شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۵

با امضاء وزیر بهداشت؛

ابلاغ آیین‌نامه جدید شوراهای صنفی دانشجویان علوم پزشکی/دستیاران و دانشجویان PHD صاحب شورای صنفی شدند

شورای صنفی

آیین‌نامه جدید و بازنگری‌شده شوراهای صنفی دانشجویان و دستیاران دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور، پس از تأیید وزیر بهداشت به دانشگاه‌ها سراسر کشور ابلاغ شد.

به گزارش مفدا، این آیین‌نامه که ۳۱ اردیبهشت ماه به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ شد، مشتمل بر ۹ ماده، ۵۱ بند و پنج تبصره است که جایگزین آیین‌نامه شورای صنفی دانشجویان دانشگاه/ دانشکده‌های علوم‌پزشکی کشور مصوب سال ۱۳۹۴ شده و از تاریخ ابلاغ لازم‌الاجرا خواهد بود.

از مهم‌ترین تغییرات این آیین‌نامه می‌توان به فراهم شدن امکان تشکیل و راه‌اندازی شوراهای صنفی ویژه دستیاران و دانشجویان PHD و نیز تشکیل شورای مرکزی سراسری شوراهای صنفی دانشجویی اشاره کرد.

از دیگر تغییرات این آیین‌نامه می‌توان به افزایش تعداد اعضاء هیات مرکزی نظارت بر شوراها صنفی از هفت به ۹ نفر اشاره کرد. در توضیح این هیات مرکزی آمده است، هیاتی است متشکل از ۹ نفر که نظارت بر عملکرد کلیه سطوح شوراهای صنفی دانشجویان و دستیاران دانشگاه/ دانشکده‌ها، همچنین تنظیم، تفسیر و پیشنهاد بازنگری دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های مرتبط را بر عهده دارد و دبیرخانه آن در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت مستقر می‌باشد.

تغییر ترکیب شورای صنفی در دانشکده‌های پزشکی نیز یکی دیگر از تغییرات آیین‌نامه جدید شوراهای صنفی است که بر اساس آن شورای صنفی واحد شامل  هفت نفر(ترجیحا با ترکیب دو دانشجوی دوره علوم پایه و فیزیوپاتولوژی، دو کارآموز، دو کارورز، و یک دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد) است. در این دانشکده‌ها چنانچه تعداد کاندیداها از مقاطع مختلف به حد نصاب نرسد، سهمیه آن مقطع به مقاطع دیگر که مشارکت بیشتری دارند اضافه می‌شود.

در بخش دیگری از این آیین‌نامه آمده است، دبیران شوراهای صنفی واحدها می‌توانند حداکثر تا چهار دوره متوالی انتخاب و در این جایگاه فعالیت کنند؛ در آیین‌نامه قبلی دبیران حداکثر تا سه دوره متوالی امکان انتخاب و فعالیت در این سمت را داشتند.

بر اساس بند الف ماده سوم آیین‌نامه جدید که پیش از این وجود نداشت، شورای صنفی دستیاران و دانشجویان PHD  در هر دانشگاه/ دانشکده علوم پزشکی که دارای دوره‌های تخصصی دستیاری بالینی، دندانپزشکی و PHD می‌باشند، تشکیل می‌شود.  ترکیب اعضای شورای صنفی دستیاران و دانشجویان PHD شامل هفت نفر و با ترکیب چهار دستیار تخصصی بالینی، دو دانشجوی PHD  و یک دستیار دندانپزشکی است و دبیر این شوراهای صنفی حداکثر می‌تواند در دو دوره متوالی انتخاب و در این جایگاه فعالیت کند.

موضوع دیگری که باید در آیین‌نامه جدید مورد توجه قرار گیرد، تغییر در تعداد و نحوه انتخاب اعضاء هیات مرکزی نظارت بر شوراهای صنفی دانشجویان، دستیاران و دانشجویان PHD  است؛ نخست اینکه اعضاء این هیات از هفت به ۹ نفر افزایش یافته است و ترکیب اعضاء هیات مرکزی به ترتیب زیر است:

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت(رییس)

مدیرکل امور دانشجویی وزارت بهداشت(دبیر)

معاون رفاهی/ رییس اداره رفاهی اداره کل دانشجویی وزارت بهداشت

رییس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت(جدید)

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت(جدید)

یک نفر از معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه/ دانشکده های علوم پزشکی(با حکم رییس هیات مرکزی نظارت)(کاهش تعداد از دو به یک نفر)

دو نفر دانشجوی منتخب از سوی مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویان(با حکم رییس هیات مرکزی نظارت)

یک نفر از دستیاران و دانشجویان PHD  منتخب  از سوی مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان PHD (با حکم رییس هیات مرکزی نظارت)(جدید)

نکته مهم در مورد انتخاب اعضاء شورای مرکزی نظارت این است که اعضاء دانشجو و دستیار شورای مرکزی نظارت به انتخاب مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویان و دستیاران و دانشجویان PHD و با حکم رییس هیات مرکزی نظارت انتخاب می‌شوند؛ ساز و کار انتخاب اعضاء دانشجوی هیات مرکزی نظارت در آیین‌نامه قبلی متفاوت و تنها به انتخاب معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تعریف شده بود.

آیین‌نامه جدید شوراهای صنفی دانشجویان علوم پزشکی را اینجا دریافت کنید

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.