سه‌شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۹

برای نوروز خود برنامه ریزی دقیق کنید

روز ملی آمار و برنامه ریزی

برنامه ریزی برای عید، اگر امسال هم برای گذراندن تعطیلات عید با همسرتان احساس مخالفت می کنید، سعی کنید این بار با همسرتان برنامه ای شاد و لذت بخش داشته باشید.

  • برنامه ریزی برای عید

برنامه ریزی برای عید، اگر امسال هم برای گذراندن تعطیلات عید با همسرتان احساس مخالفت می کنید، سعی کنید این بار با همسرتان برنامه ای شاد و لذت بخش داشته باشید. فعالیت مفرح و سرگرم کننده ای که.هیاهوهای اسفند ماه، در ذهن ما تصویری از نوروز ایده آل را ترسیم می کند که زدودنی نیست. اما در عمل، بیشتر وهله های تعطیلات ما با این  دیدگاه فاصله زیادی دارد. زن و شوهرها معمولا درباره تعطیلات نوروز با یکدیگر بگومگو می کنند(در این مورد که تعطیلات را چگونه بگذرانند، در کجا و با چه کسانی و اینکه چگونه مراسمی برپا کنند). این تعطیلات هر چه که باشند، می توانند سالها یادآور مشاجره هایی تند باشند.البته به تعداد افرادی که برای تعطیلات عید برنامه ریزی می کنند، در مورد فواید تعطیلات نظر وجود دارد. برخی تعطیلات را ضروری می دانند. برخی دیگر، رفتن به تعطیلات را کاری پرخرج می دانند.

  • روانشناسی عید نوروز و نحوه گذراندن تعطیلات

عواملی دیگری مانند این که آیا به استراحت و دستیابی به آرامش نیاز داریم یا می خواهیم تعطیلاتی توام با انرژی و هیجان زیادی را سپری کنیم، همه اینها بر نحوه گذراندن تعطیلات عید تاثیر گذار است. شاید یکی از دلایلی که زوجین در مورد تعطیلات عید ونحوه گذراندن آن دچار منازعه می شوند این است که این ایام، بدین معناست که زن و شوهر مدتی طولانی را در کنار یکدیگر به سر خواهند برد و درست به همان اندازه که این وضعیت می تواند موقعیتهای صمیمانه بسیاری ایجاد کند، می تواند باعث ایجاد اضطراب زیاد هم شود. متاسفانه افرادی که بیش از حد مضطرب و پریشان باشند، در خلال تعطیلات بیشتر با هم مجادله می کنند.همچنین افراد کمال طلب نیز بیش از سایرین در تعطیلات و یا برنامه ریزی برای ان احساس اضطراب میکند چرا که انتظار دارند همه چیز باید بی عیب و نقص باشد حال آنکه هیچ جنبه ای از جهان، چنین نیست

  • چرا با تعطیلات عید مشکل داریم؟

در اینجا هم مانند سایر موضوعات بحث برانگیز، هرگاه راه حلهای آشکار و منطقی، موثر واقع نشود و جنگ و جدل ادامه پیدا کند، تعارض های روانی پنهان دست اندر کارند.
مهم ترین و رایج ترین این عوامل، تعارض میان تخیلات شما در مورد تعطیلات با واقعیت است.وقتی در ذهن خود تصور می کنید که یک خانواده چگونه تعطیلات را سپری می کند در دامی گرفتار شده اید که به آن خطای شناختی می گویند

  • برنامه ریزی برای عید

یکی دیگر از عواملی که عمدتا تعطیلات را خراب کند و باعث شدت گرفتن مشاجرات می گردد، احساس گناه است.
اگر شما و همسرتان احساس کنید که مسئولید تا دیگران را از خود راضی و خشنود کنید،بنابراین میان آن که چیزی برای ارتباط خودتان متناسب تر است و چه چیزی برای دیگران سودمندتر است، در می مانید.

  • مدیریت بحران در ایام عید

اگر کشمکش ها و اختلافات زوجین بر سر گذراندن نحوه تعطیلات و کلا تفریحات، بیش از حد ادامه دار شود، کم کم زوجین به این نتیجه می رسند که با هم شاد بودن و تفریح کردن و به تعطیلات رفتن،تصنعی و غیر واقعی است زیراپس از سالها رفتار کردن با دیگری همچون دو دشمن،شاید دیگر شادی کردن کاری عجیب و غریب به نظر برسد.در هر حال مشاجرات و مشکلات ارتباطی زوجین برای ایام عید هر منشایی که داشته باشد،برنامه ریزیدرست جهت سر و سامان دادن به آن یک ضرورت به نظر می رسد.توانایی در برنامه ریزی در جهت گذراندن تعطیلات به همراه هم، نمادی از تشکیل خانواده با یکدیگر است.اما اگر بتوانید تعارض های مشترک میان خودتان و همسرتان را دریابید،هر برنامه ای را که درپیش بگیرید، با صمیمیتی کم و دلپذیر همراه خواهد بود.اگر امسال هم برای گذراندن تعطیلات عید با همسرتان احساس مخالفت می کنید،سعی کنید این بار با همسرتان برنامه ای شاد و لذت بخش داشته باشید.فعالیت مفرح و سرگرم کننده ای که به اتفاق هم انتخاب کردید را انجام دهید.اگر احساس هرگونه مخالفت و یا مقاومت می کنید،فقط ان را در دفترچه خود یادداشت کنید و بعد سعی کنید آن را به هر شکل انجام دهید.

یادتان باشد که تنها نکته مهم در اینجا داشتن احساس خوب در وجودتان است.پس سعی کنید برای امسال فهرست خود را اولویت بندی و طوری برنامه ریزی کنیدکه حداقل یک بار در طی زندگی مشترک تان و حداقل این عید را صرف پرداختن به تفریحات و سرگرمی های پرانرژی کنید.

http://www.wikiravan.com

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.