چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۵ - ۰۴:۲۰

مسئول اداره مشاوره دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه:

رسالت اداره مشاوره تقویت توان دانشجویان در فراگیری مهارت های زندگی است

ملیحه پاشیب

مسئول اداره مشاوره دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه گفت: اهم اهداف و معیارهای مشاوره در سال جدید متکی بر تقویت توان دانشجویان در حوزه ارتباطات و مهارت های زندگی است.

به گزارش مفدا تربت حیدریه، ملیحه پاشیب، مسئول اداره مشاوره دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه، یکی از مهمترین هدف مشاوره در سال جدید را متکی بر تقویت توان دانشجویان در حوزه ارتباطات و مهارت های زندگی دانست و گفت: تلاشمان بر آن است تا دانشجویان صرف داشتن مدرک تحصیلی در عملکرد زندگی خویش ضعیف و کم توان نباشند.

مسئول اداره مشاوره دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه، عملکرد این مرکز در سال های اخیر، آن هم در حوزه ارتباط با دانشجویان را موفق تر نسبت به سابق عنوان و بیان کرد: در گام اول با شناخت نقاط قوت و ضعف دانشجویان به دنبال نیازسنجی از آنان، تلاش کردیم تا با برنامه ریزی های راهبردی در صدد رفع این نقاط ضعف و بهبود آن بر آییم.

 وی با بیان این که فعالیت کنونی اداره مشاوره متمرکز بر کارگاه های مهارت زندگی است، تصریح کرد: اعتقاد داریم از آنجا که در آینده متعالی کشور هر دانشجو بخشی از جامعه را مدیریت می کند، بنابراین باید تک تک دانشجویان تقویت شوند تا بتوانند در آینده کشور عملکرد موثرتری داشته و در برابر مسائل و چالش های پیش روی زندگی نیز ایمن شوند.

انجام بیش از ۴۶۴ مشاوره فردی در دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه

مسئول اداره مشاوره دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه با اشاره به رشد ۵۰ درصدی آمار مراجعات نسبت به آمارهای پیشین تصریح کرد: در سال اخیر ۴۶۴ مراجعه فردی صورت گرفته که با پوشش ۷۳ درصد جامعه دانشجویی، این آمار رشد ۵۰ درصدی داشته و دانشجویان با نگاه خوبی در خصوص تعالی آینده، دنیای ارتباطات و مشکلات زندگی خانوادگی به مشاوره مراجعه کرده و بازخورد هایی از طریق پیگیری اداره مشاوره از دانشجویان در خصوص مسائل خاص نیز صورت گرفته است.  

پاشیب با اشاره به انتقاد برخی از نهاد ها در خصوص کمکاری مراکز دانشگاهی در رفع مشکلات و دغدغه روانی دانشجویان گفت: شاید بتوان گفت امروز آنطور که شایسته است از سیستم روانشناسی حمایت لازم صورت نگرفته و مشکلات از آنجا نشات می گیرد که هر کس و با هر مقطع و جایگاه بدون داشتن دانش تخصصی به خود اجازه ورود به این رشته را داده است.

دعوت از دانشجویان برای عضویت در طرح «همتایاران افتخاری»

پاشیب در ادامه  از دانشجویان دانشگاه در راستای همکاری با اداره مشاوره تحت عنوان «همتایاران افتخاری» دعوت به عمل آورد.  

وی با اشاره به برش روان صورت گرفته در دانشگاه گفت: دو سال پیش با پیش نیازسنجی از دانشجویان و درک ضعف های موجود بر اساس اطلاعات به دست آمده، ۱۳ جلسه مهارت های زندگی در نظر گرفته شد و تغییرات بنیادین در نتایج اولیه و ثانویه رصد گردید. 

اهم فعالیت های پیش روی اداره مشاوره دانشگاه


مسئول اداره مشاوره دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه شرکت در کارگاه مهارت های زندگی را آزاد، رایگان و با صدور گواهی دانست و برگزاری کارگاه های اعتیاد، ازدواج و همایش های از این دست را در سال پیش رو منوط به هماهنگی ارگان های ذی ربط عنوان کرد.

پاشیب با بیان این که اعتقادم بر نگاه دوستانه دو طرفه و حفظ احترام متقابل به همراه شناسایی حد و مرز ها است، گفت: تلاش اداره مشاوره دانشگاه تا کنون متمرکز بر مهارت های زندگی دانشجویان و رسیدگی به مشکلات آنان به عنوان دوست و همدل بوده است.

وی از دانشجویان خواست تا نگاه هایشان صرف درس، تحصیل و مدرک نبوده و درس های زندگی امروز را برای آینده درخشان و متعالی فردا به خوبی فرا گرفته و بتوانند بر این اساس مهیا و آماده شوند.

برگزاری کارگاه های پیشرفته ارتباطات برای اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه

مسئول اداره مشاوره دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه با اشاره به وجود مشکلاتی در خصوص ارتباط استاد با دانشجو، به برگزاری کارگاه های پیشرفته ارتباطات برای اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه اشاره و بیان کرد: تا کنون به دلیل طرح پژوهشی بودن این کارگاه ها محدودیت شرکت کننده وجود داشت که اگر از آن  بازخورد های خوبی را دریافت کردیم، طرح ها را ادامه دار خواهیم کرد.

تدوین۵ طرح پژوهشی توسط اداره مشاوره دانشگاه

شایان ذکر است؛ اداره مشاوره دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه تا کنون ۵ طرح پژوهشی با موضوعات بررسی آموزش مدیریت استرس بر رضایت شغلی، باورهای خود کارآمد، سلامت عمومی و استرس شغلی در مدیران پرستاری شاغل، تاثیر آموزش مهارت های پیش از ازدواج بر انتظار و کم رویی دانشجویان در ازدواج به همراه رابطه بین فرهنگ سازمانی و رفتار شهروندی سازمانی بر نگرش کارآفرینانه کارکنان ستادی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه را به انجام رسانده و ۳ طرح دیگر برای ترم جاری در دست اقدام دارد که امید است تا نتایج بدست آمده در ارائه راهکارهای بهبود عملکرد کارکنان وافزایش آگاهی دانشجویان موثر باشد.


 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.