یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۰

جایگاه نظام ارجاع در ارتقای سلامت جسمی و روانی جامعه

آیا طرح پزشک خانواده در سال ۹۷ به صورت سراسری اجرا می شود؟

گناباد

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اجرای طرح پزشک خانواده را در ارتقای سلامت جسمی و روانی جامعه موثر دانست.

احمد همتی در گفت وگو با خانه ملت، با تاکید بر اینکه حمایت بیمه ای از بیماران روانی مناسب است، گفت: اغلب بیماران روانی به روان پزشک مراجعه می کنند و تنها روان پزشک و پزشک عمومی مجاز به تجویز دارو برای آنها است.

نماینده مردم سمنان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه کمبود تخت بیمارستانی تنها مربوط به بیماران روانی نیست، گفت: به طور کلی در کشور با کمبود تخت مواجه هستیم.

وی ادامه داد: هر چند در طرح تحول سلامت جهش مناسبی در تعداد و کیفیت تخت ها انجام شد اما هنوز نسبت به نرم جهانی عقب تر هستیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: برای افزایش تخت های بیمارستانی و به تبع آن اختصاص 10 درصد تخت ها به بیماران روانی باید با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی این کمبودها را جبران کرد.

همتی یادآور شد: همچنین برای رفع کمبود تخت بیمارستانی بهتر است از تخت ها استفاده بهینه داشته باشیم و بهره وری را بالا برد از سویی با اجرای پزشک خانواده، سیستم ارجاع و پرونده الکترونیک نیز می توان از اشغال تخت ها توسط بیمارانی که نیاز به بستری ندارند جلوگیری کرد.

همتی با انتقاد از اینکه درمان اختلالات روانی از سوی مردم جدی گرفته نمی شود، تصریح کرد: مردم به درمان بیماری های جسمی بیشتر بها می دهند تا روحی و روانی؛ البته به بیماری های خفیف روانی اهمیتی داده نمی شود و از سویی در رابطه با بیماری های شدید روانی نیز فرهنگ غلطی در جامعه حاکم است که مراجعه به روانپزشک و روانشناس امری ناپسند محسوب می شود این در حالی است که درمان بیماری های روانی نیز در کنار بیماری های جسمی باید مورد توجه قرار گرفته شود زیرا در صورت بی توجهی به حادتر شدن بیماری منجر می شود.

وی تصریح کرد: آمارها بیانگر رشد بیماری های روانی به ویژه در سال های اخیر است به طور قطع تنش های اجتماعی و اقتصادی و سبک زندگی موجود در کشور می تواند در شدت این بیماری ها تاثیرگذار باشد.

نماینده مردم سمنان در مجلس دهم، گفت: با اجرای طرح پزشک خانواده بیماران روانی به سهولت شناسایی می شوند؛ زیرا با اجرای این طرح پزشکان مشمول طرح بیماری های روانی و جسمی را رصد می کنند و اگر فرد نیز از بیماری خود مطلع نباشد راهکارهای لازم از سوی پزشک برای پیشگیری ارائه می شود و در واقع پیش از آنکه وضعیت بیمار بحرانی شود و مشکلاتی را ایجاد کند پزشک خانواده تدابیر لازم را اتخاذ می کند.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: به طور قطع اجرای طرح پزشک خانواده می تواند در ارتقای سلامت جسمی و روانی تمامی افراد جامعه تاثیرگذار باشد و به دنبال آن هستیم که در سال 97 این طرح با تلاش های وزارت بهداشت اجرایی شود.

منبع خبر: سلامت نیوز

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.