یکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۱

معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی تهران:

اجرای طرح « طبیب دوار» به منظور پاسخگویی به شبهات بیماران/ جدی نگرفتن مسئولان و نگرانی برخی دانشجویان از آزادی پس از بیان، از دلایل کم‌رغبتی به برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی است

حجت‌الاسلام والمسلمین غفاری

معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی تهران از اجرای طرح «طبیب دوار» به منظور مشاوره و پاسخگویی به سئوالات شرعی و شبهات اعتقادی پرسنل و بیماران خبر داد و یکی از دلایل عدم گرایش دانشجویان به برپایی کرسی‌های آزاد اندیشی را جدی نگرفتن مسئولان فرهنگی و نگرانی برخی دانشجویان از آزادی پس از بیان ذکر کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین غفاری در حاشیه نشست ستاد اقامه نماز دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در گفت وگو با خبرنگار مفدا اظهار داشت: گروه طبیب دوار  با حضور در بالین بیماران در مراکز درمانی و بیمارستانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تهران، بحث های معنوی، معرفتی، احکامی و اخلاقی را با بیماران مطرح می کنند و در راستای برطرف کردن شبهات اعتقادی بیماران، همراهان بیمار و سئوالات شرعی آنها تلاش می کنند.

وی گفت: طرح طبیب دوار که با همکاری مراکز درمانی دانشگاه و مرکز فرهنگی قرآن و عترت نهاد اجرا می‌شود تاکنون در خیلی از مراکز و بیمارستانهان تهران با موفقیت اجرا شده است.

وی خاطرنشان کرد: در قالب اجرای طرح طبیب دوار در مراکز درمانی و بیمارستانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تهران، با دعوت از ۱۲ امام جماعت شاخص و ۱۵ خواهر مبلغه، اقدام به این مهم کرده‌ایم.

طرح طبیب دوار به منظور مشاوره و پاسخگویی به سئوالات شرعی و شبهات اعتقادی پرسنل و بیماران، در بیمارستانهای مختلف از جمله شریعتی، مرکز قلب، امام خمینی(ره)، ولیعصر(عج)، سینا، امیراعلم و رازی برگزار شده است.حجت الاسلام غفاری خاطرنشان کرد: طرح طبیب دوار به منظور مشاوره و پاسخگویی به سئوالات شرعی و شبهات اعتقادی پرسنل و بیماران، در بیمارستانهای مختلف از جمله شریعتی، مرکز قلب، امام خمینی(ره)، ولیعصر(عج)، سینا، امیراعلم و رازی برگزار شده است.

حجت الاسلام غفاری همچنین از استقرار روحانیون بالینی در مراکز درمانی و بهداشتی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تهران خبر داد و گفت: در تمامی ۱۶ مرکز درمانی و بیمارستانی ، این طرح اجرا می شود و روحانیون با حضور در کنار بیماران و همراهان بیمار، در راستای ارتقای سطح سلامت معنوی آنها تلاش می کنند و در قالب این طرح پاسخگوی شبهات دینی، اعتقادی و مذهبی بیماران هستند.

وی بر لزوم ترویج فرهنگ نماز و نمازخوانی در فضاهای دانشگاهی و بیمارستانی تاکید کرد وگفت: خوشبختانه در ۵۰ مرکز درمانی ، بیمارستانی ، خوابگاهی، دانشکده ای و مراکز اداری تحت پوشش، اقامه نماز جماعت به خوبی انجام می‌شود.

حجت‌الاسلام غفاری به طراحی ۱۷۴ پلنت لمینت ( تابلوهای طراحی شده)  با موضوعات مختلف از جمله بحث عفاف و حجاب، نماز، بحث های معرفتی و آیات قرآن و جنبه‌های اخلاقی وتربیتی اشاره کرد وگفت: تلاش داریم امسال به صورت ویژه‌تر این اقدام را با موضوع و محوریت نماز انجام دهیم.

