سه‌شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۱

امروز صادر شد:

پیام معاون فرهنگی و امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز به مناسبت فرا رسیدن روز ملی بزرگداشت شهداء

دکتر عزیزی

اگر راه شهیدان را بشناسیم و در همان مسیر گام برداریم هرگز گمراه نمی شویم و در تاریک ترین شب ها و در ظلمانی ترین ساعات شب نیز، به سلامت و صحت به ساحل نجات و عافیت خواهیم رسید.

بسم رب الشهداء و الصدیقین

شاید در طول تاریخ و در تمامی قاموس های ملل دنیا، واژه ای را به تقدس و زیبایی شهادت نیابیم و هیچ فردی را در هیچ دوره ای از تاریخ بشریت به اندازه شهید، محترم نبینیم.

شهید و شهادت در فرهنگ تمامی ملل دنیا جایگاهی ویژه داشته و شهیدان در تمام طول تاریخ و در همه جغرافیای بشری از ارج و جایگاه والایی برخوردار بوده اند.

اصولا، در وصف جایگاه شهید و شهداء همین بس که خداوند عالم در قرآن کریم ۵۵ بار این نام مقدس را تکرار و آن را بزرگ می شمارد.

آری، شهادت، نهایت اخلاص است و شهید انتهای عبد مخلص، شهید همان کسی است که پرده های مجهول از جلوی دیدگانش کنار رفته و بر خدای خویش شاهد و عالم می گردد.

شهید همان کسی است که آنقدر شیفته و لایق معشوق می شود که بالاترین دارایی خود، یعنی جان
خویش را عاشقانه بر کف اخلاص می نهد و با احترام و تواضع آن را تقدیم خالق جانان می نماید.

شهید آن است که خدای الرحمن به وضوح و صراحت آنان را زنده و روزی خورنده در بهشت نزد خود می خواند.

در باب معنای شهید هر چه بگوئیم همه عشق است و پرده هایی از خالصانه ترین داستان عشقی عالم که هر گز نه در توان این قلم هست و نه در مجال این متن، پس بگذارید از دینی که شهداء بر گردن ما دارند بگوئیم.

شهیدان میهن اسلامی ما بیمه گران آینده و آیندگان ایران عزیز ما بوده اند، هر گاه که دشمن دون، نیم نگاهی بر این خاک گوهر خیز داشته است، یادآوری نام شهیدان ما و آنچه که در هشت سال دفاع مقدس انجام داده اند، مانع از هر دست درازی سیه دلان و متجاوزین بوده است. شهیدان ما برای همیشه تاریخ، راهنما و الگوی جوانان امروز و فرداهای مللی خواهند بود که می خواهند بر سرنوشت خود مسلط شوند و استقلال و آزادی را برای مردم خود به ارمغان آورند.

آری، اجر دهی شهیدان کاریست که فقط در حیطه قدرت الهی جای دارد ولی ارج نهی آن را به ما واگذار نموده است، آن ارج و قربی که شهید در نزد خدا دارد را قطعا نمی توان نه وصف و نه به عمل آورد ولی یاد شهیدان و یادآوری آنچه را که در دل داشتند و انتقال این گنجینه معنوی به نسل های امروز و فردا را می توان از مصادیق صحیح ارج نهی شهداء و خانواده های معظم آنان دانست.

ادامه راه شهداء و رفتن به سمت آن مطلوبی که همواره منظور نظر شهدای بزرگوار ما بود نیز از دیگر مصادیق بزرگداشت شهداء به شمار می آید. حفظ حرمت یادگاران آن شهداء نیز از مصادیق بزرگداشت شهیدان بزرگوار ما محسوب می گردد.

فراموش نکنیم که این انقلاب و این خاک زرخیز ایران، امانت آن شهیدان می باشند و برای هر روز و هر وجب آن خون های پاکی ریخته شده که تا ابد چشم و دل نگران آن هستند.

خون پاک همین شهیدان است که هر گاه به جوش می آید، ایران و ایرانی را به خروش می آورد و هر گاه که ایرانی به خروش در آید، هیچ دشمن و بدخواهی را جرات نظر دوزی به این خاک نیست...

باری، بیائیم راه شهیدان را بشناسیم و در همان راه گام بگذاریم چرا که این مسیر هرگز به بیراهه نمی رود و هرگز راه به خطایی نخواهد برد.

امروز و با توجه به شرایط خاص منطقه ای و جهانی، شاید بیش از هر زمان دیگری لزوم شناخت مسیر شهداء احساس می گردد و صد البته که: شهیدان را شهیدان می شناسند...

اگر راه شهیدان را بشناسیم و در همان مسیر گام برداریم هرگز گمراه نمی شویم و در تاریک ترین شب ها و در ظلمانی ترین ساعات شب نیز، به سلامت و صحت به ساحل نجات و عافیت خواهیم رسید.

پس: سلام بر شهیدان، درود بر امام شهیدان و زنده باد نام و یاد شهیدان

دکتر کوروش عزیزی

معاون فرهنگی و امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.