شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۵:۱۷

معاون فرهنگی ودانشجویی وزارت بهداشت در نشست با رئیس و مدیران دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:

کف مطالبات دانشجویان بوشهری در حوزه دانشجویی تامین شده است/ در حوزه فرهنگی باید تلاش بیشتری کرد

دکتر فراهانی

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در نشست با رئیس، مدیران و اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیان این که کف مطالبات و نیازها در حوزه دانشجویی در این دانشگاه تا حدودی تامین شده است، گفت: مسؤولان این دانشگاه در حوزه فرهنگی باید تلاش بیشتری کنند و با تامین زیرساخت‌های لازم و تجهیز امکانات کافی، انتظارات دانشجویان را در این حوزه فراهم کند.

به گزارش مفدا‏، دکتر محمد رضا فراهانی روز چهارشنبه ۲۳ اسفند ماه در قالب سفر یک روزه خود به بوشهر و بازدید از دانشگاه علوم پزشکی این شهر در سالن اجتماعات پردیس دانشگاه با بیان این مطلب گفت: در بازدید یک روزه که از این دانشگاه به عمل آوردم و بر اساس نظرات دانشجویان و نمایندگان تشکل‌ها و کانون‌های دانشجویی به این نتیجه می‌رسیم که این دانشگاه به لحاظ تامین امکانات و زیرساخت‌های دانشجویی نمره قابل قبولی می‌گیرد و برآیند نظرات دانشجویان این دانشگاه در حوزه دانشجویی مثبت و قابل قبول است اما باید در حوزه فرهنگی تلاش بیشتری شود.

وی افزود: به طور کلی اگر بخواهیم ارزیابی کلی نسبت به وضعیت دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر داشته باشیم باید بگوییم در مجموع این دانشگاه توانسته نیازها وخواسته‌ دانشجویان در زمینه دانشجویی را برآورده کند٬ اما هنوز برای رسیدن به وضعیت مطلوب نیاز به کار و تلاش بیشتری است.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با بیان اینکه کف مطالبات و نیازها در حوزه دانشجویی این دانشگاه تامین شده است، خاطرنشان کرد: در حوزه فرهنگی این دانشگاه نتوانسته است انتظارات دانشجویان را  آن‌طور که در خور شأن دانشجویان است، بر آورده کند.

با رایزنی از طریق منابع مختلف، نسبت به احداث یک سالن آمفی تئاتر درخور شان دانشجویان اقدام کنید

فراهانی با اشاره به اینکه در  بحث زیرساخت‌های فرهنگی این دانشگاه نتوانسته است در حد مطلوب گام بردارد، اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با حدود دو هزار دانشجو و ۵ دانشکده٬ یک سالن آمفی تئاتر مناسب برای فعالیت‌های فرهنگی دانشجویان ندارد که این مساله باعث ایجاد نارضایتی در میان فعالان واعضای کانون‌های فرهنگی شده است.

معاون وزیر بهداشت با تاکید بر این‌که احداث سالن آمفی تئاتر در دانشگاه را که جزو مطالبات اصلی فعالان فرهنگی دانشگاه است را در اولویت قرار دهید، افزود: با تأمین اعتبارات و منابع لازم و رایزنی از طریق منابع مختلف برای احداث یک سالن آمفی تئاتر مناسب و مطلوب اقدام کنید.

هرچقدر در مسیر توسعه فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه قدم برداریم، باز کم است

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه هر چقدر در مسیر توسعه فعالیت‌های فرهنگی در محیط دانشگاه گام برداریم، کم است، گفت: دولت و وزارتخانه بودجه‌های عمرانی را در اختیار دانشگاه قرار می‌دهد  و شما در حال احداث دانشکده و احتمالا طرح‌های بیمارستانی هستید اما به هرحال باید همان قدر که برای انجام طرح‌های عمرانی در حوزه‌های سلامت و آموزش هزینه می‌کنیم برای فعالیت‌های فرهنگی که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است نیز سرمایه‌گذاری کنیم .

وی بر لزوم بکارگیری نیروهای متخصص و کارآمد در حوزه فرهنگی تاکید کرد و گفت: حوزه فرهنگ بخصوص در فضای دانشگاهی حوزه‌ای سخت، دشوار و پیچیده‌ است و با دیگر حوزه‌ها متفاوت است از این رو باید سرمایه‌گذاری بیشتری در محیط‌های دانشگاهی نسبت به فعالیت‌های فرهنگی داشته باشیم که یکی از آنها بکارگیری کارشناسان فرهنگی و نیروهای متخصص است.

