یکشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۷

در اجتماع راهپیمایان ۲۲ بهمن؛

روحانی: همه را سوار قطار موفقیت انقلاب کنیم/ سال آینده سال نشاط است

دکتر حسن روحانی در کنفرانس وحدت اسلامی

رییس جمهوری با تاکید بر این که همه را باید دوباره به سوار شدن به قطار موفقیت و پیروزی انقلاب دعوت کنیم، گفت:ما همه یک ملت هستیم و یک آرمان داریم و در پی عظمت ایران بزرگ و تفوق فرهنگ اسلام و هویت ایرانی – اسلامی در دل جوانان عزیز هستیم.

به گزارش مفدا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی پیش از ظهر یکشنبه در جمع راهپیمایان ۲۲ بهمن مراسم سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در میدان آزادی با تبریک سالگرد پیروزی انقلاب عظیم اسلامی ایران اظهار داشت: بسیار خرسندم که در سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب به عنوان نماینده ملت ایران به همه شما مردم فداکار و انقلابی تبریک می گویم و از خداوند بزرگ عظمت و درود فراوان برای روح امام راحل و ارواح طیبه همه شهیدان که با نثار جان خود انقلاب بزرگ این سرزمین را به پیروزی رساندند، خواهانم.

** سال آینده سال بلوغ انقلاب اسلامی است

وی افزود: راهپیمایی امسال ویژگی دیگری دارد و آن این است که وارد چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی می شویم، سال آینده که چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است باید به معنای واقعی کلمه سال بلوغ این انقلاب است و در این سال باید اتحاد ملی را بیش از گذشته شاهد باشیم.
رییس قوه مجریه تاکید کرد: دولت، بخش خصوصی، نهادهای عمومی باید تلاش مضاعف انجام دهند و ما باید در فجر سال آینده شاهد هزاران افتتاح طرح و پروژه مهم در سراسر کشور باشیم.
روحانی افزود: این که در همین روزها شاهد بودیم در یک روز و در یک استان پروژه هایی توسط دولت و بخش خصوصی با اعتباری بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد تومان افتتاح شد و این به معنای آن است که ملت ایران بیش از گذشته برای آبادانی و عظمت کشور امید دارد.

** می توانستیم برخی را از قطار انقلاب پیاده نکنیم

وی همچنین گفت: زمانی که انقلاب ما پیروز شد همه با هم بودیم، در قطار انقلاب مسافران فراوانی بودند، حالا به طور طبیعی برخی خود خواسته از آن پیاده شدند، برخی را هم از قطار انقلاب پیاده کردیم که می توانستیم پیاده نکنیم .
وی با تاکید بر این که همه را امروز باید دوباره به سوار شدن به قطار موفقیت و پیروزی انقلاب دعوت کنیم، تصریح کرد: ما همه یک ملت هستیم و یک آرمان داریم و در پی عظمت ایران بزرگ و تفوق فرهنگ اسلام و هویت ایرانی – اسلامی در دل جوانان عزیزمان هستیم.
روحانی تصریح کرد: برای توسعه و آبادانی ایران اسلامی به همه اصولگرایان ، اصلاح طلبان ، اعتدال گرایان و به همه کسانی که به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اعتقاد دارند ، نیاز داریم.
وی یادآور شد: تمام اقوام ایرانی، پیروان مذاهب تشیع، اهل سنت و تمام ادیان و هر کس که این قانون اساسی را قبول دارد، انقلابی هستند.

** مشارکت ۷۳ درصدی مردم در انتخابات یک پیروزی بزرگ بود

رییس جمهوری با یادآوری موفقیت ها و دستاوردهای دولت در یک سال گذشته و همچنین وجود مشکلات و کاستی ها، اظهار داشت: برگزاری انتخابات شکوهمند ۲۹ اردیبهشت اولین دستاورد سال بود و همه مردم، پای صندوق آراء آمدند و به دنیا نشان دادند که مردم به کشور، انقلاب، نظام‌ و آینده سرنوشت‌ خود عشق می‌ورزند.
روحانی خلق حماسه بزرگ مردم در انتخابات با مشارکت ۷۳ درصدی را یک پیروزی بزرگ برای ایران اسلامی دانست .

