دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۹

به مناسبت عید مبعث؛

گفتمان فرهنگی با موضوع "پیام بعثت "در دانشگاه علوم پزشکی نیشابور برگزار شد

نیشابور -برگزاری گفتمان

به مناسبت عید مبعث  پیامبر اکرم (ص)گفتگوی آزاد با موضوع "پیام بعثت "و حضور جمعی از اعضاء هیئت علمی ،کارکنان و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی نیشابور برگزار شد.

به گزارش مفدا نیشابو ، روز بیست و ششم فروردین، به مناسبت عید سعید مبعث، گفتگوی فرهنگی با موضوع "پیام بعثت" در ساختمان آموزشی شهید چمنی دانشگاه برگزار شد .

در ابتدای جلسه معاون فرهنگی دانشجویی "مهندس محمد باقر دلخوش"با طرح سوال چرایی بعثت، جویای نقطه نظرات شرکت کنندگان شد.

وی در ادامه "بعثت" را  مهمترین رویداد بشریت دانست و گفت: بی نظیر ترین حادثه در زمین موضوع بعثت پیامبر اکرم (ص ) است، چراکه در این روز بزرگ، انسانی در روی زمین ،به آن درجه از شایستگی رسید که خداوند متعال با او از طریق وحی سخن گفت.

در ادامه حاضرین در جلسه نیز مشارکت کرده و در گفتگوی دوستانه و آزاد به بیان دید گاه‌های خود در مورد" پیام بعثت" پرداختند.

نماینده نهاد در دفتر مقام معظم رهبری، "حاج آقای الهیان "که در این نشست حضور داشت در پاسخ به سوال مطرح شده، با اشاره به آیاتی از قرآن کریم به شرح ضرورت بعثت پرداخت و پیام بعثت را ،نیاز بشزیت به راهنمایی برای رسیدن به کمال دانست .

مسئول بسیج دانشجویی(علی چنارانی ) از دیگر شرکت کنندگان این برنامه، بعثت را از حضرت آدم تا خاتم  نیاز مهم بشریت دانست و براین باور بود که انسان با توجه به افولی که در آن زمان داشت نیازمند بعثت شد وخداوند عالم برای رفع این نیاز پیامبران را فرستاد. "چنارانی" اعتقاد داشت که بعثت در حال حاضر نیز به طرق دیگر و در درجات پایین تر توسط افرادی که خود به معرفت وکمال رسیده اند ادامه دارد ،و گفت :همانگونه که پیامبر به اطرافیان و نزدیکان خود آموزه های اسلامی ودینی را انتقال داد و نزدیکان به سایر افراد ،در جوامع امروزی  نیز می تواند این روند دامه یابد.

مسئول حراست دانشگاه"مصطفی افشار" نیک با اشاره بر آیاتی از قرآن مجید و شرح کوتاهی از مراحل بعثت، استنباط خود را از پیام بعثت چنین عنوان کرد:بعثت به ما این پیام را می دهد که بایستی هر فرد تغییرات را از خودش آغاز نماید تا بتواند به تعالی و کمال برسد.

"دکتر مومنی" عضو هیئت علمی دانشگاه در ادامه این نشست فلسفه بعثت را در آیات فراوان، تزکیه و تعلیم برای رسیدن به تکامل دانست.

مهندس شهبازی نیا  حافظ کل قرآن کریم از حاضرین دیگر، هدف از بعثت را با قرائت آیاتی از قرآن در سه جزءعنوان نمود و گفت:،ابتدا رشد کردن ،دوم تعلیم کتاب و حکمت که در راستای تزکیه می باشد و سوم اینکه پیامبران چیزهایی را به شما می گویند که هرگز قادر به فهم آن نبودید.

در انتهای این نشست سوالات و مباحثی نظیر اینکه با وجود بعثت ،چرا در جوامع ،تفکرهای مادی گرایانه برتفکرات معنوی غالب شده است ؟چرا از فضایل اخلاقی به دور شده ایم ؟چرا اعتماد کم شده است ؟و چرا های  ....دیگر مطرح شد  که بعضی از حاضرین دلیل آنرا  دوری از: "بعثت" عنوان نمودند و طرح این سوالات جذابیت  گفتمان را بیشتر نمود .گفتنی است نتیجه این مباحث ناتمام ،منجر به درخواست  برگزاری گفتگوی آزاد دیگر در همین خصوص شد .

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.