فراهانی ادامه داد: خوشبختانه میزان رضایتمندی دانشجویان، فعالان و نمایندگان کانون‌های فرهنگی دانشگاه از تعامل و نحوه برخورد مدیرفرهنگی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با دانشجویان رضایت بخش بود اما به لحاظ بکارگیری نیروهایی متخصص در حوزه فرهنگی باید دقت و ظرافت بیشتری از سوی مسؤولان دانشگاه صورت گیرد و با بکارگیری نیروهای متخصص و  کارآمد در عرصه فعالیت‌های فرهنگی، در مسیر پیشرفت و توسعه دانشگاه حرکت کرد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با بیان اینکه نباید بودجه فرهنگی را صرف دیگر اقدامات غیرفرهنگی کرد، افزود : در برخی از دانشگاه‌ها تصمیماتی در هیات امنا گرفته شده که بار مالی زیادی برای دانشگاه ایجاد می‌کند و براساس این تصمیم‌ها، مسؤولان مجبور می‌شوند از محل‌های دیگر از جمله بودجه فرهنگی هزینه کنند که این موضوع به فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه لطمه می‌زند.

وی با تاکید بر اینکه معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی مسئول تصمیم‌گیری در خصوص نحوه هزینه کرد بودجه فرهنگی و دانشجویی هستند٬ گفت: شوراهای فرهنگی باید در برنامه‌ها و دادن مجوز فعالیت به کانون و تشکل‌ها تصمیم گیری کنند و تصمیم گیری درباره بودجه نهادها، تشکل‌ها و کانون‌ها بر عهده معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی باشد؛ البته در وزارتخانه در حال اتخاذ تصمیماتی هستیم که نحوه هزینه کرد بودجه‌های فرهنگی یکسان شود.

فراهانی اظهار داشت: رؤسای دانشگاه‌ها اختیارات ویژه بودجه‌ای دارند که می‌توانند در جهت اهداف دانشگاه‌ خود هزینه کنند و می‌توان از این طریق به نوبت به کانون‌ها کمک کرد به شرط اینکه این هزینه‌ها هدفمند و همراه با گزارش مستند کانون‌ها باشد.

در زمینه احداث خوابگاه‌های دانشجویی، تفاهم‌نامه‌هایی با دانشگاه‌ها به امضا رسیده است

معاون وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در زمینه ساخت خوابگاه‌های دانشجویی، تفاههم‌نامه‌ای با دانشگاه‌ها امضاء شده که هر دانشگاه یک خوابگاه چهارصد نفره احداث کند وهزینه‌های پروژه‌های خوابگاهی با کمک وزارت بهداشت و دانشگاه مربوطه و بخشی نیز از راه‌های  مختلف از جمله مشارکت خیرین تامین شود.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت با بیان اینکه در راستای تامین اسکان دانشجویان و ساخت خوابگاه‌های دانشجویی رایزنی‌ها و مکاتبات لازم با دانشگاه‌ها انجام شده است، گفت: ما در حال برگزاری یک مناقصه ملی در ده‌منطقه آمایشی هستیم که در آن سرمایه‌گذار، سازنده و بهره‌بردار مشارکت دارند.

وی افزود: به همه دانشگاه‌های علوم پزشکی مکاتبه و اعلام کردیم میزان نیازهای دانشجویان‌شان به خوابگاه‌ها را به معاونت فرهنگی و دانشجویی گزارش دهند مبنی بر اینکه مثلا تا افق ۱۴۰۴ هر دانشگاه چه تعداد دانشجو دارد و از این میزان چند درصدشان خوابگاهی هستند و به چه تعداد فضای خوابگاهی نیاز دارید تا در راستای تامین اسکان دانشجویان، برنامه‌ریزی دقیقی انجام دهیم.

فراهانی خاطرنشان کرد: در همین راستا دانشگاه‌های علوم پزشکی نیازهای خوابگاهی خود را اعلام کردند و اکنون در حال بررسی گزارش‌های این دانشگاه‌ها هستیم و  نیازها و کمبودهای خوابگاهی این دانشگاه‌ها را بررسی می‌کنیم تا به نتایج مورد نظر دست یابیم و وارد فاز عملیاتی شویم.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه برای احداث خوابگاه‌های دانشجویی چندین مسیر وجود دارد،اظهار کرد: راه نخست این است که در راستای احداث خوابگاه‌های دانشجویی با  سرمایه‌گذاران قرارداد ببندیم و بر اساس قراردادهای فی‌مابین وزارت بهداشت و سرمایه‌گذاران، نسبت به تامین اسکان دانشجویان اقدام کنیم و اگر سرمایه‌گذاری در این خصوص با ما همکاری نکرد از راه دیگر وارد عمل شویم و با گرفتن وام‌ از بانک‌ها، منابع مالی احداث خوابگاه‌ها را تامین کنیم.