** امسال بر تروریسم در منطقه پیروز شدیم

وی در ادامه با تشریح دستاوردهای کشور در سال ۹۶ گفت: در این سال بر تروریسم پیروز شدیم و موفقیت‌های فراوانی را در روند نابودی تروریست‌ها و داعش در منطقه داشتیم، کمک ما به مردم عراق و سوریه به ثمر نشست و ملت‌های این منطقه از شر تروریست‌ها نجات پیدا کردند.
وی به تلاش دشمنان فرامنطقه ای برای تجزیه عراق و سوریه و تلاش های ایران اسلامی برای به شکست کشاندن این توطئه دشمنان اشاره کرد و گفت: توطئه گران می‌خواستند وحدت کشور عراق را از بین ببرند اما هوشیاری ملت عراق و کمک کشورهای منطقه، تمامیت ارضی و وحدت ملی کشورهای دوست ما را در این منطقه تضمین کرد.

** هوشیاری مردم لبنان مانع از تبدیل آن به میدان جنگ شد/ تاکید بر تقویت صلح و ثبات در منطقه

رییس جمهوری افزود: آنها همچنین می‌خواستند در لبنان ناآرامی‌های طولانی به وجود بیاورند و این کشور را به میدان جنگ و اختلاف تبدیل کنند اما هوشیاری مردم لبنان و حمایت کشورهای دوست ، این توطئه آمریکا و صهیونیسم را نیز خنثی کرد.
روحانی با تاکید بر همکاری های منطقه ای ایران برای تقویت صلح و ثبات در منطقه یادآور شد: می‌دانیم راه ‌حل منطقه، راه‌ حل سیاسی است و باید با همکاری و تعاون کشورهای دیگر، بتوانیم این ثبات و امنیت را تقویت کنیم.

** ضرر خروج آمریکا از برجام زود هنگام خواهد بود

وی همچنین به شکست توطئه اخیر آمریکا در ایران اسلامی پرداخت و افزود: آمریکایی‌ها می‌خواستند در امور داخلی ایران دخالت کنند اما مردم ما به آنها جواب رد دادند و با وحدت ، اتحاد و ایستادگی‌خود ،توطئه آمریکایی‌ها را خنثی کردند.
وی ادامه داد: آمریکایی ها به شورای امنیت سازمان ملل رفتند و می‌خواستند علیه ملت ایران توطئه کنند اما خوشبختانه اعضای شورای امنیت به آمریکا پاسخ منفی دادند.
رییس دولت تدبیر و امید خاطر نشان کرد: در مسأله برجام نیز آمریکایی‌ها تاکنون چند نوبت برای از بین بردن این توافق مهم منطقه‌ای و بین‌المللی تلاش کردند اما تا امروز ناموفق بوده اند.
روحانی ادامه داد، اعلام می‌کنم ملت ما به عهد خودش تا روزی پایبند است که طرف مقابل ما هم به عهد خود پایبند باشد و مجددا تأکید می‌کنم اگر بخواهند از پیمانی خارج شوند، ضرر آن را خیلی زود خواهند دید.
روحانی به توطئه آمریکایی‌ها علیه قدس، فلسطین و مردم منطقه اشاره کرد و گفت: آنها می خواستند بیت ‌المقدس را به عنوان پایتخت صهیونیست‌ها اعلام کنند اما جهان در برابر این توطئه ایستاد و نه تنها کشورهای اسلامی بلکه به جز چند کشور همه کشورها با این توطئه آمریکایی‌ها در مجمع عمومی سازمان ملل متحد مخالفت کردند.
وی تاکید کرد: اکنون ما شاهد ثبات بیشتر منطقه، تضعیف بیشتر آمریکا و صهیونیسم و شور و نشاط بیشتر ملت ایران برای تعالی و پیشرفت هستیم.

** جذب میلیاردها دلار سرمایه خارجی حاکی از توانمندی کشور است

رییس جمهوری در ادامه به پیشرفت های کشور در حوزه های داخلی اشاره کرد و گفت: در یک سال گذشته پیشرفت‌های بسیار مهمی در زمینه اجتماعی، امنیتی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی داشتیم. رشد اقتصادی کشور در سال گذشته بیش از دیگر کشورها و در سال جاری به حول و قوه الهی دارای رشد اقتصادی بیش از متوسط جهانی خواهیم بود.
روحانی با یادآوری جذب گسترده سرمایه خارجی در یک سال گذشته اظهار داشت: ما بیش از همه سال‌های دیگر سرمایه خارجی را جذب کردیم و این که توانستیم ۳۲ میلیارد دلار سرمایه خارجی را به عنوان سرمایه‌گذاری مستقیم یا فاینانس جذب کنیم و این به معنای اعتبار و رشد ایران است.
وی ادامه داد: جذب میلیاردها دلار سرمایه خارجی مستقیم و پیشرفت های گسترده در حوزه نفت و گاز بویژه در میدان های مشترک به معنای توانمندی اقتصاد کشور است.
روحانی تاکید کرد، ملت ما ملتی است که راه موفقیت و پیروزی خود را ادامه می‌دهد.

