سه‌شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۸

سرپرست معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند:

اقدام معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در برگزاری المپیاد همگانی با گستره بالا ستودنی بود

ناصری سرپرست معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند

سرپرست معاونت فرهگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به تاثیر مثبت برگزاری المپیادهای ورزش‌های همگانی وزارت بهداشت در افزایش نشاط، تحرک و پویایی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: اقدام معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در برگزاری این رویداد بزرگ ورزشی با مشارکت ۱۲۰۰ شرکت‌کننده ستودنی است.

دکتر محسن ناصری  از جمله معاونانی بود که به همراه کاروان ورزشی و مربیان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند  در سومین المپیاد ورزش‌های همگانی در خزرآباد ساری حضور داشت. وی در گفت وگو با مفدا، اظهار کرد: بابت برگزاری مطلوب این المپیاد ورزشی که برای سومین بار در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور برگزار شد از دست‌اندرکاران، عوامل اجرایی و مسئولان، بخصوص دکتر محمد رضا فراهانی معاون فرهنگی‌ و دانشجویی وزارت بهداشت و دکتر عباس عطوف مدیرکل دانشجویی این وزارتخانه تشکر می‌کنم.

وی گفت: بسیار جای خرسندی است که المپیاد ورزش‌های همگانی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور مدت سه سال است که در سطح وزارت بهداشت و در میان دانشجویان علوم پزشکی برگزار می‌شود و قطعا برگزاری این المپیادها و مشارکت دانشجویان در رشته‌های ورزشی کم هزینه و عمومی می‌تواند دانشجویان را از کم‌تحرکی دور کرده و باعث شادابی، تندرستی و افزایش سطح نشاط  و مهارت‌های ورزشی آنها شود.

برگزاری المپیاد همگانی با حضور بیش از ۱۲۰۰ شرکت‌کننده در طول ۵ روز کار آسانی نبود

ناصری با اشاره به اینکه مدیریت و برنامه‌ریزی برای برگزاری این رخداد ورزشی با حضور بیش از ۱۲۰۰ نفر در طول ۵ روز کار آسانی نیست، خاطرنشان کرد: افزایش برخی رشته‌های ورزش‌های همگانی نسبت به ادوار گذشته، نشان از توجه وزارت بهداشت به ترویج و توسعه ورزش‌های همگانی است و این نوید را به ما می‌دهد که در سال‌های نه چندان دور ما شاهد فعالیت‌های بیشتری دانشجویان در زمینه ورزش‌های همگانی خواهیم بود.  

سرپرست معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در خصوص اهمیت فعالیت‌های ورزشی بخصوص ورزش‌های همگانی در این دانشگاه گفت: خوشبختانه استقبال دانشجویان بیرجند در مشارکت و فعالیت در مسابقات ورزش‌های همگانی بسیار بالاست و ما حتی پیش از اعزام ورزشکاران خود به این المپیاد، مصادف با دهه فجر مسابقاتی در سطح دانشگاه برگزار کردیم که طی آن برگزیدگان مسابقات در رشته‌های مختلف به سومین المپیاد ورزش‌های همگانی دانشجویان پسر دانشگاه‌های علوم پزشکی اعزام شدند که خوشبختانه  برگزاری این مسابقات درون دانشگاهی، سطح انگیزه و تلاش ورزشکاران ما را به دلیل حضور در این المپیاد بالا برد.

برای اعزام ورزشکاران‌مان به المپیاد همگانی، مسابقات درون دانشگاهی برگزار کردیم

ناصری گفت: در حقیقت ما به بهانه اعزام تعدادی از ورزشکاران به سومین المپیاد ورزش‌های همگانی دانشجویان پسر وزارت بهداشت، یکسری مسابقات در رشته‌های مختلف برگزار کردیم تا زمینه ای فراهم شود که دانشجویان با آمادگی بهتری روانه این المپیاد شوند که خوشبختانه استقبال دانشجویان از این مسابقات بالا بود.

شاید تنها ۳۰ درصد از دانشجویان علوم پزشکی فعال در عرصه ورزش و تربیت بدنی باشند

وی با بیان اینکه سومین تجربه برگزاری المپیاد ورزش‌های همگانی را در سطح وزارت بهداشت شاهد بودیم، خاطرنشان کرد: آمارها نشان می‌دهد که در سطح دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی تنها ۳۰ درصد از دانشجویان فعال در عرصه ورزش و تربیت بدنی هستند و ۶۰ درصد آنها به دلایل مختلف از جمله اشتغال به درس و تحصیل، فعالیتی در این زمینه ندارند که این آمار نگران کننده است چرا که دانشجویان علوم پزشکی که در آینده متولیان سلامت جامعه خواهند بود باید ابتدا زمینه تحرک، شادابی و سلامت روحی و جسمانی خود را فراهم کنند تا در آینده آنها بتوانند این پویایی را به جامعه منتقل کنند از این رو وظیفه مسئولان در ستاد وزارتخانه و ادارات تربیت بدنی دانشگاه‌ها این است که بسترهایی فراهم کنند که همه دانشجویان به نوعی مشارکت در فعالیت‌های ورزشی داشته باشند که یکی از این راهها، برگزاری مستمر و منظم المپیادهای همگانی دانشجویان علوم پزشکی است که به نظرم باید همه ساله این المپیاد به صورت جداگانه برای دختران وپسران برگزار شود.

