شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۵

دانشجوی علوم پزشکی لرستان و عضو بنیاد ملی نخبگان:

برای نخبه شدن تلاش، همت و پشتکار فرد مؤثر است

سید مهدی خسروی/لرستان

دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی لرستان و عضو بنیاد ملی نخبگان گفت:برای نخبه شدن تلاش، همت و پشتکار فرد مؤثر است و دغدغه اصلی یک فرد نخبه باید نزدیک‌تر کردن آرمان‌های خود به آرمان‌های اصلی کشورش و سرانجام بی‌نیاز کردن کشور از حضور بیگانگان در امور علمی-پژوهشی کشور باشد.

 به گزارش مفدا لرستان، یکی از مهمترین فعالیت‌های دانشجویان فعالیت در حوزه علمی و پژوهشی است که می‌تواند زیربنای کارهای بنیادی در کشور باشد. سید مهدی خسروی دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی لرستان است که توانسته با فعالیت‌های علمی خود عضو بنیاد ملی نخبگان شود و افتخاری برای دانشگاه و کشورش باشد. ایشان نفر اول رشته پرتوشناسی(رادیولوژی)، عضو هسته مرکزی انجمن علمی رادیولوژی، عضوشورای مرکزی کمیته تحقیقات دانشجویی، صاحب عنوان دانشجوی نمونه مرحله دانشگاهی بیست و پنجمین جشنواره دانشجوی نمونه سال ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶، عضو اصلی کنگره پیشگیری از دیابت سال ۱۳۹۵، عضو اصلی کنگره جنگ نرم و پدافند غیر عامل در حوزه سلامت سال ۱۳۹۶، دبیر کانون قرآن و عترت سال ۱۳۹۵-۹۴، برگزیده جشنواره ادبی سال۱۳۹۳، برگزیده المپیاد دانشجویی درحوزه مدیریت نظام سلامت سال ۱۳۹۶، دارای گواهینامه مالکیت و ثبت اختراع از بنیاد نخبگان و دارای چندین مقاله وطرح تحقیقاتی در حوزه تصویربرداری پزشکی(Medical Imaging) است.

خبرنگار مفدا لرستان با این دانشجوی نخبه مصاحبه‌ایی انجام داده است که در ذیل می‌خوانیم:

 مفدا_لرستان: ابتدا خودتان را معرفی کنید:

 سید مهدی خسروی دانشجوی ترم هشتم رشته تکنولوژی پرتو شناسی(رادیولوژی)، عضو بنیاد ملی نخبگان، نفر اول رشته رادیولوژی و عضو استعدادهای درخشان دانشگاه علوم پزشکی لرستان هستم.

 مفدا_لرستان:چطور وارد بنیاد ملی نخبگان شدید؟


 از ترم دوم دوران تحصیلم برای عضویت در بنیاد ملی نخبگان تلاش‌های فراوانی کردم اما با توجه به اینکه سطح امتیازات علمی، فرهنگی، پژوهشی‌ام زیاد نبود و نسبت به دانشجوهای سطح کشور رزومه علمی-پژوهشی کمتری داشتم، اوایل موفق به پذیرش در بنیاد نشدم. بنابراین از راه‌های گوناگون در جهت افزایش امتیازهایم اقدام کردم و سال ۱۳۹۶ به عضویت در این بنیاد درآمدم.
 

 مفدا_لرستان:برای نخبه شدن چه شرایطی لازم است؟

همواره برای رسیدن به یک خواسته معقول و ممکن باید عوامل زیادی در کنار هم قرار گیرند که در نهایت منجر به رسیدن به هدف گردد.
برای نخبه شدن و جذب در بنیاد ملی نخبگان هم عوامل گوناگونی از قبیل رزومه علمی -پژوهشی، حمایت‌های مادی و معنوی، پشتکار و راهنمایی افرادصاحب‌نظر در این زمینه و مهم تر از همه تلاش، همت و پشتکار فرد می‌تواند از جمله مهمترین شرایط لازم جهت پذیرش در بنیاد باشد.