** پیشی گرفتن از قطر در استخراج گاز از پارس جنوبی

رییس قوه مجریه تاکید کرد: امسال برای اولین بار در تولید و استخراج گاز در پارس جنوبی از قطر پیشی گرفتیم، در آغاز دولت یازدهم تولید گاز ایران از منطقه پارس جنوبی، ۲۸۵ میلیون متر مکعب در روز بود که امروز در همین میدان مشترک ۵۵۳ میلیون متر مکعب گاز تولید داریم.
روحانی یادآور شد: تولید کشور در پارس جنوبی در چهار سال به حدود دو برابر افزایش یافته و بر قطر پیشی گرفته‌ایم و این موفقیت ملت ایران است.
وی همچنین اظهارداشت: در زمینه نفت، در میدان مشترک در غرب کارون با عراق در چند سال پیش در آغاز دولت یازدهم، روزانه ۷۰ هزار بشکه نفت استخراج می‌کردیم اما امروز به جای ۷۰ هزار بشکه ۳۰۵ هزار بشکه در روز استخراج می‌کنیم که این به معنای حراست از سرمایه کشور است.
رییس جمهوری با بیان این که عزت و عظمت ایرانی در این مقولات است که به اثبات می‌رسد، افزود: ما در علم و فرهنگ پیشی گرفته ایم، شرایط کشور در حوزه بهداشت و درمان در وضعیت بسیار مناسبی است. هزینه های بهداشت و درمان را از ۳۷ درصد به ۶ درصد کاهش داده ایم و در زمینه‌های مختلف صنعتی ما امروز شاهد پیشرفت هستیم.
روحانی به افتتاح طرح تولید آهن اسفجی در هفته های اخیر اشاره کرد و گفت: ایران در تولید آهن اسفنجی، رتبه نخست را در سطح جهان دارد و این به معنای افتخار برای ملت ایران است. امروز ظرفیت تولید ما در بخش فولاد ۳۲ میلیون تن است که یک قدرت بزرگ در فولاد هستیم، همانطور که یک قدرت بزرگ در پتروشیمی هستیم.
وی با بیان این که ۶ طرح بزرگ پتروشیمی و در پارس جنوبی نیز ۵ فاز مهم را در یک سال گذشته افتتاح کردیم،
افزود: این دستاوردها به معنای گام بزرگ اقتصادی کشور در مسیر توسعه است. ایران امروز هجدهمین اقتصاد در سطح جهان است.

** خودکفایی در بسیاری از محصولات کشاورزی به ویژه گندم

وی تاکید کرد: در بسیاری از محصولات به سمت خودکفایی حرکت می‌کنیم و در برخی از محصولات استراتژیک به خودکفایی رسیده ایم.
روحانی ادامه داد، ایران در تولید گندم به خودکفایی رسیده و حتی صادر می‌کند، در گازوئیل به خودکفایی رسیده و حتی صادر می‌کنیم و ان شاء الله سال آینده در بنزین هم به خودکفایی خواهیم رسید.
رییس جمهوری همچنین به میزان تولید شکر در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: تولید شکر در کشور یک میلیون و ۱۳۰ هزار تن بود که این رقم امسال به یک میلیون و ۹۰۰ هزار تن رسیده و باعث شده تا به مرزخودکفایی در این حوزه نیز بسیار نزدیک شویم و وضعیت در عمده محصولات نیز همین گونه است. در صادرات غیرنفتی سال گذشته بر همه سال‌ها پیشی گرفتیم ، هر چند امسال واردات ما کمی بیش از صادرات ماست اما ان شاء الله به همان اندازه سال گذشته صادرات غیرنفتی خواهیم داشت.

