سه‌شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۵

در گفت‌وگوی با مفدا مطرح شد

جشنواره قرآن و عترت با ۴۴ رشته در ۶ بخش برگزار می‌شود/کسب ۳۰ رتبه برتر توسط دانشگاه علوم پزشکی قم در مرحله کشوری

محمدی قرآن و عترت

مسئول بخش دانشگاهی بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت در قم گفت: این جشنواره با ۴۴ رشته مختلف در ۶ بخش آوایی، معارف قرآنی و سیره معصومین(ع)، ادبی، هنری، پژوهش و فناوری برگزار می‌شود و افراد علاقه‌مند تا پایان فروردین‌ماه می‌توانند در این جشنواره ثبت‌نام کنند.


به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مفدا از قم، سید محمد محمدی کارشناس برجسته قرآنی است که سطح دو دروس حوزوی را به پایان رسانده و طی ۲۷ سال اخیر در حوزه مختلف قرآنی فعالیت‌های بسیاری را دنبال کرده است.
وی در عرصه‌های علم قرائت، تجوید، صوت و لحن و قرائت‌های گروهی ازجمله سرود و تواشیح شناخته‌شده و مدت زیادی است که در مراکز مختلف فرهنگی، دانشگاهی و قرآنی تدریس می‌کند.
محمدی مؤسس و سرپرست گروه بین‌المللی مدیحه‌سرایی و همخوانی ولیعصر(عج) قم است که این گروه تاکنون افتخارات مختلفی را در سطح کشور کسب و آثار متنوعی را به‌صورت کورال، وکال و موزیکال در مدح اهل‌بیت(ع) تولید کرده است.  
وی از هفتمین تا بیست و سومین دوره جشنواره قرآن و عترت به‌عنوان کارشناس اجرایی، مسئولیت بخش دانشگاهی این جشنواره را بر عهده دارد که در راستای تشریح اهداف، برنامه‌ها و دستاوردهای این جشنواره با وی به گفت‌وگو پرداخته‌ایم.

*مفدا: برگزاری این جشنواره‌ها برای دانشجویان علوم پزشکی چه ضرورتی دارد؟
در این جشنواره به دنبال افزایش انس و الفت دانشجویان با قرآن کریم هستیم چراکه ارتباط افراد با قرآن که در روایات ائمه اطهار(ع) نیز به‌صورت مستمر مورد تأکید قرار گرفته است می‌تواند منشأ بسیاری از تحولات فکری، فردی و اجتماعی باشد؛ همان‌طور که پیامبر اسلام(ص) فرموده‌اند: «یا بُنَیَّ لاتَغفُل عَن قِراءَةِ القُرآنِ- إذا أصبحت، و إذا أمسیت- فَاِنَّ القُرآنَ یُحیِی القَلبَ المیت وَ یَنهی عَنِ الفَحشاءِ و َالمُنکَرِ؛ فرزندم از خواندن قرآن غافل مباش، زیرا که قرآن دل مرده را زنده می‌کند و از فحشاء و زشتی باز می‌دارد».


و همچنین بازهم نبی اکرم(ص) می‌فرمایند: « اِن اَرَدتُم عَیشَ السُّعَداءِ و َمَوتَ الشُّهَداءِ و َالنَّجاةَ یَومَ الحَسرَةِ و َالظِّلَّ یَومَ الحَرورِ و َالهُدی یَومَ الضَّلالَةِ فَادرُسُوا القُرآنَ فَاِنَّهُ کَلامُ الرَّحمانِ و حِرزٌ مِنَ الشَیطانِ و رُجحانٌ فِی المیزانِ؛ اگر زندگی سعادتمندان، مرگ شهیدان، نجات روز حسرت (قیامت)، سایه روزِ سوزان و هدایت در روز گمراهی را می‌خواهید، قرآن را یاد بگیرید که آن سخن خدای مهربان است و سپری است در مقابل شیطان و سنگینی در ترازوی اعمال».
این موارد و صدها روایت دیگر اشاره به اهمیت موضوع ارتباط با قرآن کریم دارد و به طور طبیعی برگزاری جشنواره قرآن و عترت در محیط دانشگاهی می‌تواند زمینه مناسبی برای انس قشر فرهیخته دانشگاهی با قرآن کریم باشد.

