چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۶

دبیر کانون دانشجویی خیریه فانوس:

کمک به هم نوع، فضایی سرشار از عشق و دوستی ایجاد می‌کند

مصاحبه نیلوفر باقری

نیلوفر باقری از دانشجویان خواست بیشتر از هر چیزی روحیه نوع دوستی خود را بشناسند و پرورش دهند تا ندای درونی قلبشان را بشنوند.وی معتقد است کمک به هم نوع، فضایی سرشار از عشق و دوستی ایجاد می‌کند.

به گزارش مفدا تهران، کانون‌های دانشجویی با زمینه فعالیت‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، هنری، ادبی، علمی-آموزشی و ... و با بهره گیری از نیروی توانمند دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی تهران فعالیت می‌کنند که برای شناساندن و معرفی فعالیت‌های آنان گفت و گویی صمیمانه با دبیر کانون "فانوس" ترتیب دادیم که در زیر می‌خوانید:

بیوگرافی مختصری از خود و سوابق فعالیت فرهنگیتان بیان کنید.
به نام خدا، نیلوفر باقری دانشجوی رشته پرستاری؛ ورودی بهمن ۹۲ هستم. قبل از ورود به دانشگاه نسبت به انجام این قبیل کارهای فرهنگی و خیریه بسیار علاقه مند بودم، اما بعد از ورود به دانشگاه و آشنایی با کانون خیریه فانوس و همچنین اهداف این کانون، به طور جدی در این زمینه مشغول شدم.

در خصوص چگونگی تأسیس کانون دانشجویی خیریه فانوس و زمینه فعالیت آن، توضیح دهید؟
این کانون در تاریخ دوم اردیبهشت ماه سال ۹۲ توسط خزر لایقی تاسیس شد و از سال 1394 من به عنوان دبیر کانون انتخاب شدم. حضور در بیمارستان‌ها و هم نشینی با مددجویان یکی از دلایلی بود که جمعی از دانشجویان پرستاری را به شکل‌گیری این کانون سوق داد. نیازهای درمانی و حتی روحی مددجویان باید برطرف و کمبود یک گروه حمایتی به شدت احساس می‌شد. به همین جهت این کانون با هدف تامین سلامت و نیازهای درمانی و حمایتی مددجویان شکل گرفت.

در حال حاضر کانون فانوس چه تعداد عضو فعال دارد؟ آیا گسترشی در زمینه فعالیت های خود داده اید؟
تعداد اعضای کانون در حال حاضر به بیش از 300 نفر می‌رسد که نکته مهم آن تنوع رشته‌ها و حتی دانشگاه است، حدود سی نفر از اعضا به طور مستمر و فعال در فعالیت‌های کانون شرکت می‌کنند. به تدریج با افزایش اعضا زمینه فعالیت‌ها هم گسترش پیدا کرد. بازدید از آسایشگاه جانبازان و کهریزک و مرکز طبی کودکان یکی از برنامه‌های روتین این کانون به شمار می‌رود که برای تامین هزینه این گونه برنامه‌ها و همچنین اهداف حمایتی با برگزاری بازارچه‌ها و جشن‌های خیریه، کانون به کار خود قوت می‌بخشد. البته اینجا باید از خیرین هم تشکر کرد که همواره یاور کانون بوده‌اند.