**ایران در شمار پیشرفته ترین ها در زیرساخت های اینترنتی

روحانی با تاکید بر این که ایران اسلامی در فضای مجازی و زیرساخت های اینترنت، جزو پیشرفته‌ترین کشورها در منطقه است، گفت: در سال گذشته ۲۰۰ هزار شغل در سایه اینترنت و پهنای باند و همچنین موبایل‌های نسل سوم و چهارم ایجاد شد و در سال آینده این مسیر و این پیشرفت را ادامه می‌ دهیم.
وی یادآور شد: دو هزار شرکت دانش بنیان در یکسال گذشته توانسته اند به جایگاه تولید برسند و در سال آینده این روند را ادامه خواهیم داد.

**اتصال ۵ استان دیگر کشور به شبکه ریلی

رییس جمهوری اتصال پنج استان کشور به شبکه ریلی در سال جاری را از دستاوردهای کشور در حوزه ارتباطی برشمرد و گفت: طی یکسال ۴۶۷ کیلومتر بر خطوط ریلی و همچنین هزار واگن باری به ناوگان باری کشور افزوده شده است و کشور در همه حوزه های حمل و نقل ریلی، دریایی و هوایی، شاهد پیشرفت قابل ملاحظه است.

** بازپس گرفتن حق ایران در بازار نفت / مهار تورم

روحانی با بیان این که حق‌مان را در بازار نفت پس گرفتیم، افزود: ما همچنین موفق شدیم روند مهار تورم را ادامه دهیم ، در آموزش و پرورش و دانشگاه دارای کشوری هستیم با ۱۷ میلیون نفر در سطح ابتدایی، متوسطه و دانشگاه، ۱۳ میلیون نفر در مدارس، چهار میلیون نفر در دانشگاه‌های ما در حال تحصیل اند و این همه باعث شده تا ایران اسلامی از لحاظ رشد و توسعه انسانی جزو کشورهای سرآمد جهان باشد.

**هیچ قدرت خارجی نمی‌تواند در سرنوشت ایران تأثیرگذار باشد

رییس جمهوری با تاکید بر این که امروز دیگر هیچ قدرت خارجی نمی‌تواند در سرنوشت ایران عزیز تأثیرگذار باشد، گفت: امروز بر خلاف پیش از انقلاب اسلامی، هیچ قدرتی در همه حوزه های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی، مداخله ای در برنامه‌ریزی کشور ندارد و ملت ما با استقلال روی پای خود ایستاده است و در بحث حاکمیت ملی، مردم در همه زمینه‌ها پای صندوق آراء هستند.
روحانی با یادآوری این که ملت ایران در دوازده دوره انتخابات ریاست جمهوری، ۱۰ دوره مجلس شورای اسلامی، پنج دوره مجلس خبرگان رهبری، پنج دوره شوراهای شهر و همه پرسی‌های دیگر و قانون اساسی شرکت کرده اند، افزود: مردم ایران با انتخابات، با صندوق رأی و با حاکمیت ملی مسیر خود را پیموده‌اند و خواهند پیمود.

** دفاع نیروهای نظامی و انتظامی از کشور مانند گذشته

وی همچنین اظهار داشت: ما ملتی هستیم که در طول ۳۹ سال از کشورمان به خوبی دفاع کرده ایم در یک روز ۱۹ هزار متجاوز را در خرمشهر اسیر کردیم، در یک روز در والفجر ۸ توانستیم موفقیت‌های بزرگی را به دست آوریم و از کارون عبور کنیم،در یک روز توانستیم با ۱۴۰ فروند هواپیما مراکز دشمن را در عراق بمباران کنیم.
رییس جمهوری ادامه داد: ما در کمتر از دو ماه از ۲۲ بهمن سال ۶۴ تا ۱۵ فروردین سال ۶۵ ، ۷۳ فروند هواپیمای عراقی را سرنگون کردیم. ما ملت بزرگ و مقاومی هستیم. ارتش، سپاه و بسیج، مردم، نیروی انتظامی و نیروهای امنیتی ما همان‌هایی هستند که امروز هم از مرز و سرزمین ‌ما دفاع می‌کنند.

** خنثی شدن توطئه تروریست ها از توانمندی نیروهای نظامی حکایت دارد

روحانی به حضور گسترده تروریست ها و اقدامات وحشیانه آنها در برخی کشورهای منطقه اشاره کرد و گفت: همین تروریست ها در قدم‌های اول خود که خواستند وارد مرزهای ایران اسلامی شوند با نیروهای امنیتی و سپاه مواجه شده و یا اسیر و یا کشته شدند و این به معنای پیشرفت دفاعی کشور است.

