سه‌شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۲

سازمان رفاه اجتماعی در کشور تشکیل شود

دانشگاه علوم بهزیستی وتوانبخشی

 وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواستار تشکیل سازمان رفاه اجتماعی در کشور شد و افزود: در حوزه رفاه اجتماعی خیلی عقب ماندگی داریم


به گزارش مفدا علوم بهزیستی و توانبخشی به نقل از وبدا ؛ دکتر حسن هاشمی وزیر بهداشت در اولین دیدار نوروزی خود از دانشگاه‌های علوم پزشکی، در جمع اعضای هیئت علمی و کارکنان این دانشگاه حضور یافت.

دکتر هاشمی در این دیدار با تبریک سال نو به کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: حضور در این دانشگاه در شروع برنامه‌های ما در سال جدید، روال سالانه دارد. امیدوارم سال ۹۷ سال خوبی برای همه بخش‌های جمهوری اسلامی و نظام سلامت باشد.

وی در ادامه افزود: دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی یکی از معدود دانشگاه‌هایی است که به محتوای مأموریت آن علاقمندم. چه کنیم! رشته‌های این دانشگاه با رشته تحصیلی وزرا و مدیران وزرات بهداشت یکی نیست. دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی مشغول انجام وظایف خودش است و معمولا مدیران نظام سلامت خودشان را درگیر این دانشگاه نکرده‌اند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی باید یکی از بهترین دانشگاه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشد.

دکتر هاشمی گفت: خوشبختانه حوزه ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی پیشرفت خوبی داشته اما باید به توانبخشی و روانپزشکی توجه ویژه‌ای شود. مطلع هستم که اقدامات خوبی در بحث روان‌پزشکی در بیمارستان روانی رازی انجام شده است.

وی ادامه داد: امیدواریم با حضور دکتر کمالی در این دانشگاه شاهد اتفاقات خوبی در بحث توانبخشی باشیم.

وزیر بهداشت با اشاره به مشکلات رفاه اجتماعی در کشور، تصریح کرد: ای کاش سازمان رفاه اجتماعی در کشور تشکیل شود  تا در این زمینه هم کار علمی انجام شود و هم این موضوع در جمهوری اسلامی معنا پیدا کند.

دکتر هاشمی در ادامه افزود: به نظر من، مهم‌ترین رنگ وعده‌هایی که قبل از پیروزی انقلاب داده می‌شد، در حوزه رفاه اجتماعی بود، متاسفانه در این موضوع خیلی عقب‌ماندگی داریم.

وی تصریح کرد: رفاه اجتماعی نیاز به افراد باسواد و علمی دارد اما متاسفانه این گونه نیست، در خیلی از حوزه‌ها و قسمت‌ها این‌گونه است. رفاه اجتماعی در کشور متولیان زیادی دارد که برای کشور هزینه زیادی تراشیده‌اند و خروجی کار هم که مشخص است!

وزیر بهداشت گفت: برا ی پیشگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی چه کرده‌ایم؟ چه دستگاهی باید تصمیم گیری کند؟ درمان چیست؟  در  این بحث همه صاحب نظر هستند و نتیجه را هم می‌بینیم . در این حوزه باید از کانال علمی پیش برویم. یکپارچه کردن اعتبارات رفاه اجتماعی و دستگاه‌هایی که در این زمینه ماموریت دارند و انجام کار علمی، اقدامی کارساز است.

وی اظهار کرد: وزارت بهداشت مستقیما در این حوزه نمی‌تواند اقدامی انجام دهد، تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم، طرح تحول سلامت است که همگی شاهدیم که چقدر سنگ اندازی، وعده‌های بی عمل و مشکل ایجاد می‌کنند.

دکتر هاشمی افزود: دولت بیش از سه سال است که مصمم به جدایی وزرات رفاه از وزارت کار است اما فقط مصمم است. اساتید و اعضای هیئت علمی در این زمینه اگر پیشنهادی دارند مستقیما به رئیس جمهور ارائه دهند.

بخش خصوصی در حوزه توانبخشی ورود کند

وزیر بهداشت با اشاره به تنگناهای مالی دولت در احداث و تجهیز بیمارستان‌های توانبخشی گفت: در حوزه توانبخشی علیرغم حرف‌های زیادی که زده شده اما اقدام و عمل کمتری را شاهد هستیم. آنجایی که دولت امکان حضور کمتری دارد، راه را برای بخش خصوصی باز کنیم.

وی تصریح کرد:  دولت امکان احداث بیمارستان، تجهیز و ارائه خدمات را ندارد، می‌توانیم با تعیین تعرفه و حمایت به بخش خصوصی برای ورود به حوزه توانبخشی کمک کنیم.

 اصلاح آیین‌نامه تاسیس مراکز توانبخشی بر اساس بازخوردها

دکتر هاشمی افزود: خوشبختانه آیین‌نامه تاسیس مراکز توانبخشی تنظیم و ابلاغ شده، اگر این آیین نامه اشکالی دارد، اصلاحات را براساس بازخورد از محیط انجام دهیم. آیین‌نامه‌ها وحی منزل نیستند.

وزیر بهداشت گفت: از هلال احمر و بنیاد شهید انتظار داشتیم تا در بحث توانبخشی وارد میدان شوند اما اقدامی نکردند.

محفوظات بیشتر از مهارت‌ها در آموزش و پرورش اهمیت دارد

دکتر هاشمی در پاسخ به درخواست یکی از اعضای هیئت علمی مبنی دانشگاه بر آموزش مسائل اجتماعی به پزشکان تاکید کرد: عدم توجه به مسائل اجتماعی در آموزش پزشکان یکی از گرفتاری‌های ماست. مشکل از انتخاب‌هایمان در مراکز تحصیلی آغاز می‌شود.

وی ادامه داد: در آموزش و پرورش مشکل بیشتر است، افراد با یک آموزش کتبی وارد حوزه پزشکی می‌شوند و بعد هم محفوظات بیشتر از مهارت‌ها به ویژه مهارت‌های اجتماعی اهمیت دارد.

وزیر بهداشت درباره تعرفه‌های روانشناسی گفت: در این زمینه وزارت بهداشت تصمیم‌گیری نمی‌کند، بلکه سازمان برنامه و بودجه پیشنهاد اصلی را می‌دهد. اما سازمان روانشناسی پیشنهاد خود را برای اصلاح ارائه کند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.