دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۹

گذری بر آداب و رسوم سنتی عید نوروز در هرمزگان

سال نو

مردم هرمزگان با آداب و رسوم ویژه خود به استقبال از سال نو می روند .

به گزارش مفدا هرمزگان به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ؛  قبل از تحویل سال نو مردم هرمزگان معتقدند که باید شیرینی و میوه در خانه آماده باشد که قدیمی ها آن را در (کندوکˈ که از نخل خرما درست شده و جایی که درآن نان نگهداری می شود، می گذاشتند) این مواد بدان امید که خیر و برکت از خانه شان نرود.

زنان هرمزگانی با پختن شیرینی و آش گندم شَنبری (نوعی آش شیرین) که با شیره خرما، گندم و شنبلیله درست می شود به استقبال عید نوروز می روند .

یکی دیگر از کارهای مردم هرمزگان شکستن کوزه های کهنه است که برای از بین رفتن نحسی سال انجام می شود .

همچنین نماد سال نو و نوروز برای ساحل نشینان خلیج فارس شخصیتی به نام مُم نوروز است که متأثر از فرهنگ باستانی این دیار و نمادی از آوردن رزق و روزی و برکت در سال جدید است .

مردم هرمزگان در آستانه سال نو ، ۲۹ اسفند را از دیرباز روز عید حیوانات و درختها می دانسته اند .

در گذشته مردم در روز ۲۹ اسفند با استفاده از گِل سرخ، شاخ حیوانات اهلی مانند گاو و درختهایی مانند نخل را قرمز رنگ می کردند.

روز سیزده به در نیز مردم هرمزگان در طبیعت و صحرا تاب با نام محلی جیکو می بندند که برای زن ها به صورت نشسته و دارای جای نشستن بوده و برای مردها به صورت ایستاده تاب می خورند که به اعتقادشان این کار باعث ریختن گناهان سال گذشته می شود.

در هرمزگان مردم در روز عید در خانه بزرگ فامیل دور هم جمع می شوند و با به تن کردن جامه نو ، خواندن دعای نوروزی در کنار سفره هفت سین می نشینند .
پیش از این نیز اگر فردی توانایی خرید لباس نو را نداشت تکه‌ای نخ یا پارچه‌ای نو بر لباس خود سنجاق می‌کرد و زنان جوان با حنا به دست و پای خود نقش و نگار می بستند و پیرمردان و پیرزنان نیز سر خود را حنا می‌زدند و در حال حاضر نیز حنا زدن دربعضی از روستاهای هرمزگان همچنان مرسوم است.
اول نوروز هم مردم لباس نو می پوشند و به دید و بازدید فامیل و بزرگان و زیارت اهل قبور می روند .
با دردست داشتن شیرینی و میوه وگلاب به مزار اهل قبور بویژه شهدا و اموات نزدیک حاضر می شوند و با روشن کردن عود، شمع، عنبر و پخش شیرینی، قرائت فاتحه و قرآن و ریختن گل و گلاب بر روی قبور مردگان، فرا رسیدن عید نوروز را به آنان تبریک گفته و یاد و خاطره عزیزان از دست رفته را گرامی می دارند

یکی دیگر از مرسومات هرمزگانیها در ایام نوروز ، " نوروز خوانی" است ، به این صورت که بچه ها در نوروز سرودی می خوانند و از طریق آن از پدر و مادر و سایر بزرگترها عیدی می گرفتند .


چیچیکای مم گپو و بپ گپو (قصه مادربزرگ ها و پدربزرگ ها) همراه با شوخی و خنده، شب نشینی، خوردن حلوا یا رشته (بلالوت) همراه با تخم مرغ سرخ شده در روز عید هنوز در بعضی از مناطق استان هرمزگان مرسوم است و همچنین در گذشته و اکنون نیز در بعضی از روستاهای هرمزگان یک روز قبل از سال تحویل مردم پیشانی حیوانات خود از جمله گاو، گوسفند، شتر واسب وهمچنین درب وپنجره خانه ها را ˈگلکˈ نوعی خاک سرخ رنگین می کنند و پشم وموی حیوانات خود را می چینند.
سیزده فروردین یا سیزده بدر نیز آخرین روز عید به شمار می رود و از مهمترین وجه اشتراک فرهنگی سرتاسر ایران زمین است اما با تفاوتی اندک در هر شهر و روستا برگزار می شود.
هرمزگانی ها مانند مردم دیگر نقاط برای از بین بردن نحسی سیزده به خارج از شهر می روند و البته عده ای از مردم یک روز قبل خانه های خود را ترک کرده و به باغ ها، روستاها، قدمگاه ها و زیارت گاه های اطراف شهر می روند و بعد از خوردن ناهار به کنار ساحل، چشمه وقنات رفته و به آب تنی و بازی وتفریح می پردازند و سبزه ای که با خود بردند را گره می زنند تا گره از کارشان باز شود. (سیزده به در/ چارده به تو / درد وبلای ما توکوتو(.
آری نوروز تنها یک روز نیست و درهرمزگان که به مهمان نوازی مشهورند، با وجود آب وهوای بهاری، داشتن نعمت دریا، سواحل و کوه های زیبا و بکر، جزایر۱۴ گانه بویژه قشم، کیش وهرمز، آبشارها، جنگل های حرا وچندل، آثار باستانی و بقاع متبرکه این عید حال وهوای دیگری دارد و مردم به رسم دیرینه از اوایل اسفندماه به پیشواز این عید باستانی می‌روند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.