دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۲

گفت و گو با دبیران کانون های دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران؛

محمدزادگان: بی دغدغه بودن نسبت به مسائل می تواند آسیب زننده ترین مشکل دانشجویان باشد

کانون های دانشجویی

دبیر کانون دانشجویی خیریه کیش مهر، ترس و واهمه دانشجویان از شرکت در فعالیت های اجتماعی فرهنگی را از مهمترین دلایل عدم شرکت در اینگونه فعالیت ها دانست.

به گزارش مفدا تهران، کانون های دانشجویی با زمینه فعالیت های مختلف فرهنگی، اجتماعی، هنری، ادبی، علمی-آموزشی و ... و با بهره گیری از نیروی توانمند دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی تهران فعالیت می کنند که برای شناساندن و معرفی فعالیت های آنان گفت و گویی صمیمانه با دبیران این کانون ها ترتیب دادیم که در زیر می خوانید:

بیوگرافی مختصری از خود و سوابق فعالیت فرهنگیتان بیان کنید؟
امیرمحمد محمدزادگان هستم، دانشجوی پزشکی ورودی سال ۹۵ دانشگاه علوم پزشکی تهران؛ از همان بدو ورود به دانشکده به دلیل علاقه به فعالیت های دانشجویی و فرهنگی در فعالیت های مختلف که توسط کانون های مختلف اجرا می شد شرکت داشتم. در حال حاضر دبیر کانون خیریه کیش مهر و مسئول کتابخانه شهید منتظرالظهور (وابسته به انجمن اسلامی دانشجویان) هستم.

در خصوص چگونگی تأسیس کانون دانشجویی خیریه کیش مهر و زمینه فعالیت آن، توضیح دهید؟
کانون خیریه کیش مهر در سال ۸۸ توسط تعدادی از دانشجویان دغدغه مند که خود را در قبال اتفاقات اطراف خود بی تفاوت نمی دانستند و به دنبال به حقیقت پیوستن رویاهای خود بودند شکل گرفت. این کانون با محوریت کمک به بیماران نیازمند شکل گرفت و زمینه فعالیت های خود را روز به روز گسترش داد.
همه ساله برنامه های خیریه ای توسط این کانون اجرا می شود که با استقبال چشم گیر دانشجویان، مسئولان و اساتید دانشکده پزشکی مواجه شده است. برنامه هایی همچون بازارچه خیریه، عیدی مهر، مهر رمضان، نهال مهر، کشتی مهر و... از جمله فعالیت های این کانون می باشد که با هدف کمک به نیازمندان اجرا می شوند.
در مجمع سالانه کانون خیریه کیش مهر در آبان ماه هر سال، شورای مرکزی با رای گیری از اعضای رسمی تعیین و دبیر سال آینده کانون مشخص می شود. ریحانه آرانی دبیر سابق کانون بودند و بنده از آبان ماه سال جاری به عنوان دبیر در خدمت کانون هستم.

در حال حاضر کانون خیریه کیش مهر چه تعداد عضو فعال دارد؟ آیا گسترشی در زمینه فعالیت های خود داده اید؟
در حال حاضر کانون خیریه کیش مهر بیش از ۵۰ عضو فعال از تمامی ورودی های پزشکی و بیش از ۸۰ عضو همکار دارد. در ابتدا فعالیت های کانون محدود به کمک های مالی به بیماران بود، اما در حال حاضر در زمینه کمک به کارگران نیازمند و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست هم فعالیت های گسترده ای صورت گرفته و برنامه هایی هم در پیش رو داریم. یکی از اهداف کانون خیریه کیش مهر انتقال تجربیات و مهارت های اجتماعی به دانشجویان جهت سوق دادن پتانسیل های بالقوه به سمت فعالیت های دانشجویی است. در این راستا طرح نهال مهر یکی از طرح هایی است که با هدف انتقال تجربیات و مهارت ها به سایر دانشجویان به خصوص دانشجویان جدیدالورود شکل گرفته و از موفق ترین طرح های این کانون شده است.

در خصوص فعالیت هایی که کانون خیریه کیش مهر در داخل و یا خارج از دانشگاه انجام داده است بصورت مختصر توضیح دهید؟
یکی دیگر از اهداف کانون گسترده کردن فعالیت ها در دیگر دانشکده ها و دیگر دانشگاه ها می باشد که در این راستا فعالیت هایی با کانون های خیریه دانشکده های دندانپزشکی و داروسازی داشته ایم.