*مفدا: چه توصیه‌ای به دانشجویان قرآنی و شرکت‌کنندگان در این جشنواره دارید؟
دانشجویان علوم پزشکی باید ضمن پرداختن به حوزه الفاظ و یادگیری علوم تجوید، صوت و لحن و حفظ قرآن کریم حوزه مفهومی را نیز مورد توجه قرار دهند، بنده توصیه می‌کنم که این افراد با ثبت‌نام و ورود به جشنواره ضمن حضور در بخش‌های موردعلاقه خود در بخش معارف قرآنی و سیره معصومین(ع) نیز شرکت و یکی از رشته‌ها را انتخاب کنند تا با مفاهیم‌ پویا و انسان‌ساز قرآن آشنا شده و توفیق عمل به آن را نیز پیدا کنند.
همچنین مطالعات میان‌رشته‌ای قرآن و نظام سلامت که درحال حاضر در دانشگاه علوم پزشکی قم با حضور دکتر واشیان با برگزاری سلسله نشست‌های منظم هفتگی بررسی می‌شود را دنبال کنند و  امیدواریم این مهم نیز در دوره‌های آینده جشنواره در بخش ویژه مسابقات گنجانده شود.

*مفدا: چه توصیه‌ای به مسئولان اصلی برگزارکننده این جشنواره قرآنی دارید؟
اگر نگاه مسئولان امر به این مسابقات و جشنواره‌های قرآنی یک نگاه راهبردی باشد و از موازی‌کاری پرهیز شود به‌صورت طبیعی برگزاری این جشنواره به‌صورت سالانه می‌تواند دستاوردهای بسیاری داشته باشد اما به نظر بنده ضرورتی ندارد هم‌زمان دو جشنواره یکی فرهنگی و دیگری قرآنی آن هم با بخش‌ها و سرفصل‌های موازی برگزار شود چراکه می‌توان این جشنواره‌ها را هر دو سال یک‌بار برگزار کرد و در این صورت  دانشگاه‌ها نیز فرصت خواهند داشت تا یک سال کار آموزشی انجام داده و سال بعد نیز همان افراد آموزش داده شده را وارد فضای رقابتی کنند.
همان بودجه‌ای که برای فعالیت‌های بخش تبلیغ و ترویج هزینه می‌شود را یک سال برای بخش آموزش و یک سال برای برگزاری جشنواره‌ها هزینه کنند که به نظر بنده این اقدام مطلوب‌تر است.
 
*مفدا: طی سال‌های اخیر استقبال دانشجویان از جشنواره قرآن عترت چگونه بوده است؟
به لطف خداوند متعال طی یکی دو سال اخیر شاهد استقبال خوبی بوده‌ایم و در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ یک رشد ۲۲ درصدی داشته‌ایم که این دستاورد را مرهون تلاش‌های دانشجویان و کارشناسان فرهنگی به‌ویژه علی کاکائی قائم‌مقام مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی قم هستیم اما به‌صورت کلی با حضور دانشجویان و نقش تأثیرگذار این افراد در جذب می‌توانیم امیدوار باشیم سال ۹۷ نیز نسبت به سال ۹۶ رشد بیشتری در آمار شرکت‌کنندگان داشته باشیم.

*مفدا: عملکرد دانشجویان علوم پزشکی قم در دوره قبل جشنواره را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
دانشجویان علوم پزشکی قم در چندین دوره اخیر در بخش‌های معارف قرآنی و آوایی در زمره بهترین‌ها بوده و هستند چراکه۳۰ مقام و رتبه برتر مرحله کشوری و حداقل هفت رتبه در سطح جشنواره ملی دانشجویان ایران را در ادوار گذشته به خود اختصاص داده‌اند.
سال گذشته نیز دانشگاه علوم پزشکی قم حائز ۵ رتبه برتر کشوری و یک رتبه برتر ملی توسط دانشجویان شد اما این دستاوردها کافی نیست و دانشجویان باید در سایر بخش‌های جشنواره ازجمله هنری، ادبی، فناوری و پژوهشی ورود کنند چراکه در این بخش‌ها شرکت‌کننده چندانی نداریم.

