یکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۰

رضیعی قاری بین‌المللی قرآن :

مسئولان باور کنند «قرآن پاسخگوی نیازهای فرهنگی است»

قاسم رضیعی

قاری بین‌المللی قرآن با تأکید بر اینکه نباید فراموش کنیم که فرهنگ ما، منبعث از قرآن و عترت است، بیان کرد: متأسفانه مسئولان ما به این باور نرسیدند که قرآن می‌تواند پاسخگوی تمام نیازهای فرهنگی باشد و لذا تا وقتی به این باور نرسند کارها دشوار شده و گره می‌خورد.

به گزارش مفدا، قاسم رضیعی، قاری بین‌المللی قرآن کریم، با تأکید بر اینکه نباید فراموش کنیم که فرهنگ ما، منبعث از قرآن و عترت است، بیان کرد: متأسفانه مسئولان فرهنگی ما به این باور نرسیدند که قرآن می‌تواند پاسخگوی تمام نیازهای فرهنگی باشد و تا وقتی به این باور نرسند کارها دشوار شده و گره می‌خورد.

وی در مورد جایگاه و وظیفه جامعه قرآنی در جبهه فرهنگی نیز ابراز کرد: ما باید اول به این باور برسیم که قرآن می‌تواند مانع هجمه‌های دشمن در جامعه شود و بعد برایش برنامه‌ریزی کنیم، وقتی هنوز خودمان باور نکرده‌ایم، چطور انتظار داریم که جامعه را هدایت کنیم؟

بیان آموزه‌های قرآن با زبان هنر

این داور قرآن کریم اظهار کرد: ما بر مبنای این اصل که «فرهنگ ما منبعث از قرآن‌ و عترت است»، با برنامه‌ریزی و با هدایت آگاهانه و تلفیق آن با هنر می‌توانیم فرهنگ جامعه را ارتقا بخشیم و این مسئله منافاتی با پاسخگویی به نیازهای جوان‌ها در قالب موسیقی، ورزش، تئاتر و سینما ندارد.

کارشناس برنامه‌های آموزشی قرآن کریم شبکه قرآن و معارف سیما در ادامه عنوان‌ کرد: می‌توانیم با استفاده از جنبه‌های هنری، آموزه‌های قرآن و اهل‌بیت(ع) را هم به جامعه برسانیم، در واقع از این جنبه‌های هنری برای پاسخگویی به نیازهای جامعه استفاده کنیم.

تلاش در جبهه فرهنگی توسط دستگاه‌ها

وی با تأکید بر اینکه هر دستگاهی باید در محدوده مسئولیت خود، وظیفه‌اش در جبهه فرهنگی را هم بگنجاند، بیان کرد: بنده چون پزشکم، در گروه پزشکی عرض می‌کنم، واقعا ما در این وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ...، چقدر اهتمام داشتیم که پزشکان و فرهیختگان جامعه پزشکی‌مان با قرآن ارتباط داشته باشند؟ به نظر من کارهایی که صورت گرفته، بسیار کم و ناکافی بوده است.

رضیعی ادامه داد: از طرفی در بحث آموزش‌های قرآنی، چه در بحث روخوانی و روانخوانی که کلید ورود به مفاهیم قرآنی است و چه در بحث ترجمه و تفسیر و امثال آن، هنوز در ابتدای راه هستیم.

پزشکان باید آموزه‌های قرآنی را بشناسند

این قاری بین‌المللی قرآن، مطرح کرد: در این صورت، ما چه انتظاری داریم که پزشک‌مان متخلق و حکیم باشد؟ از پزشکی که هنوز آموزه‌های قرآنی را نمی‌شناسد و با احکام اسلامی آشنا نیست، چطور انتظار داریم مثل ابوعلی سینا رفتار کند؟

رضیعی با طرح این مسئله که آیا ابوعلی سینا که یک الگوی پزشکی است، به دلیل معلومات بالایی که در حوزه پزشکی داشته به این نام شهرت یافته و به چنین جایگاهی رسیده است؟، بیان کرد: در واقع شاخصه‌هایی که بوعلی سینا در کنار معلومات زیاد خود داشت او را به یک فیلسوف و حکیم تبدیل کرد که در اعصار مختلف ماندگار شد.

این قاری بین‌المللی و برجسته تصریح کرد: ما از این مسئله که باید زوایای پنهان حکمت و فلسفه را کشف کنیم و بعد آن‌ها را با علم پزشکی تلفیق کرده و در نهایت پزشکان متخلق به جامعه عرضه کنیم، غافلیم، لذا باید از این وضعیت کمی رها شویم.

عدم حضور مسئولان در زمان برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن

رضیعی با بیان اینکه در آموزش‌ و پرورش هم، به شدت نیاز است در این زمینه کار شود، ابراز کرد: از طرفی در زمان برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن در کشور، حتی حضور برخی مسئولان را هم شاهد نیستیم و این در حالی است که در همین کشورهایی که ما خیلی هم قبول‌شان نداریم، پادشاه آن کشور از اول تا آخر مسابقات می‌نشیند و حضور دارد.

عدم باور به حل مشکلات فرهنگی و اقتصادی با اشاعه فرهنگ قرآنی

وی با بیان اینکه اگر مسئولان ما باور نداشته باشند که با تمسک به قرآن و با اشاعه فرهنگ قرآنی در جامعه، خیلی از مشکلات فرهنگی و اقتصادی حل می‌شود، چه انتظاری داریم؟ افزود: بهترین هدایت‌گر و مرشد ما رهبر معظم انقلاب است که ایشان بسیار اهتمام به قرآن دارند، ولی آیا واقعا ما از رهبری تبعیت کرده‌ایم و آنطور که ایشان اهتمام دارند، ما هم توجه داشتیم؟ این در حالی است که شعار می‌دهیم پیرو ولی فقیه هستیم.

ورود جامعه قرآنی به مباحث فرعی

عضو گروه قرآن، عترت و سلامت فرهنگستان علوم پزشکی در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) تصریح کرد: البته جامعه قرآنی هم در این جریان مقصر هستند و به جای اینکه به اصل موضوع قرآن بپردازند، وارد مباحث فرعی شده‌اند که خیلی ارتباط به مسائل قرآنی ندارد لذا باید در نگرش خود نسبت به قرآن تجدید نظر کنیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.