سه‌شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۹

کارگاه آشنایی با آسیب‌های فضای مجازی با همکاری پلیس فتا در دانشگاه علوم پزشکی فسا برگزار شد

کارگاه آموزشی آشنایی با آسیب های فضای مجازی با همکاری پلیس فتا در دانشگاه علوم پزشکی فسا برگزار شد

کارگاه آموزشی آشنایی با آسیب‌های فضای مجازی به همت اداره تعالی فرهنگی و شورای انضباطی دانشگاه ویژه اساتید، کارکنان و دانشجویان با همکاری پلیس فتا در دانشگاه علوم پزشکی فسا در تالار بعثت دانشگاه برگزار شد.

به گزارش مفدا فسا، کارگاه آموزشی آشنایی با آسیب‌های فضای مجازی با همکاری پلیس فتا در دانشگاه علوم پزشکی فسا به همت اداره تعالی فرهنگی و شورای انضباطی دانشگاه ویژه اساتید، کارکنان و دانشجویان در تالار بعثت دانشگاه برگزار شد.

در این کارگاه، سروان وحید کارگر رئیس پلیس فتا شهرستان فسا ضمن اشاره به روش‌های کلاهبرداری در فضای مجازی بیان داشت: کلاهبرداری رایانه‌ای و برداشت غیر مجاز از حساب، بیش از ۵۰ درصد جرایم سایبری در کشور را شامل می‌شود.

وی ادامه داد: روش‌های کلاهبرداری به صورت‌های فیشینگ، اسکیمر، خالی کردن حساب با رسیدهای خودپرداز، کلاهبرداری به بهانه برنده شدن در قرعه کشی، سایت های شرط بندی و کیلاگر  است

سروان کارگر ادامه داد: در روش کلاهبرداری فیشینگ، کاربر به ورود اطلاعات خود در صفحاتی جعلی مشابه صفحه اصلی بانک‌ها، شبکه‌های اجتماعی، دانشگاه‌ها و ... ترغیب می‌شود که توجه دقیق به آدرس بار صفحات و بررسی آدرس قید شده با آدرس صفحه اصلی می‌تواند یکی از روش‌های مقابله با این مورد باشد.

رئیس پلیس فتا در خصوص روش کلاهبرداری اسکیمر نیز خاطر نشان کرد: در این روش کلاهبرداران به کپی کارت عابر بانک و دسترسی به اطلاعات حساب و تخلیه آن می‌پردازند.

وی هشدار داد: مراجعه کنندگان به دستگاه‌های خودپرداز باید از دستگاه‌های مجهز به ضد اسکیمر (قطعه سبز رنگ محل ورود کارت) استفاده کنند و در هنگام خرید از دستگاه POS حتما خود شخص حقیقی رمز کارت خود را وارد نماید و پیامک بانک نیز فعال شده باشد.

این مقام مسئول ضمن اشاره به روش خالی کردن حساب با رسیدهای خودپرداز اظهار داشت: سارقان با برداشتن رسیدهای خود پرداز و شناسایی صاحب حساب با مراجعه به بانک و ارائه مدارک جعلی، حسابی به نام فرد باز کرده و با دریافت کارت بانکی اقدام به برداشت غیر مجاز از طعمه خود میکند.

سروان کارگر در خصوص روش های مقابله با این روش افزود: هیچ گاه رسیدهای بانکی خود را بدون مخدوش کردن و حذف اطلاعات کلیدی آن دور نیندازید و در صورت عدم نیاز، از دریافت رسید خودداری کنید.

رئیس پلیس فتا شهرستان فسادر ادامه به روش کلاهبرداری کیلاگر اشاره کرد و بیان داشت: در این روش مجرم با نصب نرم افزار و یا سخت افزارهایی بر روی کامپیوتر و یا تلفن همراه قربانی، اطلاعات کاملی از فعالیت های وی را برای مجرم ارسال می کند. این اطلاعات می تواند شامل شماره حساب و رمزهای ورود حساب های بانک، آدرس و رمزهای ورود ایمیل ها و حساب‌های کاربری و... باشد.

این مدرس کارگاه ضمن اشاره مجدد به آسیب ها و خطرات پیرامون حوزه فضای مجازی، خطرات استفاده از شبکه‌های اجتماعی و راهکارهای پیشگیری به روش های مختلف از جمله کلاهبرداری ایمیلی، پیامکی و سرقت رمز عابربانک از طریق مهندس اجتماعی، هتک حرمت و نشر اکاذیب را از رایج ترین جرایم رایانه ای کشور دانست.

وی امنیت در اینترنت را موضوعی مهم و حیاتی معرفی کرد و ادامه داد: عدم رعایت نکات امنیتی لازم در فضای مجازی، خطرات وآسیب‌های جبران ناپذیری را به دنبال دارد.

گفتنی است، این کارگاه مورد استقبال دانشجویان  قرار گرفت.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.