** خودکفایی کشور در زمینه فناوری های نظامی پیشرفته

وی تصریح کرد: کشور امروز در زمینه ساخت ناوچه، بالگرد، هواپیما، تانک، موشک، رادار، موشک ضدهوایی و ماهواره و ماهواره‌بر خودکفا شده است. در سطح جهان اعلام کردیم، توانمند و قدرتمندیم و روی پای خود ایستادیم و در مسیر درست حرکت می‌کنیم.

** کشور با وجود پیشرفت های فراوان کاستی هایی نیز دارد

رییس قوه مجریه با بیان این که کشور به رغم دستاوردهای گسترده باکاستی هایی نیز مواجه است، گفت: در ۳۹ سال در بسیاری از زمینه‌ها پیشرفت کردیم و موفق و پیروز شدیم اما در عین حال در زمینه‌هایی هم کاستی‌ها و تأخیرهایی داشتیم و موفقیت‌های ما به اندازه کافی نبود و در تصمیم‌گیری شاید تأخیر کردیم و شاید در بیان واقعیت با شفافیت با مردم خود صحبت نکردیم. ما در زمینه بانک، مالیات، بودجه‌ریزی، عقب‌ماندگی‌هایی داریم و باید عقب‌ماندگی و کاستی ها را جبران کنیم.

** ساختار اقتصاد کشور را باید اصلاح کنیم

روحانی یکی از اهداف بلند دولت دوازدهم را ایستادگی در برابر فشارهای مختلف خارجی یا داخلی برای اصلاح ساختاری اقتصاد کشور برشمرد و گفت: ساختار اقتصاد کشور را باید اصلاح کنیم. در بودجه سال ۹۷ قدم‌هایی در این زمینه برداشتیم و این گام های اصلاحی تداوم خواهد یافت. در زمینه محیط زیست کاستی‌هایی داریم، کلان شهرها از لحاظ هوا آلوده است. شدت انرژی و مصرف انرژی‌ ما قابل قبول نیست اینکه ما در روز، ۵.۵ میلیون بشکه نفت یا گاز معادل را مصرف می‌کنیم قابل قبول نیست.
وی یادآور شد: با برنامه‌ریزی ظرف چند سال ،یک میلیون بشکه در میزان مصرف صرفه‌جویی خواهیم کرد و این به معنای ۲۲ میلیارد دلار صرفه‌جویی در سال است. برای تداوم طرح های صرفه جویی در مصرف انرژی باید خودروهای فرسوده را از رده خارج و به سمت تولید استاندارد نوع بنزین و گازوئیل گام بزرگ تری برداریم.

** لزوم خروج خودروهای فرسوده از ناوگان حمل و نقل کشور

رییس جمهوری افزود: تصمیم دولت خارج کردن تمام خودروهای سنگین و نیمه سنگین فرسوده است و همانطور که اعلام کردم هر کسی که اتوبوس، کامیون فرسوده، سنگین و نیمه سنگین و کامیونت فرسوده خود را بدهد، کامیون نو را به نصف قیمت خواهد گرفت و نصف قیمت را دولت از مسیر صرفه جویی در سوخت به عهده می‌گیرد و این تحولی بزرگ است و حاضریم سالی ۷۰ هزار خودرو فرسوده سنگین و نیمه سنگین را از رده خارج کنیم.
روحانی با بیان این که ۲۰۲ هزار کامیون سنگین و نیمه سنگین فرسوده در کشور وجود دارد، افزود: طی ۳ سال می‌توانیم این خودروهای فرسوده را از رده خارج کنیم به شرط اینکه تولید داخلی ما این توان را داشته باشد .

**مقابله با ریزگردها سال آینده شدیدتر می شود
رییس جمهوری در خصوص اقدامات دولت در عرصه محیط زیست و مقابله با ریزگردها نیز گفت: به مردم خوزستان و مردم ایران اعلام می‌کنم که در سال گذشته ۱۲ هزار هکتار بخش‌های شن‌زار را مالش پاشی کردیم و در سطحی وسیع‌تر در سال آینده ادامه می‌دهیم. در سال گذشته کانال ۴۷ کیلومتری را از کارون به دشتی در جنوب شرق اهواز رساندیم که منشأ گرد و خاک است. دبی این کانال در ثانیه ۲۰ متر مکعب است که این میزان برای نهال کاری، بوته‌کاری و مرطوب کردن خاک مورد استفاده قرار می گیرد.
رییس قوه مجریه افزود: همه باید راهمان را برای مقابله با عوامل آلوده کننده محیط زیست ادامه دهیم و با آلودگی ریزگردهای با منشاء داخلی مقابله کنیم. ما مردم در برابر آلودگی و ریزگرد تسلیم نمی‌شویم و دولت و ملت، قوای سه گانه و نیروهای مسلح، دست به دست هم می‌دهیم با این بلایا مبارزه می کنیم و سلامت را به کشورمان برمی‌گردانیم و مردم را در رفاه قرار می‌دهیم.

