دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۱

چند دقیقه ای با اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه

رامش حسین زاده

مصاحبه با خانم حسین زاده رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه

اصل رازداری از مهم ترین اصول مشاوره است.

رامش حسین زاده مشاوره روانشناسی  را گفت عبارت از هر نوع ارتباطی است که در آن یک شخص به شخص دیگر برای فهم بهتر خود و حل و فصل مشکلاتش کمک می کند که طیف گسترده ای از یک راهنمایی کوتاه مدت و تک جلسه ای تا روان درمانی های تحلیلی ، پیچیده و طولانی مدت را شامل می شود .

وی در تشریح جایگاه رازداری در مشاوره گفت اصل رازداری را از مهمترین اصول مشاوره است . مطابق این اصل ، اطلاعاتی که از دانشجو یا مراجع دریافت می گردد بدون رضایت قبلی وی نمی تواند در اختیار هیچ شخص یا نهادی قرار گیرد . گاهی اوقات که مرجع خاصی در دانشگاه ، دانشجو را ارجاع می دهد ، این انتظار در او شکل می گیرد که می تواند اطلاعات شخصی و محرمانه فرد را از سوی مرکز مشاوره در اختیار داشته باشد و در نتیجه جهت کسب اطلاع و پیگیری تماس برقرار می کند . در صورتی که مرکز مشاوره نمی تواند اطلاعاتی در اختیار قرار دهد . علت این محدودیت نیز روشن است زیرا در غیر این صورت آن اعتماد و اطمینانی که مراجعان را به خدمات مشاوره ای می کشاند به شدت آسیب می بیند و پیامدهای چنین وضعی بسیار عمیق و فراگیر خواهد بود .

البته در شرایطی می توان اصل رازداری را نقص کرد که شامل شرایط زیر است .

  1. وقتی مشاور و درمانگر اطلاع می یابد که دانشجو / مراجع قصد آسیب به خود و یا دیگری را دارد .
  2. وقتی مسئله سوء استفاده از کودک و یا فرد سالمندی در میان باشد .

در ادامه در مورد حضور دانشجویان در اداراه مشاوره صحبت کردند و اینکه تعدادی از دانشجویان خودارجاع هستند یعنی در صورت بروز مشکلاتی در خود و یا به دلیل دغدغه های ذهنی به اداره مشاوره مراجعه کرده و درخواست مشاوره با روانشناس می کنند که خوشبختانه طی سال های گذشته با ارتقاء فرهنگ استفاده از مشاوره و خدمات روانشناختی ، تعداد این افراد رو به افزایش بوده و مقاطع بالای تحصیلی را نیز در بر میگیرد. برخی از افراد نیز نه به دلیل وجود مشکلی خاص بلکه در جهت افزایش کیفیت زندگی خود مراجعه میکنند ، مثل خودآگاهی و توانمندسازی خود ، افزایش مهارت های زندگی ، افزایش مهارت زناشویی و فرزندپروری و ..... که البته این مورد نشانه بلوغ فرد و یک جامعه است    اما تعداد زیادی از مراجعین دگرارجاع هستند یعنی منبع ارجاع دیگری وجود مشکل یا مسئله را در دانشجو شناسایی کرده است. مثل اساتید و دانشکده ها، مسئولین خوابگاه های دانشجویی ، آزمون های غربالگری روانشناختی سالانه و ....

در پایان گفتگو در مورد آزمون غربالگری این طور گفتند که همه ساله، حدود یک تا دو ماه پس از شروع سال تحصیلی جدید ، طرح پایش سلامت روان دانشجویان ورودی جدید توسط اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویی دانشگاه به مرحله اجرا در می آید . این پایش از طریق ابزار سنجشی که وزارت متبوع که اعلام مینماید انجام میگیرد. امسال نیز همچون سنوات گذشته دانشجویان با "پرسشنامه سلامت عمومی GHQ " با 28 سئوال مورد ارزیابی قرار گرفتند و نتایج به اطلاع خود دانشجو نیز می رسد. همچنین افرادی که نمره شان بالاتر از خط برش قرار گیرند به اداره مشاوره دعوت میگردند. این فرایند فرصتی را برای دانشجو فراهم می آورد که ضمن شناختی که نسبت به خود به دست خواهد آورد ، قبل از اینکه به مشکلاتی در مسیر تحصیل خود برخورد کند با اقداماتی پیشگیرانه ضعف های خود را تبدیل به توانایی نماید. این پرسشنامه دانشجویان را در 4 خرده مقیاس وضعیت جسمانی/اضطراب/ عملکرد اجتماعی و افسردگی می سنجد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.