شنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۱

پزشکیان در آیین اختتامیه جشنواره سیمرغ:

اگر هنر در استخدام سلامت قرار گیرد جامعه را بیدار می‌کند

نخستین اختتامیه نهمین جشنواره سیمرغ

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی در نخستین آیین اختتامیه نهمین جشنواره بین المللی سیمرغ با اشاره به شاخص‌های اثرگذار در سلامت اجتماعی گفت: اگر هنر در استخدام سلامت قرار گیرد، جامعه را بیدار می‌کند.

به گزارش مفدا، دکتر مسعود پزشکیان، نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی در نخستین اختتامیه نهمین دوره جشنواره بین‌المللی سیمرغ که شنبه پانزدهم اردیبهشت ماه در پردیس تئاتر تهران برگزار شد، مهارت های هنری و فرهنگی دانشجویان علوم پزشکی و ارتباط آن با سلامتی را یک اصل کلی خواند و گفت: ۷۵ درصد سلامت جامعه به شاخص‌های اجتماعی باز می‌گردد؛ شاخص‌هایی که خارج از محیط‌های درمانی و پزشکی باید در پی آن بود.

وی در ادامه با طرح این سوال که آیا کسانی که در جامعه پزشکی کار می‌کنند، این شاخص های اجتماعی مداخله کننده در سلامت عمومی را می‌بینند و برای آنچه که می‌بینند راه‌حلی می‌توانند ارائه کنند یا خیر، گفت: اینجا دیگر طبابت نقش اول را بازی نمی‌کند و سیاست، نگاه و رویکرد است که می‌تواند نگاه‌ها را متوجه جامعه کند.

پزشکیان با بیان اینکه اقشار ضعیف و بی‌بهره از عدالت با آسیب‌های فراوان و عدیده‌ای اجتماعی مواجهند، گفت:  کسانیکه می‌توانند هنرشان را معطوف دیده شدن این اقشار کنند و نگاه سیاستمداران و بالا نشین ها را متوجه آنان کنند سلامت جامعه را برمی‌گرداند و آن را بیدار می‌کند.

 

وی افزود: بی عدالتی در جامعه مشکلات متعددی را در جامعه در پی خواهد داشت و بی‌عدالتی در مکانیسم‌های پرداختی،  مشکلات روانی  فراوانی در جامعه ایجاد می کند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: دانشجویان علوم پزشکی استعدادهای خود را باید در جهت برطرف کردن بی عدالتی های اجتماعی در جامعه به کار گیرند و اگر هنر در استخدام سلامت قرار گیرد می‌تواند جامعه را بیدار کند و به بیداری سیاستمداران و دست اندرکاران نیز بینجامد. ضمن آنکه این موضوع می‌تواند به تحول هنر نیز منجر شود.

وی افزود: دفاع از کسانی که قدرت برخوردارند راحت‌تر از اقشار آسیب پذیر جامعه است و دفاع از حقوق اقشار آسیب‌پذیر کار ساده ای نیست اما اگر از هنر در جهت احقاق حقوق و عدالت افراد استفاده کنید کار بزرگی انجام داده اید.

وی افزود: معتقدم دانشجویان توان بالایی دارند که می توانند از هنر خود در جهت برطرف کردن بی عدالتی های اجتماعی بهره بگیرند و نمی‌توان در جامعه ای زندگی کرد که یک گروه می‌تواند در قدرت باشد و گروه های دیگر از این حق برخوردار نیستند. سلامت جامعه به عدالت و انصاف و رساندن صدای همه اقشار بستگی دارد و باید صدای همه اقشار را شنید.

وی در پایان خطاب به حاضران در آیین اختتامیه نهمین جشنواره سیمرغ گفت: اگر بتوانید هنر، ظرفیت و استعدادی که در وجودتان است را در اختیار اهداف والا قرار دهید، هنرمندید اما در غیر این صورت کمکی به کاهش بی‌عدالتی نکرده‌اید.

 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.