سه‌شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۵

۲۲ اسفند تداعی‌گر ارزش و قداست خون شهدای سرافراز

22 اسفند روز بزرگداشت شهدا

امروز ۲۲ اسفند روز بزرگداشت شهداست، شهدایی که با جانفشانی و ایثارگری‌های خود در عرصه‌ دفاع مقدس و انقلاب اسلامی سبب حفظ و تامین آرامش و امنیت ملی شدند و نگذاشتند ذره‌ای از خاک مقدس کشور، به دست بیگانگان برسد. شهدایی که با مجاهدت و از خودگذشتگی خود، باعث شدند انقلاب اسلامی در مسیر تحقق و پیشرفت گام بردارد.

به گزارش مفدا ، روز ۲۲ اسفند ماه در سال ۱۳۹۳ از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی در کشور به نام روز بزرگداشت شهدا نامگذاری شد. ۲۲ اسفند سالروز تاسیس بنیاد شهید و امور ایثارگران است و همه ساله به مناسبت بزرگداشت روز شهدا برنامه‌ها و گرامیداشت های مختلفی در مقام و وصف شهدای عالی مقام برگزار می شود.

بدون تردید ۲۲ اسفند ماه روز بزرگداشت شهدا، تداعی‌گر ارزش و قداست خون شهدای سرافراز و مقام والای آنان در به ثمر نشستن انقلاب اسلامی است.

 اقتدار، امنیت، پیشرفت و توسعه کنونی کشور، مرهون خون‌های پاک و مقدس این عزیزان و ایثار و مقاومت خانواده های صبور آنان است. شهدای جنگ تحمیلی، شهدای ترور، شهدای انقلاب اسلامی، شهدای هسته‌ای، شهدای قرآنی، شهدای دیپلمات و... همه و همه در مسیر تحقق انقلاب اسلامی و امنیت کشور از جان خود گذشتند که باید همه ساله این روز گرامی داشته شود.

قطعا با نهادینه شدن فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه، شاهد پیروزی های بسیاری در مقاطع حساس و تاریخی بوده ایم و برای  تداوم این موفقیت ها، موظف هستیم این میراث گرانقدر فرهنگی و انقلابی یعنی پاسداشت خون شهدای جان برکف ایران اسلامی و فرهنگ ایثار و مقاومت را حفظ کرده و به نسل های آینده منتقل کنیم.

 مقام معظم رهبری فرموده‌اند: «روزبه‌ روز باید یاد شهدا و تکرار نام شهدا و نکته‌ یابی و نکته‌ سنجی زندگی شهدا در جامعه‌ ما رواج پیدا کند» و باید برای توسعه این فرهنگ ناب و منحصر به فرد تلاش کنیم.

شهیدان؛ پرچمداران بزرگ رشادت و ایثار

 حفظ و گسترش فرهنگ شهادت و تکریم شهیدان سبب رشد و تعالی جامعه خواهد شد. در این میان باید آسایش و آرامش کنونی کشور را مرهون جانفشانی شهیدان و جانبازانی دانست که خالصانه به پیکار با دشمنان این مرز و بوم شتافتند و از مام وطن در برابر تجاوزگران دفاع کردند و پرچمداران بزرگ رشادت و ایثار لقب گرفتند.

ایثار و شهادت به عنوان یک فرهنگ باارزش در زمره عالی ترین مفاهیم الهی و نتیجه والاترین ارزش هایی است که یک انسان متعهد می تواند به آن مقام دست یابد. نهادینه سازی فرهنگ شهادت در بردارنده آثار و برکات فراوانی به شمار می رود و بر تعالی جامعه تاثیر شگرفی می گذارد و از غنی ترین گنجینه های فرهنگ اسلامی و شیعی محسوب می شود که جلوه های اعجاب انگیز آن در طول سال های نهضت انقلاب و دوران دفاع مقدس به روشنی آشکار شد و اینگونه از خود گذشتگی انسان ها در آن تبلور یافت.

ضرورت توجه به فرهنگ ایثار و شهادت، ترویج آن در جامعه و مشاهده آثار و کارکردهای مثبت این مقوله در گرو داشتن باور و اندیشه ای بلند است و می بایست چنین تفکری را با ساز و کارهای مناسب به صورت عمیق در میان مردم نهادینه ساخت که شناسایی راه ها و اتخاذ شیوه هایی که بتواند این فرهنگ را به بهترین شکل ممکن در جامعه مطرح سازد، نیازمند بررسی دقیق، همه جانبه و مستمر است و دست اندرکاران این حوزه باید به این مساله توجه جدی داشته باشند زیرا عمل به این وظیفه خطیر در نهایت به بیداری و آگاهی جامعه نسبت به مقوله ایثار و شهادت منجر خواهد شد.