وی گفت: قطعا برگزاری این المپیادهای ورزشی برای ۶۰ درصد از دانشجویانی که به دلایل مختلف راغب به فعالیت‌های ورزشی نیستند، بسیار اثربخش خواهد بود. خیلی از دانشجویان علوم پزشکی که بیشتر آنها نخبه و تلاش زیادی در کسب علم و دانش دارند به دلیل کم تحرکی و تغییر محیط‌های پیرامونی و تغییر سبک زندگی از خانه به خوابگاه، دچار افت تحصیلی می‌شوند و قطعا سیاست وزارت بهداشت در برگزاری المپیادهای قهرمانی و همگانی و جذب بیشتر دانشجویان علوم پزشکی در گرایش آنها به ورزش، تحرک و پویایی، باعث می‌شود دانشجویان در حین تحصیل و در محیط‌های خوابگاهی و دانشگاهی، جذب ورزش شوند و از خطرات آسیب‌های اجتماعی به دور باشند.

اعزام تیم فوتسال دانشگاه علوم پزشکی بیرجند به مسابقات قهرمانی دانشجویان وزارت بهداشت از اقدامات خوب اداره تربیت بدنی دانشگاه بود

وی یکی دیگر از اقدامات موثر دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در بحث ورزش را اعزام تیم فوتسال دانشجویی دانشگاه به پنجمین دوره مسابقات قهرمانی فوتسال دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در خزرآباد ساری عنوان کرد.

سرپرست معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در خصوص نقاط ضعف و قوت برگزاری این المپیاد گفت: نقاط ضعفی در این المپیاد ندیدم چرا که برگزاری این رویداد بزرگ ورزشی که با حضور ۴۸ دانشگاه علوم پزشکی و مشارکت ۱۲۰۰ نفر در طول ۵ روز انجام شد، کار آسانی نبود و دست‌اندرکاران در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهدشات به خوبی از پس انجام این کار برآمدند و با طرف هزینه و انرژی زیادی، شاهد برگزاری یک المپیاد پرشور و نشاط بودیم.

وی گفت: یکی از سیاست‌های خوب وزارت بهداشت در مشارکت دانشجویان در المپیادهای قهرمانی و همگانی این است که دانشجویانی که مثلا در المپیاد قهرمانی شرکت می‌کنند دیگر نباید در المپیاد همگانی حضور داشته باشند.

اعزام کاروان ۲۴ نفره ورزشکاران و مربیان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند به المپیاد همگانی

این مسئول با اشاره به اینکه از دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ۲۴ نفر متشکل از ورزشکاران و سرپرستان و مربیان جهت حضور در این المپیاد عازم خزرآباد ساری شدند، گفت: دانشجویان دانشگاه ما در رشته‌های طناب کشی، دارت، پله نوردی، داژبال و فوتبال رو میزی رقابتهای خود را برگزار کردند.

ناصری در بخش دیگری از سخنان خود به فعالیت های فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اشاره‌ای کرد و گفت: سه تشکل دانشجویی بسیج، انجمن اسلامی دانشجویان و جامعه اسلامی دانشجویان در این دانشگاه مشغول به فعالیت هستند.

فعالیت ۹ کانون فعال فرهنگی در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند

وی تعداد کل دانشجویان علوم پزشکی بیرجند را ۲۵۰۰ نفر عنوان کرد و گفت: ۹ کانون فعال فرهنگی از جمله کانون بچه‌های آسمان، کانون مهدویت، کانون هلال احمر، اخلاق حرفه‌ای، کانون فیلم وعکس و هنرهای نمایشی، کانون ادبی، کانون موسیقی، کانون هنرهای تجسمی و قرآن وعترت و همچنین کانون قرآن و عترت فعالیت‌های خوبی را در زمینه‌های فرهنگی در دانشگاه انجام می‌دهند.

ناصری با بیان اینکه برای تقویت کانون‌های فرهنگی در دانشگاه برنامه‌هایی در دستور کار  داریم، گفت: قطعا تقویت کانون‌های فرهنگی و مشارکت بیشتر دانشجویان در فعالیت‌های فرهنگی، دانشجویان را از حالت تک محوری به دور می‌کند.

