دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۹

سال گذشته ۲۴۴ هزار دانشجو و طلبه در آیین معنوی اعتکاف حضور داشتند

مراسم معنوي اعتكاف كاشان

حجت الاسلام روحانی نژاد معاون فرهنگی و تبلیغی سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به حضور ۲۴۴ هزار و ۲۲۴ نفر دانشجو و طلبه در مراسم معنوی اعتکاف در سال گذشته گفت: تعداد دانشجویان شرکت کننده به طلاب در مراسم معنوی اعتکاف همه ساله بیشتر است.

به گزارش مفدا به نقل از شبستان؛ حجت الاسلام حسین روحانی نژاد، معاون فرهنگی و تبلیغی سازمان تبلیغات اسلامی در نشست تشریح برنامه‌های ایام اعتکاف ضمن گزامیداشت مقام شامخ مادر به مناسبت میلادت با سعادت حضرت زهرا(س) گفت: اعتکاف یکی از سنت‌های اسلام است که پیامبر بزرگوار اسلام و حضرات معصومین بر آن تاکید بسیاری داشته‌اند.

وی افزود: سنت حسنه اعتکاف قبل از دین اسلام در ایران و در میان ادیان دیگر مطرح بوده است و در طول تاریخ همواره به اعتکاف به عنوان یک سنت حسنه توجه شده است.

حجت الاسلام روحانی نژاد ادامه داد: سنت حسنه اعتکاف هم اکنون به صورت فراگیر در کشورمان برگزار می‌شود و این مساله در تاریخ اسلام تاکنون پیش نیامده بوده است و با توجه به ماهیت انقلاب اسلامی ایران و به برکت انقلاب به سنت حسنه ای چون اعتکاف توجه ویژه ای شده است.

وی اعتکاف را یکی از رویش‌های انقلاب اسلامی ایران به تعبیر مقام معظم رهبری عنوان کرد و گفت: سازمان تبلیغات اسلامی برای احیای این سنت حسنه از دهه‌های قبل آن را در جامعه مطرح کرده است . در آغازین سال‌های برپایی سنت حسنه اعتکاف چند هزار نفر در کل کشور معتکف می‌شدند اما هم اکنون این آمار به بیش از ۷۷۰ هزار نفر رسیده است.

۷۷۰ هزار و ۹۱۷ نفر در سال ۹۶ معتکف شدند

حجت الاسلام روحانی نژاد با اشاره به آغاز اجرای سنت اعتکاف در کشور به صورت رسمی از سال ۱۳۷۵ گفت: آمار شرکت کنندگان مراسم اعتکاف در سال ۹۶ به ۷۷۰ هزار و ۹۱۷ نفر رسیده است و اگر تعداد شرکت کنندگان با سال ۹۵ مقایسه کنیم ۲۵ هزار نفر افزایش جمعیت را شاهد هستیم.

معاون فرهنگی و تبلیغی سازمان تبلیغات اسلامی با تاکید بر اینکه مراسم معنوی اعتکاف را تنها در مساجد می‌شود برپا کرد گفت: در مصلی‌ها، حسینه ها وو امامزادگان که حکم مسجد در آنها خوانده نشده است نمی شود اعتکاف برپا کرد. البته در همه مساجد امکان برگزاری اعتکاف وجود ندارد تنها در مساجدی می توان مراسم اعتکاف را برگزار کرد که جامع باشند.

برگزاری مراسم اعتکاف در ۶ هزار و ۱۳۳ مسجد در سال ۹۶

وی از برگزاری مراسم اعتکاف در سال ۹۶ در ۶ هزار و ۱۳۳ مسجد در کشور خبر داد و گفت: مراسم معنوی اعتکاف سال گذشته با شرکت ۷۷۰ هزار و ۹۱۷ نفر در بیش از ۶ هزار مسجد در کشور برگزار شد. البته تقاضا برای شرکت در این مراسم معنوی بیشتر از این تعداد بود اما مساجد فضا و امکانات لازم برای برگزاری مراسم اعتکاف را ندارند. اگر روزی بتوانیم اکثر مساجد را آماده برگزاری اعتکاف کنیم متقاضیان شرکت در مراسم معنوی اعتکاف چندین میلیون نفر خواهند شد.

حجت الاسلام روحانی نژاد در خصوص گروه‌های سنی شرکت‌کننده در مراسم معنوی اعتکاف گفت: هرساله بیش از ۷۰ درصد از متقاضیان شرکت در اعتکاف را جوانان به خود اختصاص می دهند و از این میان در سال گذشته بیش از ۶۰ درصد از معتکفین را خانم ها و ۳۰ درصد را آقایان به خود اختصاص دادند

افزایش ۲۶ درصدی حضور آقایان در مراسم معنوی اعتکاف

وی از کاهش هشت درصدی حضور بانوان در سال ۹۶ و افزایش ۲۶ درصدی حضور آقایان در مراسم معنوی اعتکاف خبر داد و گفت: شرکت‌کنندگان در مراسم معنوی اعتکاف اکثرا تحصیلکرده در سطوح عالی حوزه و دانشگاه هستند و از این میان چیزی بالغ بر ۱۵ هزار نفر را افراد بیسواد یا کم سواد به خود اختصاص داده اند.

وی معتکفین را در تقسیم بندی گروه های شغلی قرار داد و گفت: بیشترین شرکت کنندگان در گروه های شغلی به طلاب و دانشجویان اختصاص دارد و از این تعداد ۲۴۴ هزار و ۲۲۴ نفر دانشجو می باشند و تقریبا در توزیع مجرد و متاهل بودن شرکت کنندگان در مراسم اعتکاف تساوی وجود دارد.

حجت الاسلام روحانی نژاد در تقسیم بندی معتکفین سال ۹۶ تعداد دفعات حضور در این مراسم معنوی گفت: ۱۹۳ هزار و ۳۲۸ نفر برای اولین بار، ۱۹۲ هزار و ۱۹۲ نفر برای بار دوم و ۱۵۷ هزار و ۷۴۴ نفر برای بار سوم و ۲۳۲ هزار و ۶۳۲ نفر بالاتر از سه مرتبه در مراسم معنوی اعتکاف سال گذشته شرکت داشتند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.