بگیریم.

وی با بیان اینکه تحریم‌ها بر تمام اقشار جامعه تاثیر داشته و نمونه آن را در کمبود امکانات درمان بیماران می‌بینیم، گفت: غنی سازی بیشتر برای بیماران ما دارو و درمان نمی‌شود و همان غنی سازی پنج درصد کافی است  و به نظر من باید هر دو را در کنار هم داشته باشیم.

امیر خاکراه خبرنگار افتخاری مفدا

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.