مرور شجاعت و رشادت دلاورمردانی که با تکیه بر مفاهیم والای جهاد و شهادت به رسالت خویش عمل کردند و در دفاع مقدس الفبای جوانمردی، ایثار و عدالت را با نثار جان خویش و صف آرایی در برابر دشمن معنا بخشیدند و تا آخرین نفس از کیان میهن دفاع و پاسداری کردند، می تواند به نهادینه شدن فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه کمک کند.

شهیدان ایثارگرانی که امنیت و آرامش کنونی کشور مرهون و وامدار فداکاری آنها به شمار می رود و اینک در سالروز تشکیل بنیاد شهید و روز بزرگداشت شهدا فرصتی مغتنم برای مهرورزی و تکریم شهیدان و ایثارگران به وجود آمده است، آنانی که با درک ضرورت و لزوم دفاع از وطن در برابر تجاوز بیگانگان ایستادند و با لبیک به دعوت رهبر خویش به رویارویی با دشمن رفتند و حماسه های جاودانی به منصه ظهور رساندند.

امام خمینی(ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی همواره برای مقام و جایگاه شهیدان ارج و احترام ویژه ای قایل بودند. به ههمین جهت به منظور همدردی و ساماندهی امور خانواده های شهیدان نهضت اسلامی و شهدایی که قربانی ترورهای دشمنان در سال های نخستین انقلاب اسلامی شده بودند، در ۲۲ اسفند ۱۳۵۸ خورشیدی فرمان تشکیل بنیاد شهید انقلاب اسلامی را صادر کردند.

تشکیل نهادی با سازوکار بنیاد شهید و امور ایثارگران، نمایانگر اهمیت و جایگاهی است که شهید در نظام اسلامی دارد و با توجه به نقش حساس و مسوولیتی که این سازمان در زمان دفاع مقدس و پس از آن ایفا کرد، می توان به آینده نگری امام خمینی(ره) پی برد.

اینک دفاع مقدس دیگری در جریان است. هر روز تصاویری از شهدای این دفاع مقدس با عنوان «شهید مدافع حرم»، زینت بخش خیابان‌ها و کوچه‌های ایران اسلامی در شهرهای مختلف می‌شود. آنان که می‌دانند این شهدا در چه مسیری و برای تحقق چه اهدافی گام برداشتند، شوق تداوم ‌بخشی راه این عزیزان به حق پیوسته در وجودشان شعله‌ ور است. شهدای ایرانی عراق و سوریه را شهدای مدافع حرم یا شهدای مدافع حریم آل الله معرفی می‌کنند؛ این عنوان مقدس و اعتقادی یک امتیاز خاص برای شهدای ایرانی سوریه است که در دفاع از حرم بزرگان شیعه جان بر کف دست گرفته‌اند و همین هم دلیل کمی برای حضور در عراق و سوریه نیست.

حجت ‌الاسلام «محمدحسن کاویانی ‌راد» معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران، معتقد است؛ شناخت و تعهد جامعه در برابر ارزش های فرهنگ ایثار و شهادت امری ضروری به شمار می رود و شان، منزلت و حرمت جامعه ایثارگری در اجتماع باید همواره حفظ شود. در ادامه گفت وگوی وی را با پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا از نظر می گذرانیم.

** ضرورت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت

مردم ایران برای به دست آوردن آرمان های بزرگ انقلاب اسلامی هزینه های سنگینی را پرداخت کردند. تقدیم بیش از ۲۲۰ هزار شهید، ۵۰۰ هزار جانباز و بیش از ده ها هزار آزاده از جمله این هزینه ها بود. تحمل تحریم ها در هشت سال دفاع مقدس و رویارویی با حمله های نابرابر دشمن در عرصه های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در دستیابی به اهداف مقدس و آرمان های بلند نظام جمهوری اسلامی همه نشان از ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه می دهد. امروزه اقتدار کشور مرهون همین فداکاری ها، از خودگذشتگی ها و استقامت صدها تن از مردمان شریف ایران است که با پیروی از امام(ره) و رهبری در برابر دشمنان و استکبار ایستادگی کردند. ملت همیشه در صحنه کشورمان در سایه فرهنگ ایثار و شهادت و اعتقاد به این مهم توانست در هر برهه از زمان جامعه را از هرگونه بن بست خارج کند.

