سه‌شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۹

10 راهکار برای هدف گذاری عالی و رسیدن به اهداف

noori

 • چرا هـدف؟

این تنها زندگی ایست که شما دارید. آیا برای بهترین ها برنامه ریزی و هدف گذاری کرده اید؟     
بسیار به مردم گفته ام که باید فقط به دنبال چیزهایی باشند که واقعا می خواهند. مشکل این است که بییشتر مردم نمی دانند واقعا چه می خواهند. شما نمی توانید چیزی را درخواست کنید اگر ندانید که آن چیست! بنابر این میخواهم تا شما را وارد یک مسیر فوق العاده کنم تا در آن آرزوهایتان را به واقعیت تبدیل کنید. می خواهم به شما راز هدف گذاری و رسیدن به بالاترین آرزوهایتان را نشان دهم.

 • کلمه هدف خیلی تهدید آمیز است!

به این دلیل که افراد را حتی از شروع کردن یک کار می ترساند و باز می دارد. بهتر است به هدف هایتان به عنوان یک لیست برای انجام کارهایی که محدودیت زمانی مشخص دارند نگاه کنید.

محدودیت های زمانی حتما باید برای فردا باشند؟ یا برای هفته بعد؟ البته که نه.         
این یک لیست انجام کار برای مابقی زندگی شماست. هدف ها می توانند اضافه شوند، کم شوند و یا از همه مهم تر، همین طور که در زندگی پیش می روید اهدافتان را به دست آورده و آنها را از لیست خط بزنید.

 1.  مهمترین هدف هایتان باید متعلق به شما باشند

نه متعلق به همسرتان، نه متعلق به فرزندانتان، نه متعلق به کارفرما یا رییستان. فقط و فقط مال شما. وقتی به دیگران اجازه می دهید تا موفقیت را برایتان تعریف کنند، با این کار دارید آینده خود را خراب می کنید.

 1.  هدف هایتان باید معنایی برای شما داشته باشند

وقتی هدف هایتان را می نویسید باید از خود بپرسید:

 • چه چیزی واقعا برای من مهم است؟
 • حاضرم چه چیزهایی را قربانی کنم تا آن را به دست بیاورم؟

  این دلایل به شما هر روز صبح انگیزه کافی برای بیدار شدن از خواب را می دهند.

 1.  هدف هایتان باید دقیق و قابل اندازه گیری باشند

اهداف مبهم و کلی به اندازه کافی خوب نیستند. خاص و دقیق باشید.

 1.  هدف هایتان باید انعطاف پذیر باشند

یک برنامه انعطاف پذیر شما را از احساس خفگی نجات می دهد و کمکتان میکند تا فرصت های شگفت انگیزی که درهای آینده را به رویتان باز می کنند، از دست ندهید.

 1.  هدف هایتان باید چالش برانگیز و هیجان انگیز باشند.

خودتان را مجبور کنید که از منطقه امن و راحتی تان خارج شوید و قله ها رافتح کنید

 1.  هدف هایتان باید با ارزش هایتان هم راستا باشند
 2.  اهدافتان باید به خوبی متعادل شده باشند

اطمینان حاصل کنید که مسیر دستیابی به اهدافتان به شما زمانی برای استراحت کردن، تفریح، لذت بردن و ارتباط با افراد نزدیکتان را می دهد.

 1.  اهداف باید واقع بینانه باشند

بزرگ اندیش باشید اما رویایی فکر نکنید. اگر 1.5 متر قد دارید، احتمالا هرگز ستاره بسکتبال نخواهید شد. همچنین به خودتان زمان کافی برای رسیدن به هدف را بدهید.

9- اهداف باید مشارکت پذیر باشند

بسیاری از مردم آنچنان درگیر دستیابی به اهداف خودشان هستند که فراموش میکنند چیزی به جامعه بر گردانند و کاری برای دیگران هم انجام دهند. بهتر است تا این نگرش را نیز در لیست اهدافتان بگنجانید.

10- اهدف باید پشتیبانی شوند.

اکنون زمان نوشتن برنامه ریزی بزرگ برای خودتان است. به خودتان در یک جای ساکت، کمی زمان بدهید. یک آهنگ آرام بگذارید و 101 عدد از هدف هایتان را بنویسید. بله درست شنیدید 101 هدف.