 مفدا_لرستان: خانواده در موفقیت و پیشرفت علمی شما چه نقشی داشته است؟

خانواده از جمله مهمترین عوامل زمینه ساز موفقیت هر فرد در هر زمینه‌ای است. در این زمینه هم همانند سایر موفقیت‌هایم خانواده‌ام جزء مهمترین عوامل دخیل در موفقیتم بودند.
آنها همیشه با تشویق و حمایتم به ادامه دادن در این مسیر کمکم می‌کردند. مفدا_لرستان:نخبه شدن کار سختی است؟
معتقدم کار غیرممکن و محال وجود ندارد. اما گاهی اوقات دست یافتن به اهداف راحت و گاهی هم نیازمند تلاش بیشتر است. هیچ‌وقت کاری را محال و ناممکن نمی‌بینم.
پذیرش گرفتن در بنیاد هم همانند هر کار دیگری همت و پشتکار فرد را می‌طلبد.

 مفدا_لرستان: در مورد مسیری که برای دستیابی به این مهم طی کردید صحبت کنید.

 از همان لحظه ورودم به دانشگاه و حتی قبل از پذیرشم در کنکور به این خواسته فکر می‌کردم. در طول دوران تحصیلم نیز جهت رسیدن به این هدف از هیچ تلاشی دریغ نکردم. اما پذیرش در بنیاد نیازمند امتیاز و رزومه قوی است. باید از هر راهی جهت کسب امتیازات و مدارک لازم اقدام کرده و هیچگاه دست از تلاش و کوشش برنداشت.

مفدا_لرستان:شما به ژن خوب معتقد هستید؟

مطمئنا بحث ژنتیک در بسیاری از زمینه‌ها تاثیر گذار است، اما تنها عامل تاثیر گذار نیست. مهم تر از هر چیزی بعد از توکل به خدا تلاش و همت خود فرد است.

مفدا_لرستان:چه امکاناتی در اختیار شما هست؟ آیا از وضع موجود راضی هستید؟

از لحاظ امکانات می‌توان به جرات گفت، دانشگاه و امکاناتی که بنده در اختیار داشتم بسیار ناچیز و کم رنگ بود. در بسیاری از موارد جهت انجام فعالیت‌های پژوهشی متکی به امکانات خارج دانشگاهی و حمایت منابع بیرونی بودم.  امیدوارم این وضع روزبه روز بهتر و بهتر شود و دانشجویان بتوانند بدون دغدغه امکانات و حمایت‌ها، به کار خودشان بدون وقفه ادامه دهند.

خبرنگار مفدا_لرستان:انتظارتان از مسئولان چیست؟

از مسئولان و افرادی که می‌توانند به هر طریقی به دانشجویان کمک کنند تا به خواسته‌ها و اهدافشان برسند می‌خواهم که انشاالله با حضور موثر و حمایتشان زمینه موفقیت آنها را فراهم کنند.

مفدا_لرستان: وظیفه یک نخبه در قبال سرنوشت کشورش چیست؟

_عضویت در بنیاد، پایان فعالیت و تلاش شما نیست بلکه در واقع آغازی بر احساس مسئولیت شما خواهد بود. فردی که به عنوان یک نخبه در جامعه زندگی می‌کند همواره دغدغه اصلیش نزدیک‌تر کردن آرمان‌های خود به آرمان‌های اصلی کشور و سرانجام بی نیاز کردن کشور از حضور بیگانگان در امور علمی-پژوهشی کشور است.

مفدا" وکلام آخر شما:

درپایان از خانواده‌ام که با بودنشان در کنارم همواره باعث دلگرمی و تشویقم می‌شوند، اساتید محترم و تمام کسانی که به هر طریق زمینه ساز کسب این موفقیتم بودند نهایت تشکر و سپاس را دارم. امیدوارم با کسب این موفقیت زمینه ساز افتخارات هر چه بیشتر کشور همیشه سربلندم ایران اسلامی باشم.

مصاحبه توسط: سارا کوه‌نشین دبیر سرویس خبر

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.