یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۷

گفتگوی اختصاصی با قلندری داور جشنواره واژه:

برگزاری چنین جشنواره هایی باعث پویایی فضای فرهنگی و نشریات دانشگاه خواهد شد

مصاحبه

در حاشیه روزهای پرالتهاب داوری نخستین جشنواره نشریات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تحت عنوان جشنواره «واژه»، محمدیان سردبیر مفدای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با امیر هوشنگ قلندری؛ داور جشنواره به گفت و گو نشست. در ادامه مشروح این گفت و گوی اختصاصی را می خوانیم.

بنده امیر هوشنگ قلندری کارشناس حوزه رسانه هستم و حدود 15 سال است که در حوزه نشریات دانشگاهی تدریس می کنم و تجربیات خودم را به دانشجویان علاقمند و فعال در حوزه نشریات انتقال می دهم تا بتوانند کارهای باکیفیت و بهتری را تولید کنند.   
. لطفاً در مورد جشنواره نشریات دانشگاهی واژه توضیحاتی را ارائه بفرمایید که این جشنواره توسط چه نهادی و در چه بخش هایی برگزار شده است؟ فرآیند برگزاری آن به چه صورت و آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره چه تعدادی بوده است؟             
- جشنواره واژه اولین جشنواره نشریات دانشگاهی است که با فرم و محتوای جدید توسط معاونت فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال برگزاری است. مهلت ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره از 14 لغایت 30 بهمن ماه سال جاری بود که بیش از 250 اثر اعم از نشریات و مقالات مختلف به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است. در بخش نشریات دو حوزه علمی و غیرعلمی را  داریم و در بخش مقالات حوزه های گوناگونی شامل مقالات سیاسی، صنفی، فرهنگی، علمی، پژوهشی، خبری و ... را داریم.         
. فرآیند داوری آثار به چه صورت می باشد و آثار از چه ابعادی مورد ارزیابی قرار می گیرند؟               
- بنده به اتفاق دوستان دیگری که از متخصصین حوزه رسانه و نشریات هستند آثار را در دو مرحله داوری کردیم. در مرحله اول تمام آثار را به صورت کلی و از نظر دارا بودن حداقل استانداردهای لازم غربالگری کردیم و آثار باقیمانده را که تعداد قابل توجهی هم بودند به صورت کاملاً تخصصی و فنی با معیارها و شاخص هایی که در جشنواره های تخصصی مطبوعات و نشریات و نیز جشنواره های مرتبط در وزارت علوم و بهداشت مورد توجه هستند بررسی کردیم و مورد ارزیابی قرار دادیم. فرآیند داوری 4 روز به طول انجامیده و اکنون در مرحله پایانی داوری آثار هستیم.           


. نحوه اعلام برگزیده ها به چه صورت می باشد؟ به صورت کلی سه نشریه برتر معرفی خواهند شد یا در هر بخش و حوزه آثار برتر را معرفی می کنید؟ 
- ما در بخش نشریات، نشریات برگزیده علمی و غیر علمی را به صورت جداگانه به دبیرخانه اعلام می کنیم و به صورت مجزا مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.در بخش مقالات هم در هر حوزه و رشته آثار برتر معرفی و در اختتامیه تقدیر خواهند شد. در بعضی از رشته ها به علت تعدد آثار خوب و با کیفیت، علاوه بر آثاری که حائز رتبه های اول تا سوم شده اند، آثاری را هم تحت عنوان آثار "شایسته تقدیر" به دبیرخانه معرفی خواهیم کرد. در بعضی از رشته ها هم به علت به حد نصاب نرسیدن یا کیفیت پایین آثار، برگزیده ای معرفی نخواهد شد.        
.  برگزاری چنین جشنواره هایی را در سطح دانشگاه برای بهبود فضای حاکم بر نشریات دانشجویی تا چه حد مفید می دانید؟   
- به طور قطع می توان گفت که برگزاری چنین جشنواره هایی از طریق ایجاد فضای پر شور و نشاط و تشویق دانشجویان به کارهای رسانه ای و مطبوعاتی، باعث پویایی هر چه بیشتر فضای فرهنگی و نشریات دانشگاه خواهد شد و به جرأت می توان گفت که در آینده شاهد رشد کمی و کیفی کارهای رسانه ای در حوزه نشریات خواهیم بود.       
. با توجه به آثار ارسالی در جشنواره، آیا می توان امیدوار به درخشش نشریات دانشگاه در جشنواره سراسری «تیتر 11» بود؟   
- در بین آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره، آثار بسیار با کیفیت به چشم می خورد که اگر در جشنواره «تیتر 11» شرکت کنند احتمال زیادی برای برگزیده شدن دارند و از این نظر می توان امیدوار بود.
. در پایان ضمن تشکر از شما بابت وقتی که در اختیار ما قرار دادید، اگر صحبت خاصی با دانشجویان دارید بفرمایید؟
بنده هم به نوبه خودم از شما و مسئولین برگزاری این جشنواره تشکر و قدردانی می کنم و امیدوارم که برگزاری چنین جشنواره هایی در دانشگاه تداوم یابد تا شاهد پویایی هر چه بیشتر فضای فرهنگی در دانشگاه باشیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.