دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۴

۲۳ بهمن ۱۳۵۷، آغاز به کار رسمی دولت موقت مهندس بازرگان

مناسبتهاا

روز ۲۳ بهمن ۱۳۵۷، در واقع علاوه بر آنکه اولین روز از عمر رسمی انقلاب اسلامی مردم ایران می باشد، مناسبت دیگری را نیز در خود جای داده و آن، آغاز به کار دولت موقت مهندس بازرگان، اولین دولت رسمی منتخب امام راحل می باشد که بعد از سقوط دولیت بختیاری، کار رسمی خود را آغاز می نماید.

معارفه بازرگان در مدرسه علوی

مراسم معارفه مهندس بازرگان در آمفی تئاتر مدرسه علوی برگزار وحکم نخست وزیری دولت موقت ایشان، رسما اعلام شد. در ابتدای مراسم حضرت امام در بیاناتی با اشاره به آشفتگی حاکم بر کشور، برلزوم غلبه بر این آشفتگی ها تاکید کردند. ایشان با اشاره به عدالت امام علی (ع) فرمودند : ما می خواهیم یک همچو حکومت عدلی ایجاد کنیم.

Image result for ‫معارفه بازرگان در مدرسه علوی‬‌

ده ها خبرنگار داخلی و خارجی، گروه های مختلف مردم و جمعی از نزدیکان و یاران امام در سالن مدرسه ی علوی اجتماع کرده اند و پس از بیانات امام، حکم و فرمان نخست وزیری که با اتفاق آراء شورای انقلاب و تصویب امام خمینی صادر شده بود، توسط حجت الاسلام والمسلمین رفسنجانی در حضور حضرت امام و آقای بازرگان قرائت شد.

مهندس مهدی بازرگان سپس در حضور حضرت امام حکم نخست وزیری را از دست حجت الاسلام والمسلمین رفسنجانی گرفت و سپس به ایراد سخنرانی پرداخت. وی در بخشی از سخنان خود گفت : خدای بزرگ را شکر می کنم که چنین اعتبار و حسن شهرتی را که به هیچوجه اهلیت و لیاقت آن را نداشتم، به من ارزانی داشته و همین موهبت الهی باعث شده که آیت الله، ابراز اعتماد و ارجاع چنین مأموریتی را به بنده عنایت بفرمایند و همچنین تشکر از ملت ایران می کنم.

Image result for ‫معارفه بازرگان در مدرسه علوی‬‌

حضرت امام (ره) در فرمایشات خود بعد از سخنان مهندس بازرگان، از مردم خواستند تا با تظاهرات آرام و از طریق مطبوعات، نظر خود را درباره دولت بازرگان ابراز نمایند.

بختیار دولت موقت را به رسمیت نشناخت

بختیار به دنبال انتخاب بازرگان به ریاست دولت موقت گفت: «در ایران تنها یک حکومت وجود خواهد داشت وهر کس اکثریت داشت، حکومت می‌کند»، در حالی که مردم حکومت شاهنشاهی و بختیار را به رسمیت نمی شناختند. خبرگزاری آمریکایی آسوشیتد پرس هم در این زمینه اعلام کرد که با توجه به اینکه شانس موفقیت بختیار روز به روز کمتر می‌شود، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به ابراز حمایت ملایم از بختیار بسنده کرده است.  

بازرگان پس از خروج امام(ره) از محل جلسه، در رابطه با تهدید بختیار در مورد نخست وزیری دولت موقت، گفت: این تهدیدها کوچکتراز آن است که بتوان درباره ی آن اندیشه کرد.

حمایت آیت الله گلپایگانی از امام و انقلاب

Related image

آیت الله گلپایگانی بازگشت حضرت امام به میهن را به ایشان تبریک گفت و با صدور پیامی خطاب به ارتش، از فرماندهان نظامی خواست تا از رویارویی و مقابله با انقلاب اسلامی بپرهیزند و به صف نیروهای انقلابی و مردمی بپیوندند.

خروج هشت هزار یهودی از ایران

در روزهای ابتدایی انقلاب اسلامی ۵۷، اعلام خطر رژیم صهیونیستی برای ترک یهودیان حامی این رژیم از ایران بود بطوریکه در یک اقدام از پیش طراحی شده ۸ هزار یهودی از ایران به اسراییل رفتند که این آمار تا ۱۶بهمن ۵۷  وتوسط رسانه های غربی اعلام شد.

اعضای شورای انقلاب، آیت الله دکتر بهشتی، آیت الله مطهری و مهندس بازرگان با تماس های مداوم با فرماندهان ارتش سعی می کنند ارتش را بدون خونریزی، متحد ملت کنند. مردم با گل و اشک و شعار به استقبال ارتشیان می روند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.