یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۹

۹۷؛ سال آموزش فعالان رسانه‌ای«مفدا» است

سومین نشست سراسری مدیران مسئول شعب دانشگاهی مفدا

مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، سال ۱۳۹۷ را سال آموزش فعالان رسانه‌ای مفدا خواند.

به گزارش مفدا، سومین دوره نشست سراسری مدیران شعب دانشگاهی مفدا، از یکشنبه ۱۳ اسفندماه با حضور ۶۰ تن از مدیران شعب دانشگاهی مفدا، مهدی معماری، مدیر و تعدادی از کارشناسان روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در مرکز همایش‌های بین المللی رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران آغاز به کار کرد.

در ابتدای این نشست، بهرام مهتابی، دبیر شورای هماهنگی مدیران شعب دانشگاهی مفدا ضمن ارائه گزارشی از عملکرد شعب این پایگاه اطلاع رسانی در یک سال گذشته گفت: پیش از راه‌اندازی«مفدا» حوزه اطلاع رسانی معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی رویکرد خاص و جزیره‌ای خود را داشتند و تعامل چندانی با یکدیگر نداشتند اما با راه‌اندازی شعب دانشگاهی«مفدا» انقلاب بزرگی در اطلاع رسانی حوزه های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی شکل گرفت و شعب دانشگاهی مفدا در قالب واحد و با یک رویکرد مشخص و متمرکز وارد حوزه اطلاع‌رسانی دانشگاه‌های علوم پزشکی شدند؛ به گونه‌ای که امروز این پایگاه اطلاع‌رسانی، جایگاه خود را در دانشگاه‌ها، شهرستانها و استان ها پیدا کرده است و کمتر شعبه ای را می‌توان یافت که با رسانه‌های سراسری ارتباط نداشته باشد.

مهتابی در ادامه سخنانش، ایجاد شورای هماهنگی مفدا را از اقدامات خوب انجام شده خواند که کمک شایانی به هماهنگی در اطلاع‌رسانی شعب مفدا کرده است.

دبیر شورای هماهنگی مدیران شعب دانشگاهی مفدا در ادامه به بیان پاره ای مشکلات موجود در این حوزه پرداخت و گفت: قرار نداشتن مدیران شعب دانشگاهی در چارت سازمانی دانشگاه‌های علوم پزشکی، کمبود نیروی انسانی، کمبود امکانات و ... از مهم‌ترین مشکلاتی است که در شعب با آن روبروییم و ضرورت دارد برای حل آن، چاره‌جویی صورت گیرد.

در ادامه این نشست، تعدادی از مدیران شعب مفدا به بحث و بررسی پیرامون مهم‌ترین مسائل، دغدغه‌ها و چالش‌های خود در حوزه اطلاع رسانی پرداختند.

مهناز آزاد، مدیر مفدا دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی، نگین پرتویی، مدیر مفدا علوم‌پزشکی کردستان،  فرهاد سخاوت، مدیر مفدا دانشگاه علوم پزشکی دزفول، سپهوند، مدیر مفدا دانشگاه علوم پزشکی لرستان، سمیه ذوقی، مدیر مفدا دانشگاه علوم پزشکی زابل، محمدجعفر تقوی، مدیر مفدا، دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، عادل فندرسکی‌نژاد، مدیر مفدا دانشگاه علوم پزشکی گلستان، رشیدنژاد مدیر مفدا دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، حسن‌نژاد، مدیر سابق مفدا دانشگاه علوم پزشکی اراک و شیوا میرزاخانی مدیر مفدا دانشگاه علوم پزشکی آبادان مدیرانی بودند که در مدت یک ساعت فرصت یافتند به طرح مهم‌ترین مسائل خود در حوزه اطلاع رسانی شعب مفدا بپردازند.

بازنگری آیین‌نامه شورای اطلاع‌رسانی معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی، انجام هماهنگی‌ با سایر ارکان دانشگاه به منظور تسهیل فعالیت اطلاع رسانی اعضای دانشجوی مفدا ، نظم و استمرار در جلسات فعالان دانشجویی، ایجاد فضای مناسب برای فعالیت و استفاده از ظرفیت‌ها و استعدادهای دانشجویان، رفع کمبود امکانات فیزیکی و نرم‌افزاری شعب، رعایت سلسله‌مراتب در جابه‌جایی نیروهای متخصص و گزینش نیروهای جدید، توجه به ویژگی‌های بومی دانشگاه‌ها در برگزاری برنامه‌ها و اعتباربخشی. تدوین و ابلاغ شرح وظایف مدیران، کمبود نیروی انسانی، توجه و ایجاد فضای نقادی در مفدا و رایزنی با مسوولان دانشگاه در این خصوص، تهیه راهنمای کاربردی برای تهیه پادکست، در نظر گرفتن سیاست‌های تشویقی برای دانشجویان علاقمند، تبیین آینده مفدا، عدالت در انتشار اخبار شعب در مفدا ستاد، اضافه شدن نام عکاس و نشان مفداهای شعب به عکس، روشن شدن جایگاه و چارت روابط عمومی‌های معاونت فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه، راه‌اندازی انجمن روابط عمومی و ... از مهم‌ترین نکاتی بود که تعدادی از مدیران شعب دانشگاهی به تفصیل به آن پرداختند.