ذهنتان را رو به تمام امکانات باز کنید و هرگز خودتان را محدود نکنید. برای کمک کردن به شما در این باره چند سوال آورده ایم که می توانید از خودتان بپرسید:

 • من چکار می خواهم بکنم؟
 • من چه چیزی میخواهم داشته باشم؟
 • من کجا می خواهم بروم؟
 • من چه کمکی به دیگران می خواهم بکنم؟
 • من چه چیزی می خواهم یاد بگیرم؟
 • من با چه کسی می خواهم ملاقات کنم و وقتم را چطور می خواهم بگذرانم؟
 • من چقدر می خواهم درآمد داشته باشم، پس انداز کنم و سرمایه گذاری کنم؟
 • من چه کاری برای تفریح و بهتر کردن سلامتی ام می خواهم انجام دهم؟

امتیاز ویژه هدفگذاری در زندگی 

هنگامی که می خواهید برای رسیدن به هدفتان برنامه ریزی کنید، باید نوع و نحوه ی عملکرد هر چیزی را در این کره ی خاکی به یاد داشته باشید. در واقع فراموش نکنید که هیچ چیز در یک خط مستقیم حرکت نمی کند.

بدون موانع و شکست و ناکامی به هیچ هدفی نخواهید رسید. در حقیقت مهم ترین چیز رسیدن به هدف اصلی نیست، بلکه آموختن چیز های بیشتر در رشد کردن و به کمال رسیدن در مسیر نیل به اهدفمان است.

اهمیت هدفگذاری در زندگی این است که در پایان مسیر شما چه تغییری کرده اید و چه خواهید شد. اگر اهداف تعیین شده ای در ذهن دارید، افکارتان شما را یاری می کندکه بر روی آن اهداف متمرکز شوید. اما اگر بی هدف باشید، افکارتان باز هم بر روی چیز های بیهوده شما متمرکز می شودپس اهمیت هدفگذاری در زندگی را نادیده نگیرید.

محدودیتها

تنها چیزی که مانع موفقیت مان می شود این است که فکر کنیم موفق نخواهیم شد، هرگاه به توانایی خود برای رسیدن به موفقیت شک کردید، بهتر است به این فکر کنید که دیگران توانستندآن ها را از میان بردارند. به عنوان مثال، وینستون چرچیل، دانش آموز فقیری بود که لکنت زبان داشت، اما توانست در سن ۲۴ سالگی جایزه نوبل را تصاحب کند و یکی از برجسته ترین سخرانان قرن اخیر شود و یا توماس ادیسون کسی بود که از مدرسه اخراج شد.

 اشتباهات

اشتباهات و تصادفات، بی فایده و بی ثمر نیستند، ناکامی و شکست ما، شرمساری و سرافکندگی نیست، آن چه که مایه شرمندگی است، دست از تلاش برداشتن است.

 عاشق کاری باشید که انجام میدهید

چشم داشتن به نتایج، لذت انجام کار در زمان حال را از بین می برد.

همان طور که جیمز ام باری می گوید: راز شاد زیستن، انجام دادن چیزی نیست که دوست داریم، بلکه دوست داشتن چیزی است که انجام می دهیم.

اگر تمام توان و نیرویتان را برای انجام کاری که دارید می کنید، صرف کنید، معنایش این نیست که دچار شکست نخواهید شد و یا ناامیدی و یاس را از خود دور کرده اید. شکست آسیب می زند، ولی زمانی این صدمات شدیدتر می شود که متوجه شویم تمام تلاش و سعی خود را نکرده ایم.

پافشاری

پافشاری و تلاش جزء اصلی و مشترک تمام موفقیت های برجسته و ممتاز است. این جا مسابقه ی تلاش و پافشاری است. اولین درس برای رسیدن به خواسته هایمان این است پس آن را درخواست کنیم.

ما به چهار دلیل باید خواسته هایمان را مطرح کنیم:

 1. بیان کردن خواسته ها، نمایانگر عزت نفس و ارزشمند شدن خود است.
 2. درخواست کردن، در سلامتی انسان حائز اهمیت است.
 3. درخواست کردن اولین قدم منطقی، برای تفهیم خواسته هایمان به دیگران است.
 4. با درخواست کردن از دیگران، به آنها لذت کمک کردن را اهدا کرده ایم.

نقش باور و اعتقاد

یکی از عناصر اصلی تحقق خواسته ها، این است که باور و اعتقاد داشته باشید که شما لیاقت و شایستگی داشتن آن را دارید. وقتی شما آگاهانه و چه ناآگاهانه، چنین احساسی داشته باشید، آن وقت خواهید دید که حتی چیزی بیشتر از خواسته هایتان بدست می آورید. یکی از بهترین راههای به وجود آوردن این احساس بازگو کردن خواسته ها و یا درخواست کردن است.

نویسنده: محمد نوری

سرپرست مرکز مشاوره دانشجویان

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.