شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۱

دکتری باکتری شناسی دانشگاه علوم پزشکی جهرم :

دوره آموزشی کارگاه عملیpcr در دانشگاه علوم پزشکی جهرم برگزارشد

دوره ی آموزشی کارگاه عملی PCR  در دانشگاه علوم پزشکی جهرم برگزارشد

دوره آموزشی کارگاه عملی pcr با تدریس دکتر فرزان مدرسی از اساتید دانشگاه علوم پزشکی جهرم در پردیس دانشگاه برگزارشد .

به گزارش مفدا_جهرم، در این کارگاه آموزشی که به صورت عملی برگزارشد، اصول استخراج DNAPCR و الکتروفورز در مدت شش ساعت، جهت ارتقای سطح کیفی آموزش دانشجویان تدریس شد.

دکتر فرزان مدرسی در خصوص واکنش زنجیره‌ای پلیمرازی (PCR)  گفت: تکنیکی در زیست شناسی ملکولی است  و به منظور تکثیر یک نسخه منفرد یا نسخه‌های کمی از یک قطعه DNA با توالی خاص به تعداد هزار یا میلیون‌ها نسخه به کار می‌رود  .

وی با بیان اینکه هر سیکل  از PCR   به صورت متداول از دو یا سه مرحله دمایی مستقل تشکیل شده است افزود: برای DNA پلیمرازی که نیازمند فعالسازی گرمایی بوسیله Hot-start PCR  محفظه واکنش باید به دمای کامل برسد و در مرحله بعدی بوسیله شکستن پیوندهای دو رشته‌ای بین بازهای مکمل باعث ذوب شدن یا دناتوراسیون DNA الگوی دورشته‌ای شده و به این ترتیب است که دو مولکول DNA تک رشته‌ای حاصل می‌گردد  . و  بررسی میزان موفقیت PCR انجام شده از الکتروفورز بر روی ژل محصولات PCR بررسی  و اندازه قطعات مشخص می‌شود.

این دوره آموزشی در تاریخ شانزدهم اسفندماه ۱۳۹۶ در دانشگاه علوم پزشکی جهرم برگزار و در پایان دوره، دانشجویان  به صورت عملی روش‌های فوق را انجام دادند .

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.