در خصوص فعالیت‌هایی که کانون خیریه فانوس در داخل و یا خارج از دانشگاه انجام داده است بصورت مختصر توضیح دهید؟
همانطور که پیش تر عرض کردم، کانون فعالیت‌های خیریه بسیاری دارد که همه اینها به مدد بازارچه‌های خیریه و خیرین پیش می‌رود. یکی از فعالیت‌های کانون که اخیرا همت زیادی بر آن گذاشته شد، توجه به کودکان کار است. اهمیت بهداشت دهان و دندان آنها و تهیه مسواک یکی از همین کارها در جهت حمایت از آنهاست. اعضای کانون هم از لحاظ روحی و هم مادی در تلاش‌اند که این کودکان بیش از این تنها نمانند. کمک به کارتن خواب‌ها و تهیه لباس و خوراک برای آنها یکی دیگر از فعالیت‌های اخیر کانون است. در همین راستا کانون همکاری بسیاری با انجمن کودکان کار و حتی سایر انجمن ها هم داشته است. کانون در اتفاق‌های ناگوار هم به یاری هم وطنان رفته است، کمک به سیل زدگان سیستان و بلوچستان و زلزله زدگان کرمانشاه هم از جمله فعالیت‌های کانون است. البته در ماه‌های خاص از جمله ماه مبارک رمضان کانون برنامه ثابتی برای تهیه سبد کالا برای نیازمندان دارد که امیدواریم این حرکت انسان دوستانه به مناسبت‌های دیگر هم اختصاص یابد. با گسترش فعالیت ها، کانون از هدف اصلی خود که یاری به مددجویان در بیمارستان ها بود هم دور نشده است. ما در تلاشیم به مددجویان نیازمندی که به کانون معرفی می شوند، در هزینه‌های درمان کمک کنیم و بارها هم در این عمل خیر موفق شدیم. همه دل خوشی اعضای کانون به جذب بیشتر افراد در جهت افزایش فعالیت‌های خیریه است. به همین جهت با برگزاری مراسمات برای معرفی کانون و همچنین قرار دادن صندوق خیریه در دانشگاه به دنبال برآورده شدن این رویا هستیم.

به عنوان دانشجوی فعال فرهنگی اجتماعی، اینگونه فعالیت ها روی درس و زندگی شما چه تاثیرات مثبت یا منفی گذاشته است؟
به هر حال حضور در چنین فضایی بی اثر نیست. این روحیه همکاری و کمک به هم نوع بیشتر از هر چیزی باعث خرسندی است و طبیعتاً حال خوبی که ما اینجا کنار هم تجربه می‌کنیم، در هیچ جای دیگر دست یافتنی نیست. هر لبخندی که به لب یکی از کودکان می‌نشیند، برای همه ما کافیست. این فضای سرشار از عشق و دوستی، ما را برای تحمل هر سختی آماده می‌کند و اینگونه توانمند می‌شویم.

فضای فرهنگی دانشگاه و فعالیت های دانشجویان در زمینه های مختلف را چگونه ارزیابی می کنید؟
متاسفانه شرایط در زمینه فعالیت خیریه‌ها آن طور که باید نیست. دانشجویان اندکی در این زمینه منفعل عمل می‌کنند و توجه چندانی به این فعالیت‌های فرهنگی نمی‌کنند. ما تلاش می‌کنیم با معرفی فعالیت‌های خیریه تعداد بیشتری را جذب کنیم. اما در کل با توجه به فضای رو به رشد جامعه دانشجویان نیز مستثنا نیستند و با این موج همراه هستند.

آیا کانون فانوس در آینده به کار خود ادامه خواهد داد؟ چشم انداز کانون در آینده چه خواهد بود؟
به طور حتم پایه‌های کانون مستحکم تر از قبل خواهند شد. امیدوارم با تلاش همه اعضاء، کانون فانوس بیشتر شناخته شود. برای آینده کانون فعالیت‌های متفاوتی در نظر داریم که امیدواریم با کمک دوستان در جهت انجام آنها نیز برآییم.

برای دانشجویانی که قصد وارد شدن به این راه را دارند به عنوان یک فرد با تجربه، چه پیشنهاد و توصیه‌ای دارید؟
به نظرم بیشتر از هر چیز روحیه نوع دوستی خود را بشناسید و پرورش دهید، تنها در این صورت است که ندای قلبتان را خواهید شنید. در همین تهران روزانه هزاران نفر هستند که از تهیه خوراک خود عاجزند و قسمت دردناک تر ماجرا اینجاست که کسی به فکر آنها نیست. هر چه تعداد بیشتری فانوس روشن کنیم، می‌توانیم تاریکی روی زندگی آنها را کنار بزنیم.

به عنوان حرف آخر اگر مطلبی هست که عنوان نشد، لطفا بیان کنید؟
به عنوان یکی از اعضای کوچک کانون بسیار خوشحالم که در این چندسال در کنار دوستانم برای شادی هموطنانم حتی به اندازه ذره‌ای کوچک تلاش کردم. چند روز قبل فارغ التحصیل شدم اما قلبم تا ابد کنار کانون می‌تپد و امید دارم چراغ فانوس هر روز درخشان تر باشد و خاموشی نبیند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.