چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۴

گفت و گو با دکتر رضایی درباره ی انجام برنامه سلامت دهان و دندان دانشجویان دانشکده علوم پزشکی شوشتر

طرح تحول سلامت دهان و دندان

انجام برنامه سلامت دهان و دندان بعنوان یکی از شاخه های طرح تحول نظام سلامت از روز یکشنبه ۹۷/۰۲/۰۹ لغایت روز سه شنبه ۹۷/۰۲/۱۱ به مدت سه روز و با هدف پوشش دانشجویانی که به هر علت دسترسی به خدمات سلامت دهان و دندان را ندارند اجرا گردید.

با درخواست دکتر کلانتر ،معاون محترم آموزش، تحقیقات و دانشجویی فرهنگی و مساعدت و همکاری معاون محترم بهداشت دانشکده، دکتر افشار ؛ انجام برنامه سلامت دهان و دندان دانشجویان دانشکده علوم پزشکی شوشتر در محل دانشکده پرستاری و مامایی انجام گردید.

خبرنگار حوزه مفدا شوشتر در گفت و گو با سرکار خانم دکتر رضایی، دندان پزشک این طرح، از چگونگی این طرح و خدمات ارائه شده پرسید:

-ضمن تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید، لطفا در مورد طرح تحول سلامت دهان و دندان دانشجویان و اجرای آن در دانشکده علوم پزشکی شوشتر بگویید:

خانم دکتر رضایی: طرح تحول سلامت دهان و دندان اختصاص به افرادی دارد که توانایی پرداخت هزینه های دندان پزشکی در مراکز خصوصی را ندارند  و این خدمات بصورت رایگان در اختیار آنها قرار داده می شود.
-چه اقداماتی در این کلینیک انجام شده است؟
ازجمله اقدامات انجام شده می توان به جرم گیری؛ ترمیم و کشیدن دندان اشاره نمود.

-لطفا توضیحاتی در مورد حضور این کلینیک در دانشکده علوم پزشکی شوشتر بفرمایید:
با درخواست معاون محترم آموزش، تحقیقات و دانشجویی فرهنگی و مساعدت و همکاری معاون محترم بهداشت دانشکده ؛ انجام خدمات سلامت دهان و دندان دانشجویان دانشکده علوم پزشکی شوشتر از تاریخ ۹۷/۰۲/۰۹ لغایت ۹۷/۰۲/۱۱ در دو نوبت صبح و عصر صورت گرفت.

-در این چند روز چه تعداد خدمات انجام دادید؟
درطی این چندروزحدود ۴۰ معاینه، ۱۶ جرم گیری و در حدود ۴۲ دندان ترمیم شد.

-در پایان با تشکر از زحمات شما چه توصیه های بهداشتی برای دهان و دندان دارید؟ 
ازشکستن آن بخش از آجیل های در بسته مثل پسته و فندق با دندان خودداری کنند.
پس ازمصرف انواع شیرینی جات نسبت به شست وشوی دهان و دندان اقدام و یا حداقل با نوشیدن آب غلظت شیرینی موجود در دهان را بکاهند.
رعایت بهداشت دهان دندان شامل مسواک زدن منظم دو الی سه بار در روز، دهان شویه ها، نخ دندان می باشد و باعث کاهش عوارض آتی خواهد شد.
به هنگام درد دندان خصوصا شب ها از اقدامات خود درمانی مثل استفاده از انواع بی حس کنندهها وقرص های پودرشده ویا فروکردن اجسام نوک تیز در دندان جدا پرهیز وبه کلینیک های شبانه روزی و اورژانسی مراجعه کنند.
همچنین بعدازجرم گیری کمی دندان ها حساس وبرای کاستن حساسیت بهتراست ازخوردن غذاهای خیلی گرم وخیلی سردپرهیزشود.
ازجمله مراقبت های بعد از پرکردن دندان تا ۲۴ ساعت؛ ازجویدن غذاهای سفت و یا جویدن مستقیم پرهیزشود و سعی شود با سمت دیگر غذاجویده شود.

درآخر از سرکارخانم دکتر رضایی دندانپزشک محترم ودستیار ایشان اقای کرمی که همکاری لازم را با مفدا شوشتر داشتند کمال تقدیر و تشکر را داریم.

مفدا شوشتر

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.