بنیاد شهید به عنوان متولی این فرهنگ وظیفه پویا نگهداشتن و نهادینه کردن این موضوع را دارد و باید به مثابه یک رسالت و تکلیف در ارگان بنیاد شهید تعریف شود. فرهنگ ایثار و شهادت متعلق به یک نهاد و فرد خاصی نیست بلکه برای همه آحاد جامعه است و بنیاد شهید باید بر این مقوله متمرکز شود. نامگذاری و اختصاص روزی به این نام به وسیله امام راحل نیز در راستای تحکیم و ترویج این فرهنگ ایثار بوده است و همینطور آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری بیشترین تاکید را بر فرهنگ ایثار و شهادت قرار داده اند.

** تدوین منظومه ای پایدار برای ترویج فرهنگ شهادت

بنیاد شهید و امور ایثارگران باید نقشه جامعی را طرح ریزی کند تا بتواند به برنامه ریزی رفتارهای ایثارگرانه بپردازد تا فرهنگ ایثار و شهادت به بهترین صورت ممکن در لایه های جامعه رسوخ پیدا کند. البته تا رسیدن به این مهم مسیر زیادی وجود دارد یعنی در جامعه مساله آموزشی، تربیتی، پرورشی و مهارت دادن به مردم نسبت به رفتارهای ایثارگرانه نیاز به اقدام های مهارتی و توسعه ای دارد.

** ارتقای سطح دانش و مهارت تحصیلی ایثارگران اولویت نخست بنیاد شهید

ارتقای سطح دانش و مهارت تحصیلی ایثارگران در سطح مدارس و دانشگاه ها و بازنگری اصولی، یکی از مهمترین اقدام ها در بنیاد شهید است که باید با رویکردی جدید و با مشارکت دستگاه های اجرایی پیگیری شود. نسل جوان امروزی کمتر با فرهنگ ایثار و شهادت و دوران دفاع مقدس آشنا است و اگر فعالیت های بیشتری در این حوزه صورت گیرد، می توان در آشنا کردن جوانان گام های موثرتری برداشت. در جنگ هشت ساله میان ایران و عراق، ۳۶هزار دانش آموز به شهادت رسیدند که این نشانگر رشادت و فداکاری آنان بوده است. در بحث آموزش های معرفتی مربوط به حوزه فرهنگی باید برنامه های ویژه ای پیش بینی شود به این معنا که جامعه در مقاطع مختلف، برپایه نیاز با مبانی فرهنگی و مهارت های اجتماعی آشنایی بیشتر و به روزتری داشته باشند.

** تشکیل موزه ملی برای آثار ایثارگران و شهدا

تشکیل موزه ملی برای نگهداشت آثار ایثارگران و شهدا در کشور از جمله اقدام هایی است تا بتوان یاد شهدا را زنده نگاه داشت. این موزه باید به صورت ملی و با حمایت دستگاه های مسوول در قالب تشکیلات منسجم و با سرمایه گذاری های لازم ایجاد شود. در این زمینه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز باید به عنوان یکی از مهمترین بخش های فرهنگی کشور حمایت و پشتیبانی های لازم را داشته باشد. بهسازی وضعیت موزه ها در کشور از دیگر سرفصل های برنامه ای بنیاد شهید است که باید با تجهیز و توسعه آنها در جهت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت گام برداشت.

** ارایه خدمات فرهنگی و ترویجی فرهنگ ایثار و شهادت

توسعه و ارتقای سطح دانش و آگاهی تربیت نسل ایثارگر و مجاهدت پرور از جمله اموری به شمار می رود که سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران به آن می پردازد. آموزش امور دینی و قرآنی خانواده ها در زمینه های اجتماعی، برگزاری اردو برای گروه های مختلف، ورزش های عمومی و همگانی، ساخت و تولید فیلم و سمفونی، برگزاری جشنواره های مختلف، انتشار کتاب های مختلف از برنامه های عملیاتی این سازمان است.

ساماندهی گلزار شهدا، برنامه ریزی برای مرمت و حفظ و نگهداری آثار آنان و ثبت میراث ملی و هماهنگی از جمله برنامه های بنیاد شهید و امور ایثارگران به شمار می رود. توانمندسازی شغلی ایثارگران، حمایت های مشاوره ای و مددکاری همچون پیشگیری از آسیب های اجتماعی، آموزش های بهداشتی و درمانی، مشاوره ها رفتاری و تربیتی، حمایت های شغلی و آموزش های تخصصی مربوط به اشتغال و ... از وظایف اصلی و مهم این بنیاد محسوب می شود. ترویج فرهنگ ایثار و شهادت یکی از نیازهای اساسی کشور به شمار می رود تا بدین شکل از همجمه های فرهنگی دشمنان جلوگیری شود. امروزه مسوولان باید پاسخگوی مطالبه های مردم باشند و خدمت صادقانه به آنان را مبنای کار خود قرار دهند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.