۹ نشریه فعال در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند منتشر می‌شود/ نظارت پیش از چاپ در دانشگاه نداریم

وی تعداد نشریات فعال دانشجویی این دانشگاه را ۹ نشریه ذکر کرد و گفت: سه نشریه غیرفعال نیز داریم که به مسئولان این نشریات تذکر داده‌ایم که در صورتی که فعالیت رسانه ای نکنند لغو امتیاز خواهند شد. ضمن اینکه سه نشریه نیز مجوزهای لازم را برای فعالیت گرفته‌اند که هنوز شماره نخست را منتشر نکرده‌اند که بزودی فعالیت‌های آنها آغاز می‌شود.

ناصری، قانون نظارت پیش از چاپ را نیز از جمله مسائل مهم عنوان کرد و گفت:طی مدت دو ماه که به عنوان سرپرست معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه مشغول به فعالیت هستم، جلسات مختلفی با کارشناسان حوزه نشریات دانشجویی دانشگاه برگزار کردیم و در آن جلسات بارها تاکید شد که نظارت پیش از چاپ بر اساس قانون نباید صورت گیرد.

لزوم تقویت نشریات مجازی در دانشگاه‌های علوم پزشکی/ ضریب نفوذ نشریات مجازی بالاتر از نشریات مکتوب است

وی به ضریب نفوذ نشریات کاغذی در محیط های دانشگاهی اشاره کرد و گفت: برای نشریات کلی قانون وجود دارد اما برای فعالیت در حوزه نشریات فضای مجازی از جمله تلگرام که ضریب نفوذ آن به مراتب بالاتر از دیگر نشریات است، متاسفانه قانونی وجود دارد که همین مساله باعث می‌شود مشکلاتی ایجاد شود. معتقدم باید از سوی مسئولان و مدیران ستاد وزارتخانه در خصوص این موضوع همفکری وبرنامه ریزی‌های لازم صورت گیرد تا شاهد گسترش فعالیت‌های رسانه‌های مجازی در دانشگاه‌های علوم پزشکی باشیم چرا که ضریب نفوذ نشریات مجازی فراتر از دیگر نشریات است و باید با ارایه قوانین تعریف شده، بحث تقویت نشریات مجازی را نیز در دانشگاه‌ها افزایش دهیم.

فعالیت ۷ انجمن علمی در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند

وی با اشاره به فعالیت ۷ انجمن علمی در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: انجمن علوم آزمایشگاهی، انجمن علوم پزشکی رازی، انجمن علوم اعصاب، انجمن هوشبری، انجمن علمی اتاق عمل، انجمن علمی رادیولوژی و پرستاری از جمله انجمن‌هایی است که به خوبی فعالیت‌های خود را در زمینه آموزشی، علمی وتحقیقاتی ادامه می‌دهد که نمونه آن برگزاری کارگاه‌های مهارتهای بالینی با تلاش اعضای کانون انجمن علوم آزمایشگاهی دانشگاه است. همچنین با کمک اعضای کانون علوم پزشکی رازی و مشارکت با مرکز تحقیقات قلب، کارگاه دو روزه‌ای با موضوع قلب برگزار کردیم.

از ۲۵۰۰ دانشجوی علوم پزشکی بیرجند، ۱۵۰۰ نفر در برنامه‌های فرهنگی و ۴۰۰ نفر در عرصه ورزشی فعال هستند

وی با اشاره به تحصیل ۲۵۰۰ دانشجوی علوم پزشکی بیرجند، گفت: از این تعداد ۴۰۰ دانشجوی علوم پزشکی در فعالیت‌های ورزشی و حدود ۱۵۰۰ نفر از دانشجویان ما در قالب کانون‌های فرهنگی، تشکل‌های دانشجویی و انجمن‌های علمی  در فعالیت های فرهنگی دانشگاه مشارکت ستوانی دارند.

برای افزایش نرخ مشارکت دانشجویان در فعالیت‌های فرهنگی، تلاش داریم کانون محیط زیست و گردشگری را در دانشگاه تاسیس کنیم

ناصری در خصوص برنامه‌های دانشگاه برای افزایش نرخ مشارکت دانشجویان در فعالیت‌های فرهنگی گفت: در این راستا تلاش داریم کانون‌ محیط زیست و کانون گردشگری را در این دانشگاه تاسیس کنیم که افزایش این کانون‌های فرهگی مطابق با سیاست های وزارتخانه است. همچنین تلاش داریم با کمک دانشجویانی که تحصیلات تکمیلی دارند و رشد فکری بالاتری دارند، نسبت به تاسیس انجمن‌های علمی در دانشگاه اقدام کنیم و سعی کنیم رشته‌هایی که در این دانشگاه انجمن‌های علمی ندارند را، فعال کنیم تا شاهد تاسیس انجمن‌های علمی متنوع باشیم.

وی اقدام معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در راه‌اندازی سایت مفدا و تقویت این رسانه در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را ستودنی دانست و گفت: فعالیت پایگاه خبری و اطلاع رسانی مفدا در بدنه وزارت بهداشت ضرورت داشت.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.