وی ادامه داد: البته طی ماه‌های گذشته مذاکراتی با برخی از سرمایه‌گذاران و بخش‌های اقتصادی وزارتخانه در راستای احداث خوابگاه‌های استاندار دانشجویی انجام شد و با آنها صحبت‌ها و مکاتباتی صورت گرفته و به نتایجی رسیده‌ایم که اگر مشکل خاصی نباشد می‌توان به نتایج مطلوبی دست یافت.

فراهانی با اشاره به اینکه وزارت بهداشت  در موضوع ساخت خوابگاه از دانشگاه‌هایی که بر اساس استانداردهای لازم و تعریف شده  عمل نمی‌کنند، حمایت نخواهد کرد، گفت: تعریف ما از خوابگاه‌های استاندارد دانشجویی، خوابگاهی است که شرایط و استانداردهای لازم برای اسکان دانشجویان را داشته و دارای سوئیت‌های متعدد با دو اتاق باشد و هر اتاقش ظرفیت سه دانشجو را پذیرا  باشد که نمونه این خوابگاه استاندار دانشجویی، خوابگاهی است که هم اکنون در مازندران در آستانه بهره‌بردار است.

رئیسی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر: علیرغم محدودیت منابع، نهایت تلاش‌مان را جهت تحقق مطالبات دانشجویان بکار می‌گیریم

در این نشست همچنین سعید کشمیری رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در جمع حاضرین گفت: علیرغم محدودیت منابع، تمام تلاش‌مان را در راستای تامین مطالبات و نیازهای دانشجویان در زمینه‌های صنفی، رفاهی، معیشتی و فرهنگی صرف می‌کنیم.

وی گفت: فارغ از هر گونه شعار، در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به دنبال تغییر نگرش برای رسیدن به میسر رشدو پیشرفت هستیم و سعی داریم امکانات و زیرساخت‌های لازم در حوزه دانشجویی و فرهنگی را علیرغم کمبود اعتبارات و منابع در دانشگاه فراهم کنیم.

کشمیری گفت: نقص‌های زیادی در دانشگاه داریم و دانشجویان حق دارند همواره پیگیر مطالبات ونیازهایشان باشند. ما هیچ ادعایی نداریم که در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر کارهای بزرگی کرده‌ایم البته تلاش‌ خود را در حد توان انجام خواهیم داد.

وی تصریح کرد: به هر طریقی که شده سعی کرده‌ایم میزان سرانه دانشجویی استاندارد که برای هر دانشجو سالانه دومیلیون تومان است را تامین کنیم. علی‌رغم این‌که به لحاظ مالی فشارهای زیادی متحمل دانشگاه می‌شود اما  درصدد هستیم میزان سطح رضایتمندی دانشجویان را بالا ببریم.

کشمیری خاطرنشان کرد: یکی از وظایف مهم دانشگاه، دانشجو محوری است و باید به این موضوع همواره پایبند باشیم که صاحب اصلی دانشگاه، دانشجو است و باید دانشجو محوری را به عنوان یک اصل در دانشگاه سرلوحه‌کارهای‌ خود قرار دهیم و  این نکته مهم استراتژی اصلی ماست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: یکی ازماموریت‌های ویژه ما در بخش دانشجویی ایجاد نشاط است که ما نباید نسبت به این امر  مهم غافل شویم از این رو باید همواره زیرساخت‌های لازم جهت تامین رفاه دانشجویان فراهم شود.

در این نشست، دکتر روان بد معاون آموزش دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، دکتر خمیسی پور معاون تحقیقات و فناوری، دکتر اقبالی عضو هیات علمی دانشگاه، دکتر بیژنی معاون توسعه، دکتر کشکولی رئیس دبیرخانه هیات امنا، مهندس هاشمی مدیر فرهنگی دانشگاه، اندرخورند مدیرمالی، دکتر اکبری مدیر آموزشی دانشگاه، شهره شادمان‌فر رئیس اداره مشاوره حضور داشتند.

گفتنی است دکترمحمد رضا فراهانی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به همراه جمعی از  مدیران و کارشناسان این معاونت در ادامه سلسله بازدیدهای خود از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، روز چهارشنبه ۲۳ اسفند ماه طی سفر به بوشهر بازدید از دانشگاه علوم پزشکی این شهر، در نشست‌های جداگانه با نمایندگان کانون‌های فرهنگی، شوراهای صنفی، انجمن‌های علمی، تشکل‌های دانشجویی، کارکنان و کارشناسان معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه و همچنین رئیس، مدیران و اعضای هیات علمی دانشگاه دیدار و گفت وگو کرد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.