شنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۷

للگانی:

ارتقاء جایگاه فرهنگ در دانشگاه‌ها از آثار جشنواره«سیمرغ» است

نخستین اختتامیه نهمین جشنواره سیمرغ

دبیر نهمین دوره جشنواره بین المللی سیمرغ در نخستین آیین اختتامیه این دوره از جشنواره که از ساعت ۱۷ روز شنبه ۱۵ اردیبهشت ماه در پردیس تئاتر تهران برگزار شد ارتقا جایگاه فرهنگ در دانشگاه‌های علوم‌پزشکی را از آثار برگزاری این جشنواره دانست.

امیر للگانی، مدیرکل فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و دبیر نهمین دوره جشنواره بین المللی سیمرغ در نخستین آیین اختتامیه این دوره از جشنواره ضمن عرض خیرمقدم به شرکت کنندگان در جشنواره سیمرغ گفت: جشنواره سیمرغ از جشنواره‌های فرهنگی وزارت بهداشت است که فراخوان آن از آبان سال ۹۶ آغاز شد و در پنج بخش موسیقی، فیلم، ادبی، هنرهای تجسمی و تئاتر پذیرای آثار شرکت کنندگان بود.

وی افزود: از هشتمین دوره جشنواره سیمرغ با توجه به رسالتی که وزارت بهداشت در حوزه فرهنگ سلامت دارد، بخشی با عنوان «فرهنگ سلامت» به جشنواره افزوده شد و در این بخش امسال نیز میزبان آثار دانشجویان سراسر کشور بودیم. اتفاق دیگری که در این دوره از جشنواره افتاد افزوده شدن بخش بین‌الملل به جشنواره بود که با استقبال خوبی روبرو شد.

دبیر نهمین دوره جشنواره بین‌المللی سیمرغ افزود: بالغ بر ۵۲ هزار از اثر در زمان مقرر جشنواره دریافت کردیم و در بخش بین الملل نیز استقبال بسیار خوبی داشتیم به طوری که از ۹۳ کشور دنیا میزبان بیش از هزار اثر بودیم. در این بخش کشورهای آمریکا، هندوستان، برزیل و فرانسه جزو کشورهای نخست از حیث ثبت اثر بودند.

وی افزود: بیشترین استقبال در میان بخش‌های مختلف از بخش هنرهای تجسمی به عمل آمد و در این بخش بیش از  ۳۸ هزار اثر به دبیرخانه جشنواره رسید. بخش ادبی بالاتر از ۱۰ هزار اثر، فیلم ۲۲۰ ، موسیقی ۳۲۰ و تئاتر ۱۱۵۰ اثر در این رویداد شرکت کردند. بیشترین میزان استقبال دانشجویان ۳۷ هزار اثر از دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی بود. کارکنان و اعضای هیات علمی و جامعه پزشکی نیز بیش از ۱۲ هزار اثر به جشنواره ارسال کردند. از سوی وزارت علوم نیز ۷۵۰ اثر به بخش فرهنگ سلامت ارسال شد. از دانشگاه آزاد ۴۵۰ اثر ارسال شد و دانشجویان خارج از کشور بیش از ۱۰۰ اثر به بخش بین الملل ارسال کردند.
 

دبیر جشنواره نهم سیمرغ گفت: داوری آثار از اسفند ۱۳۹۶ آغاز شد و در این حوزه، میزبان بالغ بر ۱۵۰ تن از هنرمندان برجسته کشور بودیم که با هماهنگی دبیران تخصصی بخش های مختلف، مسئولیت داوری را برعهده داشتند.

وی سپس به معرفی دبیران تخصصی جشنواره سیمرغ پرداخت و گفت، در این حوزه از چهره‌های سرشناسی بهره بردیم و آقایان گودرزی دیباج در بخش هنرهای تجسمی، عبدالجبار کاکایی در بخش ادبی، بابک زرین در بخش موسیقی، عسگرپور در بخش فیلم و پارسایی در بخش تئاتر دبیری تخصصی را عهده‌دار شدند.

للگانی اظهار کرد، اختتامیه جشنواره سیمرغ به صورت یک هفته فرهنگی از سیزدهم اردیبهشت ماه آغاز شده و میزبان بالغ بر هزار و ۵۰۰ دانشجو در این هفته فرهنگی هستیم. در این هفته فرهنگی سه اختتامیه مجزا داریم و در اختتامیه نخست برگزیدگان بخش ادبی و آزاد را اعلام و  از آنان قدردانی می‌کنیم.

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به اتفاقات خوب جشنواره نهم گفت: سعی کرده‌ایم در طول این هفته فرهنگی برنامه‌های مختلفی را برای شرکت‌کنندگان تدارک ببینیم. در این مدت بالغ بر ۱۰۰ فیلم کوتاه مستند و پویانمایی برای شرکت‌کنندگان اکران می‌شود و در کنار آن ۵۰ تئاتر صحنه‌ای و خیابانی به نمایش درخواهد آمد. همچنین ۵۰ اجرای خوانندگی، گروه‌نوازی و سرود ایرانی در طول این هفته برگزار می‌شود و مسابقات استندآپ کمدی مجری‌گری نیز در کنار سایر برنامه‌ها برگزار خواهد شد شد. برگزاری کارگاه‌های نقد و بررسی آثار نیز از دیگر برنامه‌های مرحله پایانی جشنواره است که می تواند به کیفیت آثار دانشجویان در دوره‌های آتی بیانجامد.

وی در خاتمه با قدردانی از تلاش دست‌اندرکاران جشنواره در دبیرخانه و دانشگاه‌های علوم‌پزشکی گفت، جشنواره سیمرغ می‌تواند به بهبود جایگاه فرهنگ در دانشگاه های علوم پزشکی بیانجامد و انشالله در آینده جامعه ای بهتر داشته باشیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.