دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۴

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان

باید به دنبال رابطه‌هایی بود تا بتوان علاقه، عشق و محبت را به اطرافیان، جامعه و دوستان بیان کرد

تقویت کننده

دکتر پرویز قزلباش با بیان اینکه اظهار محبت، عشق و علاقه فرزند نسبت به مادر رابطه‌ای مثال زدنی است، افزود: باید به دنبال چنین رابطه و هدف‌هایی بود تا بتوان علاقه، عشق و محبت را به اطرافیان، جامعه و دوستان بیان و هدیه کرد و به نوعی باید پیگیر هنر ابراز علاقه بود.

 به گزارش مفدا زنجان،صبح امروز دوشنبه 21 اسفندماه 96 دکتر پرویز قزلباش رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در همایش تقویت‌کننده‌های سلامت در مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه دانشگاه با حضور دکتر سید محسن فاطمی روان‌شناس ایرانی و مدرس دانشگاه هاروارد، با اشاره به برگزاری اولین مجمع سلامت استان در دهم اسفندماه سال‌جاری، افزود: این مجمع یک نکته کلیدی دارد و آن این است که مشارکت جامعه را در تمام اقشار و سطوح در جهت تأمین و ارتقاء سلامت مردم به کار بگیریم و دراین راستا، اتفاقی که افتاد این بود که تمام ادارات و بسیاری از انجمن‌های مردم‌نهاد استان همکاری کردند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان تصریح کرد: با همکاری دستگاه‌ها و نهادها 149 اولویت در زمینه مشکلات سلامت و راهکارهای آن بدون مداخله دانشگاه، مشخص شد که در ادامه از بین 149 اولویت، 10 اولویت انتخاب شد و از میان 10 اولویت، شعاری را برای یک‌سال مشخص کردند و این شعار، شعار دانشگاه در سال 97 خواهد بود و عنوان این شعار "انسان سالم، سبک زندگی سالم با سواد سلامت" است.
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان رویکرد دانشگاه را اجتماعی‌سازی سلامت عنوان و بیان کرد: اجتماعی‌سازی یعنی این‌که با شناخت، ساماندهی و توان‌مندسازی منابع، در جهت حفظ و ارتقاء سلامت جامعه گام برداریم.
دکتر قزلباش اظهار کرد: اگر دیروز به دنبال ساخت بیمارستان، مراکز بهداشتی درمانی و خانه‌های بهداشتی درمانی بودیم، امروز این رویکرد تعدیل و تغییر یافته است، چراکه رویکرد بیماری‌ها تغییر یافته است.
وی ادامه داد: در گذشته به دنبال درمان و راه‌های درمان بودیم و امروز علاوه بر درمان، پیگیر بیماری‌های غیرواگیر هستیم که اکثر قریب به اتفاق این بیماری‌های غیرواگیر منجر به مرگ می‌شود و راهکار گذشته جوابگوی حال حاضر نیست.


رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با تاکید براینکه اجتماعی‌سازی باید مدنظر قرار گیرد، یادآور شد: این راهبردی است که وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی در سال‌های آتی به آن می‌پردازند و با این دید در کنار گسترش بیمارستان، تخت‌های بیمارستان، امکانات درمانی و تشخیصی و پرداختن به خانه‌های بهداشت و مراکز بهداشتی درمانی؛ باید به فکر این باشیم که چه کسانی می‌توانند سواد سلامت و سواد مردم را بالا ببرند، چه کسانی می‌توانند به رفع فقر در جامعه کمک کنند و چه کسانی می‌توانند اشتغال ایجاد کنند؛ که تمام این موارد در حیطه سلامت قرار می‌گیرند.
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان بیان کرد: اگر ما به دنبال بیمارستان‌ساز و خیر بیمارستان‌ساز هستیم، با این تعریف خیر مدرسه‌ساز هم در حیطه اجتماعی‌سازی سلامت قرار می‌گیرد، کسی که اشتغال ایجاد می‌کند در این حیطه قرار می‌گیرد و کسی که کمک می‌کند همدلی و همراهی در جامعه گسترش یابد نیز به این حیطه کمک می‌کند.
دکتر قزلباش اذعان کرد: این رویکردی است که امیدواریم با کمک خود مردم و انجمن‌های مردم‌نهاد انجام بگیرد و باید این هنر کارهای خیر را مدیریت کنیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.