یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۸

ششم اسفند ۱۲۹۳ خورشیدی، آغاز حمله و اشغال خاک ایران در جنگ جهانی اول

جنگ

در زمان جنگ جهانی اول، همدان صحنه رقابت دولت‏های روس، انگلیس، آلمان و ترکیه بود. نیروهای روس در تعقیب قوای ترکیه وارد همدان و اسد آباد شدند. مردم همدان بیشتر حامی نیروهای عثمانی بودند و چون سربازان روسی منازل مردم را اشغال می‏کردند، بنابراین مردم به حمایت از عثمانی علیه روس‏ها می‏جنگیدند.

۶ اسفند ۱۲۹۳:  با آغاز جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۴ م / ۱۲۹۳ ه ش در اروپا، به زودی شعله‌های آن آسیا را نیز فراگرفت و با وجود اعلام بی‌طرفی ایران در جنگ، بیگانگان به خاک ایران تجاوز و مناطقی از آن را اشغال کردند. نیروهای عثمانی قسمت اعظم آذربایجان تا میانه، کردستان، کرمانشاه، بروجرد و همدان را به اشغال درآوردند.  

در زمان جنگ جهانی اول، همدان صحنه رقابت دولت‌های روس، انگلیس، آلمان و ترکیه بود. نیروهای روس در تعقیب قوای ترکیه وارد همدان و اسد آباد شدند. مردم همدان بیشتر حامی نیروهای عثمانی بودند و چون سربازان روسی منازل مردم را اشغال می‌کردند، بنابراین مردم به حمایت از عثمانی علیه روس‌ها می‌جنگیدند.

روس‌ها در آغاز جنگ بخشی از نیروهای خود را در همدان مستقر کردند. در محرم ۱۳۳۴ ژاندارمری و مردم شهر و نیروهایی که از نقاط مجاور آمده بودند به پایگاه‌های روس هجوم آوردند. قزاق‌ها به قزوین عقب‌نشینی کردند.

در این هنگام کمیته دفاع ملی که در قم تشکیل شده بود درصدد تقویت همدان برآمد و سپاهی ۲۰۰ نفری از قم به همدان آمد. آلمان‌ها نیز به حمایت ژاندارمری برخاسته و فرماندهی عملیات نظامی را به عهده گرفتند. عده‌ای نیز از تویسرکان به همدان آمدند و به جمع نیروهای ژاندارمری پیوستند. روس‌ها با چهار هزار نیروی زبده روانه همدان شدند و در گردنه آوج نیروهای روس‌ها شکست خوردند. اما روس‌ها در صفر ۱۳۳۴ به همدان حمله کرده و شهر را گرفتند. با ورود پانزده هزار نیروی روس به همدان، بسیاری از رجال وطن دوست به نهاوند، ملایر و کرمانشاه فرار کردند. چندی بعد نیروهای عثمانی، همدان را از روس‌ها گرفتند. پس از اینکه انگلیس بغداد را تصرف کرد، نیروهای عثمانی از همدان فرا خوانده شدند. نیروهای عثمانی هنگام بازگشت از هرجا می‌گذشتند، پل‌ها را خراب و شهرها و روستاها را ویران می‌ کردند. چهارپایان و آذوقه و علوفه و دارایی روستاییان همه جا به غارت رفت. پس از خروج عثمانی‌ها، قوای روس کرمانشاه، همدان، نهاوند و بروجرد را تصرف کرد.

با پیروزی انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ م. در روسیه، نیروهای روس نیز از ایران فراخوانده شدند و شهرهای کرمانشاه، همدان و کردستان در اختیار انگلیسی‌ها قرار گرفت.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.