دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۴

حاج آقا فاطمی:

مهم‌ترین شاخصه امر به معروف و نهی از منکر فراهم بودن بستر تربیتی است

نشست امر به معروف/لرستان

در اولین نشست معاونت فرهنگی دانشجویی با عنوان "بی‌تفاوت نباشیم" مدرس این برنامه بر فراهم بودن شرایط و بسترسازی برای فریضه مهم امر به معروف و نهی از منکر تأکید کرد.

به گزارش مفدا لرستان، امروز ۲۱ اسفندماه ۱۳۹۶، اولین نشست فرهنگی که توسط معاونت فرهنگی دانشجویی با عنوان "بی‌تفاوت نباشیم" از سری موضوعات امر به معروف و نهی از منکر برگزار شد.

حاج آقا فاطمی مدرس دانشگاه لرستان با تأکید بر شرایط و آماده‌سازی افراد برای این امربه معروف و نهی از منکر گفت: برخورد فیزیکی در این فریضه در آخرین مرحله است.

وی افزود: امر به معروف و نهی از منکر دارای مراتب است و باید در این مهم به الویت‌ها پرداخته شود، رفتار وقتی همگانی باشد مقاومت برای انجام دادن منکر وجود نخواهد داشت، وی با پخش کلیپ‌هایی روانشناسی – آموزشی از دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا به این نکته اشاره کرد که رفتار انسانی قابل یادگیری و مسری است گاهی ما در اثر تکرار یک رفتار، بی‌انگیزه و بدون دلیل به انجام آن فعل مبادرت می‌ورزیم، بخش مهمی از امر به نیکی و کار خوب اکتسابی و آموزشی است و دراثر تکرار به وجود می‌آید.

وی به حفظ نظام و حکومت اسلامی به عناون بزرگترین واجب اشاره کرد و آن را از اوجب واجبات و حتی گاهی واجبترین واجب برشمرد، وی به این اشاره کرد اگر این بستر (یعنی وجود حکومت اسلامی) از بین برود دیگر امر به معروف و نهی از منکری وجود نخواهد داشت، تمام اعمال شنیع و مجرمانه تشدید پیدا می‌کند و ما شاهدجامعه‌ایی ساختارشکن و از هم‌گسیخته با رفتارهای غیرطبیعی خواهیم بود.

وی گفت: بعد از وجود چارچوب اساسی  مصادیق مهم است و سپس گریزی به مصادیق این پدیده اسلامی و انسانی پرداخت.

ایشان در ادامه بی‌تفاوتی و ازخودبیگانگی جوامع مدنی را در برابر امر به معروف، با پخش کلیپ‌هایی عینی تشریح کرد و بر اومانیسمی که جوامع مدرن را بسیار فردگرا و انحصارطلب کرده اشاره کرد و گفت: این فرایض به طرز شگفت‌آوری ترغیبی هستند، ترغیب به نیکی مسری است، گاهی انجام یک معروف از جانب شخص دیگر ما رابیشتر و مصمم‌تر به انجام آن وادار می‌کند.

این فعال مذهبی در ادامه افزود وقتی فضای انجام معروفات فراهم باشد منکر غرق می‌شود وقتی فضا را ببندیم و رها کنیم جامعه به بی‌ارزشی و بی‌هنجاری و ترویج غیراخلاقی‌ها می‌رسد و همه آسیب می‌بینند.

وی در پایان با ذکر آیه‌های قرآنی و احادیثی تصریح کرد ضامن و نگهداشت ایمان و عمل صالح امر به معروف است.

گفتنی است این جلسه توسط مدیر فرهنگی سیده هاجر موسوی  و با حضور تمامی کارکنان معاونت و برخی از کارمندان حوزه آموزشی برگزار شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.