دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۷

روایت این‌روزهای "لوور شعبه تهران"

موزه لوور در تهران

۱۴ روز از آغاز نمایش «لوور کوچک» در تهران می‌گذرد، نمایش ۵۶ شیء تاریخی از موزه‌ای که سال‌هاست پربازدیدترین موزه جهان نامیده می‌شود و به دلیل تمرکزِ بیشتر روی آثار هنری و تاریخی، آن را یک «موزه عمومی» فعال می‌نامند.

به گزارش مفدا، ۱۴ روز پیش یعنی دوشنبه ۱۴ اسفند؛ "لوور کوچک" با ۵۶ شیء تاریخی از تمدن‌های کهن سراسر دنیا با حضور وزیر خارجه فرانسه در موزه ملی ایران به نمایش درآمد تا تعامل فرهنگی جدیدی بین ایران و فرانسه آغاز شود، تعاملی در حد نمایش آثار تاریخی از بخش مختلف موزه لوور برای نخستین‌بار.

به نظر می‌رسد با وجود آغاز  نمایش این آثار در آخرین روزهای سال، استقبال از این نمایشگاه چشمگیر بوده، به حدی که روزانه چیزی حدود ۱۵۰۰ نفر از "لوور در تهران: شکوه تمدن‌های جهان"دیدن می‌کنند و تا کنون آمار این حضور به ۱۴ هزار نفر رسیده است.

یکی از نکات مهم مورد توجه در برگزاری این نمایشگاه دو دیدگاه متفاوت نسبت به نوع آثار انتخاب شده در برگزاری این نمایشگاه بود؛ نمایشگاهی که فقط از ایران دو شیء تاریخی به همراه خود آورده، اما برخی با رد کردن این اقدام، معتقدند باید بیشترین آثار به نمایش در آمده در این "لوور کوچک" را آثار باستانی ایرانی که باستان‌شناسان فرانسوی قبل از انقلاب از تپه‌های در دست کاوش به دست اورده و به فرانسه برده بودند نمایش دهند.

اما این اعتقاد مورد قبول مسئولان موزه‌ای و میراث فرهنگی نیست، چون آن‌ها معتقدند اکنون که فرصت نمایش بخشی از آثار لوور برای ایران به دست امده، باید مردم ایران را با لوور و تمدن کشورهای کهن دیگر  آشنا کرد.

با توجه به تصاویر موجود از حضور مردم در آخرین روزهای سال به نظر می‌رسد، ایده مسئولان میراث فرهنگی موفق عمل کرده است.

دیدگاه دیگری که در مورد "لوور کوچک" مطرح شد، انتخاب آثار تاریخی لوور فرانسه برای نمایش در ایران بود، اعتقادی که احتمالا کسانی که تا کنون لوور را دیده‌اند، بر آن باورند «لوور آثار بهتر و بزرگتری دارد، چرا باید بعد از این‌همه تبلیغات، آثار به این کوچکی به نمایش درآید.»

اما مسئولان میراث فرهنگی اعتقاد خود را در این زمینه نیز این طور بیان می‌کند؛ «موزه ملی ایران باید با توجه به درگاه ورودی موزه که دو مترو ۲۰ سانتی متر است و حجم آثاری که باید در کف سالن‌ها قرار می‌گرفت و ساختِ ساختمانی آن باید تحمل وزن‌های سنگین را از نظر فنی و ساختمانی می‌داشت، انتخاب می‌کرد. براساس امکانات و امکان حمل‌ونقل گالری به گالری، باید شرایط حمل‌ونقل آثار بررسی می‌شدند، از سوی دیگر یکسری آثار هستند که از نظر قوانین امکان جابجائی آن‌ها را نداشتیم، کارشناسان حفاظت فنی این مورد را بررسی و اعلام می‌کنند.»

«به من نگاه کن»، عنوان نمایشگاه ۱۸ اثر عکاسی عباس کیارستمی از موزه‌ی لوور است که برای نخستین بار و به مناسبت برپایی این نمایشگاه در معرض نمایش درآمده‌اند.

به گزارش ایسنا، اما نکته‌ مورد توجه در گالری کیارستمی؛ به اعتقاد موزه ملی ایران حضور بیش از حد هنرمندان و به ویژه عکاسان در آن بخش است.

۵۶ شیء تاریخی لوور فرانسه در «لوور کوچک» که از ۱۴ اسفند کار خود را در موزه ملی ایران آغاز کرده است، تا ۱۸ خرداد در موزه ملی ایران در تهران، خیابان امام خمینی(ره)، خیابان ۳۰ تیر برپاست.

اما برای دیدن این آثار در دو گالری "لوور" و "کیارستمی"، باید پنج هزار تومان پرداخت کرد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.