به عنوان یک دانشجوی فعال فرهنگی اجتماعی، اینگونه فعالیت ها روی درس و زندگی شما چه تاثیرات مثبت یا منفی گذاشته است؟
از مهم ترین تاثیرات این گونه فعالیت ها باعث آشنایی بیشتر با سایر دانشجویان به خصوص دانشجویان سال های بالاتر می شود که سبب انتقال تجربیات چه در خصوص مسائل درسی و تحصیلی و چه در مورد سایر مسائل است. اینگونه فعالیت ها تاثیر مثبتی بر روی وضعیت تحصیلی و روابط اجتماعی اینجانب داشته که بسیار خرسندم.

فضای فرهنگی دانشگاه و فعالیت های دانشجویان در زمینه های مختلف را چگونه ارزیابی می کنید؟
از سوی مسئولان دانشکده و دانشگاه زمینه ها و امکانات بسیار مناسبی جهت فعالیت های دانشجویی و فرهنگی فراهم شده که جای تشکر فراوان دارد اما به دلیل سختی رشته پزشکی فعالیت های فرهنگی نسبت به دیگر دانشگاه ها از سوی دانشجویان کمتر دیده می شود.

کانون خیریه کیش مهر در چهارمین جشنواره دانشجویی ابن سینا برگزیده شد؛ در کدام بخش و دلایل موفقیت کانون را چه می دانید؟
این باعث افتخار کانون کیش مهر است که به عنوان کانون برتر در بخش اجتماعی از سوی مسئولان انتخاب شده است. بخش قابل توجهی که باعث برگزیده شدن این کانون است، توجه ویژه به دانشجویان جدیدالورود یا به اصطلاح تازه نفس است که همه سال موجب رونق و فعال تر شدن برنامه های این کانون شده است، ضمن اینکه این دیدگاه باعث انتقال تجربیات به دانشجویان می شود.

آیا کانون کیش مهر در آینده به کار خود ادامه خواهد داد؟ چشم انداز کانون در آینده چه خواهد بود؟
این کانون از همان ابتدای تاسیس به دنبال تحقق بخشیدن به آمال دانشجویان دغدغه مند بوده که این دغدغه هر سال در بین دانشجویان گسترده تر شده است. چشم انداز این کانون گسترده تر کردن فعالیت ها در سایر دانشگاه ها و تاثیرگذاری در جامعه است. در کنار فعالیت های خیریه حل معضلات اجتماعی که ناشی از فقر هستند از مهم ترین چشم انداز های این کانون می باشد.

برای دانشجویانی که قصد وارد شدن به این راه را دارند به عنوان یک فرد با تجربه، چه پیشنهاد و توصیه ای دارید؟
ترس و واهمه از شرکت کردن در فعالیت های اجتماعی از مهم ترین دلایل بی رغبتی دانشجویان به شرکت در این گونه فعالیت ها است. دانشجو علاوه بر رسالت تحصیل و کسب علم خود وظیفه بزرگی بر روی دوش دارد که همان اصلاح و تاثیرگذاری در اجتماع می باشد؛ چرا که دانشجو همواره به عنوان قشر تاثیر گذار در جامعه شناخته شده است. لذا بی دغدغه بودن نسبت به مسائل می تواند آسیب زننده ترین مشکل دانشجویان باشد. من از همه دانشجویان که خود را در برابر جامعه خود مسئول می دانند دعوت می کنم که از اینگونه فعالیت های فرهنگی و دانشجویی غافل نباشند که این فعالیت ها نه تنها مانع تحصیل نمی شوند بلکه کمک کننده نیز خواهند بود.

به عنوان حرف آخر اگر مطلبی هست که عنوان نشد، لطفا بیان کنید؟
بی دغدغگی مهم ترین مشکل امروز دانشگاه هاست. همه ما از حجم بالای دروس پزشکی آگاهیم و وظیفه اولیه خود را تحصیل به بهترین نحو آن می دانیم، اما بی تفاوتی نسبت به مسائل مختلف اجتماعی تنها به بهانه صرف درس خواندن آسیب بزرگی است که در آینده نه تنها خود فرد بلکه جامعه را در بر خواهد گرفت.
در نهایت جا دارد از مسئولان فرهنگی دانشگاه که همواره یاور ما در اجرای برنامه های خیریه و فرهنگی بوده اند تشکر ویژه کنم و از بنیانگذاران کانون و دبیران سال های گذشته تقدیر فراوان داشته باشم که زمینه ای برای این گونه فعالیت ها فراهم کرده اند.
از وقتی که در اختیار ما گذاشتید، سپاسگزاریم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.