*مفدا: به نظر شما سطح کیفی این جشنواره چگونه است؟
جشنواره قران و عترت وزارت بهداشت نسبت به سال‌های گذشته وضعیت بهتری دارد و می‌توان گفت که با حضور تیم فعال قرآنی که درحال حاضر در بدنه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مشغول فعالیت و برنامه‌ریزی هستند سطح این مسابقات به میزان قابل توجهی رشد کرده است.

*مفدا: آیا سطح کیفی امسال جشنواره نسبت به سال ۹۶ تغییری داشته است؟
اکنون نمی‌توان ارزیابی دقیقی داشته باشیم چراکه در مرحله ثبت‌نام، تبلیغات و اطلاع‌رسانی هستیم اما به‌صورت عادی بعد از برگزاری جشنواره سطح آن نسبت به سال‌های قبل سنجیده می‌شود.
 
*مفدا: جشنواره قرآن و عترت شامل چه بخش‌هایی است؟

بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت با ۴۴ رشته مختلف در ۶ بخش آوایی، معارف قرآنی و سیره معصومین(ع)، ادبی، هنری، پژوهش و فناوری برگزار می‌شود و افراد علاقه‌مند تا پایان فروردین‌ماه می‌توانند در این جشنواره ثبت‌نام کنند.


*مفدا: بخش‌های جشنواره در دوره بیست و سوم نسبت به دوره‌های گذشته تغییری داشته است؟
از دوره نوزدهم به بعد تنوع رشته‌های جشنواره بیشتر شد و قبل از آن دوره نیز این جشنواره محدود به سه یا چهار بخش بود.

*مفدا: آیا در سال جاری برای تبلیغات جشنواره قرآن و عترت برنامه خاصی دارید؟
 پس از ابلاغ آیین‌نامه اجرایی، کارگروهی در این راستا تشکیل و شرح وظایف هر بخش مکتوب و به اعضاء اعلام شده است اما در بخش دانشجویی تبلیغات، اطلاع‌رسانی و ثبت‌نام بر عهده شورای مرکزی و نوری دبیر دانشجویی قرآن و عترت گذاشته شده که با هدایت و مشورت انوری کارشناس فرهنگی بسیار پرتوان و با انگیزه مشغول برنامه‌ریزی و اجرا هستند که جا دارد از این افراد نیز تشکر ویژه‌ای داشته باشیم.   

*مفدا: چه جوایز و امتیازاتی برای برگزیدگان این جشنواره درنظر گرفته شده است؟
امسال تلاش می‌کنیم تا نسبت به سال گذشته هدایای مطلوب‌تری را ارائه دهیم اما ارزش و تعداد آن‌ها وابسته به میزان اعتباراتی ابلاغی خواهد بود به همین علت اکنون نمی‌توان به‌صورت دقیق به جوایز اشاره کرد.
اما امتیازاتی برای گروه‌های شرکت‌کننده درنظر گرفته شده است و در صورت موافقت مسئولان اصلی، به دانشجویانی که در مرحله نخست جشنواره حد نصاب نمره هر رشته در هر بخش را کسب کنند ۲ نمره دروس معارف تعلق می‌گیرد و در گروه کارمندی نیز امتیاز آموزش ضمن خدمت را در بخش معارف قرآنی و در گروه اساتید دانشگاه امتیاز فرهنگی را اعلام کرده‌ایم.

*مفدا: آیا این امتیازات از امسال به جشنواره اضافه شده یا از همان ابتدا وجود داشت؟
این امتیازها نزدیک به دو سال است که در بخش اعطاء امتیازات برای شرکت‌کنندگان در جشنواره درنظر گرفته شده است.


تهیه شده توسط فریبا حیدری

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.