پس از این سخنان انتخابات دومین دوره شورای اطلاع رسانی مدیران شعب مفدا برگزار شد و حاضران با قرارگرفتن در مناطق دهگانه آمایشی انتخابات را برگزار کردند که در پایان این انتخابات، حسین توکلی از دانشگاه علوم پزشکی گناباد به نمایندگی از منطقه شمال شرق،  عادل فندرسکی‌نژاد از دانشگاه علوم پزشکی بابل به نمایندگی از منطقه شمال، ایوب اندبیلی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز به نمایندگی از منطقه شمال غرب، مسعود بابایی از دانشگاه علوم پزشکی قم به نمایندگی از منطقه البرز مرکزی، سعیده عرب سعیدی از دانشگاه علوم پزشکی کاشان به نمایندگی از منطقه مرکزی، پرستو نهایی از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به نمایندگی از منطقه غرب، عظیمه علیزاده از دانشگاه علوم پزشکی اهواز به نمایندگی از منطقه جنوب غرب و بهرام مهتابی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز به نمایندگی از منطقه جنوب برای یک دوره یک ساله به عضویت شورای هماهنگی مدیران شعب مفدا در آمدند.


لازم به توضیح است که انتخابات در دو منطقه جنوب شرق و تهران به دلیل به حد نصاب نرسیدن اعضاء به روز دوم نشست موکول شد.

مهدی معماری، مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت نیز در بخشی از سومین دوره نشست سراسری مدیران شعب دانشگاهی مفدا با اشاره به اینکه پس از راه‌اندازی مفدا گام‌های تکمیلی را یکی پس از دیگری برداشته‌ایم، گفت: راه‌اندازی و سپس تثبیت فعالیت‌های شعب مفدا گام‌های مهمی بوده است که از بدو فعالیت تاکنون دنبال کرده‌ایم و سال آینده نیز آموزش فعالان رسانه‌ای«مفدا» را به صورت جدی در دستور کار قرار خواهیم داد.

وی رتبه‌بندی شعب دانشگاهی مفدا را از اقدامات بزرگ انجام شده در سال جاری خواند و گفت: شورای هماهنگی مدیران شعب مفدا نیز امسال اولین تجربه تشکیل و فعالیت خود را پشت سر گذاشت و علی‌رغم تلاش های صورت گرفته، روند برگزاری جلسات منطقه‌ای شعب مطلوب و منطقی نبود و از این رو این تشکیل جلسات منطقه ای شعب به عنوان فعالیتی مستقل در ذیل برنامه عملیاتی مشترک دانشگاه‌های علوم پزشکی تعریف شد تا روند منظم‌تری به این روند داده شود.


معماری با گلایه از عدم بازخورد مدیران نسبت به فعالیت‌های مفدا در برنامه عملیاتی سال ۹۷ گفت: تلاش فراوانی برای تعریف فعالیت های مفدا در ذیل برنامه عملیاتی صورت گرفت و خوشبختانه بخش اعظم این فعالیت ها آن محقق شد.
مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت اظهار کرد: در سال آینده تمام تلاشمان بر آموزش فعالان رسانه ای شعب مفدا متمرکز است و دانشگاه‌ها نقش پررنگی در این خصوص خواهند داشت.
وی با اشاره به اینکه پیش‌نویس آیین نامه جدید مفدا تدوین شده و تا پایان اسفند به دانشگاه‌های علوم‌پزشکی ابلاغ می‌شود ادامه داد: در این آیین نامه ساختار مفدا به صورت مفصل تشریح شده است.


معماری با اشاره به لزوم توسعه متوازن شعب مفدا بر ارائه آموزش‌های لازم در این حوزه به صورت منطقه‌ای تاکید کرد و گفت: چارت جدید مفدا تدوین شده است و پس از طی مراحل قانونی تا پیش از نشست سراسری فعالان رسانه‌ای مفدا در فروردین ماه ۹۷ به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ می‌شود.
وی با بیان اینکه تشکیل شوراهای اطلاع رسانی در دانشگاه های علوم پزشکی کمک شایانی به تجهیز امکانات این حوزه می کند، افزود: در کنار توانمندسازی دانشجویان که از فعالیت های مهم مفدا در سال آینده خواهد بود، تعدادی کارگروه تخصصی نیز تشکیل می دهیم تا موضوعات مهم و کلیدی را در دستور کار خود قرار دهند.

مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در بخش دیگری از این نشست سراسری با اشاره به اهمیت تشکیل کمیسیون های تخصصی در حوزه اطلاع‌رسانی شعب مفدا گفت: «فضای مجازی»، «چندرسانه‌ای»، «خبر» و «دانشجویی» عناوین کمیسیون‌های یاد شده هستند که مدیران مسوول شعب مفدا باید در یکی از این کمیسیون ها عضو شوند و یک نفر نیز به عنوان دبیر کمیسیون، نتایج نشست ها و اقدامات کمیسیون ها را گزارش دهد.
وی با اشاره به اینکه در سال ۹۷ جلسات آموزشی متعددی را با حضور فعالان مفدا برگزار می کنیم و وجود کمیسیون ها به منظور ارتقاء فعالیت های شعب ضروری است، گفت: سطح‌سنجی، استانداردسازی و سازماندهی ظرفیت‌های اطلاع‌رسانی در حوزه معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی از جمله وظایف مشترک این کمیسیون‌ها است.

معماری در ادامه این نشست به شرح وظایف کمیسیون‌های یاد شده پرداخت و گفت: بررسی حضور مفدا در فضای مجازی، استانداردسازی محتوای رسانی تولید شده در فضای مجازی، رصد اخبار تولید شده و مدیریت اخبار  در رسانه‌های اجتماعی از وظایف کمیسیون فضای مجازی است.

وی در ادامه به تشریح وظایف کمیسیون چندرسانه ای پرداخت و گفت: بررسی وضعیت موجود محتوای چندرسانه ای منتشر شده در پایگاه های اطلاع رسانی مفدا، بررسی وضعیت منابع انسانی شاغل در سرویس چندرسانه‌ای،  بررسی تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری سرویس های چندرسانه ای منتشر شده در مجموعه پایگاه های اطلاع رسانی مفدا از وظایف این کمیسیون است.

مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت اظهار کرد: نظارت بر محتوای کلیه اخبار تولیدی شعب مفدا، بررسی سطح کیفی مطالب منتشر شده در شعب مفدا و ارائه راهکارهای ارتقاء سطح کیفی و نظارت بر محتوا، ارتباط مستمر با مدیران مسوول مفدا در راستای برطرف کردن نقائص و مشکلات این حوزه از وظایف کمیسیون فضای خبر است.

وی در پایان به تشریح وظایف کمیسیون دانشجویی پرداخت و گفت:  کمیسیون دانشجویی کمیسیون دیگری است که قصد داریم در آینده نزدیک تشکیل دهیم و از آنجا که پوشش اخبار دانشجویی در شعب مفدا از اهداف اصلی و اساسی این پایگاه اطلاع رسانی است، این کمیسیون به رصد وضعیت موجود و راهکار مناسب در این حوزه خواهد پرداخت.

پس از توضیحات معماری مدیران شعب دانشگاهی مفدا با توجه به علاقمندی خود در کمیسیون‌های یاد شده نام‌نویسی و نخستین جلسه کمیسیون‌های تخصصی را برگزار و نمایندگان هر کمیته را انتخاب کردند که بر اساس رای‌گیری انجام شده، حسین توکلی از دانشگاه علوم پزشکی گناباد به عنوان نماینده کمیسیون چندرسانه ای، شیما حقانی از دانشگاه علوم پزشکی وارستگان به عنوان نماینده کمیسیون فضای مجازی، بهرام مهتابی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز به عنوان نماینده کمیسیون خبر و عادل فندرسکی‌نژاد از دانشگاه علوم پزشکی گلستان به عنوان نماینده کمیسیون دانشجویی انتخاب شدند.

در بخش دیگری از این نشست از تعدادی  از مدیران سابق شعب مفدا با اهدای لوح تقدیر قدردانی صورت گرفت؛ زینب نظام از دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه، علی آتشی‌پور از دانشگاه سیرجان، مرتضوی پور از دانشگاه مشهد، باغچه ای از دانشگاه علوم پزشکی ساوه، علی رمضانی از دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، اکبری از دانشگاه علوم پزشکی بم، لیلا احمدی از دانشگاه علوم پزشکی اهواز، ابراهیم نژاد از دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، اصغر آبکار از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، برجی خانی از دانشگاه علوم پزشکی قزوین، حسن نژاد دانشگاه علوم پزشکی اراک و محمدرضا انصاری از دانشگاه علوم پزشکی آبادان نفراتی بودند که در این بخش از آنان قدردانی شد.
همچنین در این نشست از همکاران نخستین دوره شورای هماهنگی مدیران شعب مفدا قدردانی شد و به رسم یادبود لوح تقدیر به این افراد اعطاء شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.