وی میزان مشارکت دانشجویان نسبت به اقامه نماز را مثبت ارزیابی کرد و گفت: بر اساس بررسی‌های دو سال گذشته، افزون بر ۷۵ درصد از دانشجویان ما  مبادرت به اقامه نماز می کنند که این موضوع به تناسب برنامه‌های درسی دانشجویان و برگزاری آزمون‌ها متفاوت است.

حجت الاسلام غفاری به تجهیز همه خوابگاه‌های دانشجویی به نمازخانه یا مسجد اشاره کرد وگفت: نماز جماعت در تمامی خوابگاه‌های دانشجویی برگزار می‌شود و در تمامی مراکز خوابگاهی خواهران و برادران، بحث اقامه نماز جماعت دایر است و بیش از ۵۰ امام جماعت در تمامی دانشکده‌های تحت پوشش و مراکز بیمارستانی و درمانی و ساختمانهای ستادی، اقدام به برگزاری اقامه نماز جماعت می‌کنند.

وی بر لزوم تولید اپلیکیش‌ها و نرم افزارهای چند رسانه‌ای با موضوع سلامت معنوی و نماز  و در اختیار قرار دادن این نرم‌افزارها به دانشجویان  تاکید کرد وگفت: گروهی به منظور تولید این نرم افزارهای چندرسانه‌ای در دانشگاه تشکیل داده‌ایم و درصدد ساخت این نرم افزارها هستیم.

حجت الاسلام غفاری خاطرنشان کرد: قطعا تولید این نرم‌افزارها کمک بزرگی به ارتقای سطح سلامت معنوی  و ترویج و توسعه فرهنگ نماز ونمازخوانی در سطح دانشگاه‌ها می‌کند.

وی با ارایه آماری از برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۵ کرسی آزاد اندیشی با موضوعات سیاست خارجی، اقتصاد مقاومتی، حکومت اسلامی و ولایت فقیه و بحث‌های اعتقادی ومعرفتی وتربیتی برگزار شده است.

همین که دانشجویان و اساتید در محیط دانشگاهی بتوانند آزادانه افکار و عقاید خود را در چارچوب های مشخصی بیان کنند، سبب افزایش مهارتهای فکری و تحلیلی آنها خواهد شد.حجت الاسلام غفاری یادآور شد: بدون شک برگزاری این کرسی‌های آزاد اندیشی در راستای بیان نظرات، عقاید و گفتمان دانشجویان واساتید خیلی موثر است و همین که دانشجویان و اساتید در محیط دانشگاهی بتوانند آزادانه افکار و عقاید خود را در چارچوب های مشخصی بیان کنند، سبب افزایش مهارتهای فکری و تحلیلی آنها خواهد شد.

وی با بیان اینکه قطعا استقبال خوبی از سوی دانشجویان نسبت به برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی در محیطهای دانشگاهی می‌شود‏، گفت: شاید یکی از دلایل عدم رغبت برخی از دانشجویان به برپایی این کرسی‌ها  جدی نگرفتن مسئولان فرهنگی و نگرانی دانشجویان از آزادی پس از بیان باشد که قطعا باید تمهیداتی اندیشیده شود که برگزاری این کرسی‌های آزاد اندیشی بدون هیچ نگرانی برگزار شود در این راستا می‌توان در بحث برگزاری کرسی‌ها، از افراد توانمند که بتوانند چالش‌های دانشجویان واساتید را به راحتی و درچارچوب مشخص بیان کنند و برای بیان گفته‌های خود منطق و استدلالهای خوبی ارایه دهند، کمک گرفت.

حجت الاسلام غفاری یکی از برنامه‌های فرهنگی معاونت نهاد رهبری در دانشگاه علوم پزشکی تهران را برنامه سیر مطالعاتی و حضور گروه‌های مختلف دانشجویی در این برنامه ذکر کرد وگفت: در طرح سیر مطالعاتی، ۵۰۰ عنوان کتاب توسط دانشجویان مطالعه می‌شود که استقبال خوبی از اجرای این طرح از سوی دانشجویان صورت گرفته است.

وی گفت: مجری طرح سیر مطالعاتی توسط واحد خواهران دفتر نهاد رهبری دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام می‌شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.