سه‌شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۹

دو نمونه از عجایب خلقت در قرآن

یازدهمین روز بخش دانشگاهی بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

عضو هیات علمی دانشگاه فنی و حرفه‌ای در نشست تخصصی عجایب خلقت در قرآن به بیان دو نمونه از این عجایب پرداخت.

به گزارش مفدا، در  یازدهمین روز از بیست و ششمین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، بخش دانشگاهی میزبان نشست تخصصی قرآن و عجایب خلقت با حضور رستگارنسب، عضو هیات علمی دانشگاه فنی و حرفه‌ای بود.

رستگارنسب در این نشست تخصصی و در ابتدای صحبت‌های خود به لایتناهی بودن جهان هستی اشاره کرد و ضمن ارائه برخی مقیاس‌های عددی بین ستاره‌ها، گفت: فضای هستی به مقداری عظیم‌ و بزرگ است که اعداد نیز تنها بخشی از عظمت آن را بیان می‌کند. 

وی با اشاره به اینکه اگر یک مداد بسیار تیز را بر روی یک ورق سفید قرار دهیم بدون هیچ فشاری، شاید در وهله اول ردی از آن به چشم نیاید، گفت: اگر همین یک نقطه را زیر یک تلسکوپ اتمی قرار دهیم متوجه حضور میلیون‌ها اتم کربن بر روی آن برگه خواهیم بود.

استاد دانشگاه فنی و حرفه ای با طرح این سوال که انسان و ‌زمین در برابر این عظمت چه جایگاهی دارد، افزود: فضای دنیای هستی به گونه ای بی‌انتها هست که هیچ تصوری بر آن نیست.

عضو هیات علمی  دانشگاه فنی و حرفه ای در ادامه صحبت‌های خود اظهار کرد: اگر بر اساس جرم‌ حساب کنیم خورشید هر پانصد میلیون سال یک‌بار دور کهکشان راه شیری خواهد چرخید. از سوی دیگر اگر نوع دیگری از این حرکت را محاسبه کنیم متوجه خواهیم شد که همین مسیر طی ۲۵۰ میلیون سال طی خواهد شد. صدها سال است دانشمندان به دنبال پیدا کردن راه حل این اختلاف عدد هستند.

وی با اشاره به اینکه چاره‌ای نداریم جز اینکه ماده تاریک موجود در کهکشان که دارای جرم به خصوصی می‌تواند باشد را به این محاسبات اضافه کنیم، گفت: در بسیاری از آیات قرآن کریم به ماده تاریک اشاره شده است

رستگارنسب در بخش دیگری از صحبت های خود به ذکر مثال دیگری پرداخت و گفت: برخی دانشمندان سرعت خوشه‌های اطراف کهکشان‌ها را در چندین مرحله بررسی کرده و متوجه شدند این سرعت در هر مرحله از محاسبه نسبت به مرحله قبل تر سیر صعودی داشته است، در حالی که نباید اینگونه باشد چرا که ظاهراً هیچ نیروی محرکی بر آن وارد نشده است.

وی با بیان اینکه نظریه مطرح شده در مورد این عامل وارد شدن انرژی به خوشه‌ها برای افزایش سرعت، بحث انرژی تاریک است، به بیان یک مساله و یک اعجاز دیگر از قرآن کریم پرداخت و بیان کرد: خداوند متعال در آیه ششم سوره مبارکه تکویر آیه ای آورده است که بسیار عجیب به نظر می رسد. در این آیه آمده است «آنگاه که آب اقیانوس‌ها به جوش آید یا آتش گیرد» اما مگر آب اقیانوس آتش می‌گیرد. تجربه امروز ما می‌تواند این مساله را توجیه کند.

عضو هیات علمی دانشگاه فنی و حرفه ای در این بخش از صحبت های خود به شیوه شکل گیری یک ستاره که از صحابی به وجود می آید اشاره و بیان کرد: منشا شکل گیری صحابی‌ها مشخص نیست و معلوم نیست چگونه به وجود آمده اند. صحابی‌ها معمولاً به اندازه منظومه شمسی هستند. همین صحابی‌ها اگر از حالت عادی خارج شوند گرمایی را به وجود می‌آورند که می‌تواند یک کهکشان دیگر را ملتهب کند.

وی در ادامه به فرایند تشکیل و مرگ یک ستاره مانند خورشید پرداخت و افزود: زمانی خواهد آمد که بر اساس یک سری جنبش ها خورشید به ۳۰ برابر وضع فعلی می رسد و ‌یک سوم از آسمان بالای سر ما را در بر خواهد گرفت. در ادامه یک سری فرایند دیگر شکل می گیرد که قُطر آن به اندازه قطر زمین می رسد.

رستگارنسب در تکمیل این بخش از صحبت ها خود اظهار کرد: در چنین شرایطی که خورشید به شکل یک کوتوله سفید به نظر می‌آید یک گاز که حدود ۴۰۰۰ درجه حرارت دارد از آن متصاعد می‌شود. این گاز با همان دما حدود یک میلیون سال زمان نیاز دارد تا از روی زمین عبور کند. اینجا هست که آب اقیانوس ها به شدت به جوش می‌آید و این ‌جوش آمدن در حدی است که انگار آتش گرفته است.

استاد دانشگاه فنی و حرفه ای در ادامه صحبت های خود در این نشست تخصصی به یکی دیگر از اعجازهای خلقت اشاره و اظهار کرد: خداوند متعال در آیه ۳۰ سوره مبارکه بقره موضوعی را مطرح کرده است که سالهاست انسان را درگیر خود کرده است. در این آیه فرشتگان قبل از خلقت آدم به خداوند می گویند «آیا باز هم می خواهی موجودی بیافرینی که خونریزی کند». همین آیه که سال هاست انسان را درگیر خود کرده است نشان می دهد قبل از خلقت آدم موجوادت دیگری بوده اند.

وی در تکمیل این بخش از صحبت‌های خود به فاصله برخی ستاره ها از خورشید اشاره و اظهار کرد: فاصله سیاره ها تا خورشید دارای یک معیار مشخص است. اما این فاصله تا مریخ مشخص است اما از مریخ به بعد تا مشتری با یک جهش فاصله مواجه می شویم. تلسکوپ ها فاصله مریخ و مشتری را حساب کردند و متوجه شدند که در این فاصله با کمربند سیارک‌ها مواجه هستند. این کمربندها میلیاردها جرم‌ هستند که بدون خورشید در حال گردش‌اند. کسی نمی‌تواند به این سوال که کمربند سیارک ها چه چیزهایی هستند پاسخ دهند اما  احتمال می رود در اینجا سیاره ای بوده و ‌هوشمندانی در آن زندگی می کرده اند. این موجودات به اندازه ای از هوش رسیده اند که سیاره خود را منفجر کرده اند. یکی از کارهایی که ناسا در این زمینه انجام می‌دهند به دنبال «دی ان ای» از روی این کمربندها هستند.

عضو هیات علمی دانشگاه فنی و حرف های در پایان بیان کرد: اگر دی ان ای بر روی این کمربندهای سیارکی مشاهده شود متوجه خواهیم شد که قبل از انسان موجوادتی بوده اند که هوشمند نیز بوده اند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.