**نباید در برابر زلزله تسلیم شویم

رییس جمهوری در ادامه به موضوع زلزله و ضرورت تقویت برنامه ریزی های درست در این عرصه اشاره و خاطر نشان کرد: ایران کشوری زلزله‌خیز است اما ما نباید در برابر زلزله تسلیم شویم. باید با برنامه‌ریزی درست و مقاوم‌سازی و نوسازی بافت های فرسوده، همه تلاش خود را بکار بگیریم.
روحانی افزود: در زمینه مسکن و بویژه اصلاح بافت های فرسوده قدم‌های بسیار مهمی را در سال ۹۷ برخواهیم داشت، در محله‌ای که بافت فرسوده است، خانه را می‌سازیم و در اختیار مردمی قرار می‌دهیم که در خانه‌های فرسوده هستند. خانه فرسوده‌ آنها تخریب می‌شود و در مقابل خانه‌ای جدید با ۲۰ درصد اضافه به آنها داده خواهد شد.
وی یادآور شد: اگر منطقه فرسوده و خانه فرسوده اش ۸۰ متر است ما ۱۰۰ متر به او می‌دهیم پولی هم نباید پرداخت شود. فقط خانه‌اش در آن منطقه خراب می‌شود و برای خانه‌اولی‌ها خانه می‌سازیم، با سود بانکی ۶ درصد که در تاریخ در سال‌های گذشته و دهه‌های گذشته، شما نظیر آن را نمی‌یابید.
وی اظهارداشت: اولین هدف بزرگ ما در این زمینه مسأله سلامت مردم در برابر زلزله است. شما یک شب در تهران دیدید تکانه‌ای که بوجود آمد و زلزله‌ای که در این شهر آمد چه نگرانی را برای مردم بوجود آورد. باید خودمان را آماده کنیم و دولت در این زمینه با کمک مردم به حرکت خود ادامه می‌دهد.

** باید برای شرایط خشکسالی آماده شویم

رییس جمهوری در خصوص طرح های کشور مقابله با خشکسالی و کمبود آب نیز گفت: کشور در سال خشکسالی شدیدی قرار گرفته است و باید خود را برای شرایط خشکسالی آماده کنیم و در این عرصه باید سامانه‌های نوین آبیاری را در کشور گسترش دهیم. در سال ۹۶ بیش از۱۴۰ هزار هکتار زمین کشاورزی مجهز به آبیاری قطره‌ای و سامانه نوین شد و این رقم در سال آینده به ۲۵۰ هزار هکتار خواهد رسید.
روحانی یکی از راه‌حل های مقابله با کمبود آب را اصلاح بخش آبیاری اراضی کشور برشمرد و خاطرنشان کرد: بیشترین آب مصرفی ما در بخش کشاورزی است و باید مصرف آب را در این بخش ضمن برداشت محصول کافی ، کاهش دهیم.
وی به اقدامات دولت برای مهار آب های مرزی اشاره کرد و افزود: صدها هزار هکتار زمین در غرب کشور زیر کشت خواهد رفت. در خوزستان و ایلام طرحی برای احیای ۵۵۰ هزار هکتار اراضی تا پایان سال ۹۶ داریم و در خوزستان و ایلام ۲۹۵ هزار هکتار زمین را احیاء کردیم که این روند ادامه می یابد.
رییس جمهوری ضرورت توجه به حساسیت ها در روند اطلاع رسانی رسانه ها را مورد تاکید قرار داد و گفت: وقتی که آنفلوآنزای مرغی شایع می شود و ما ۲۵ میلیون قطعه مرغ را بخاطر سلامت مردم معدوم می کنیم بجای تشکر از دولت نیایند در رسانه بگویند تخم مرغ طلایی شده است و حقیقت و واقعیت را به مردم بگویند و بدانند این میزان مرغ بخاطر سلامت مردم نابود شدند چرا که سلامت مردم برای ما مهم است.
روحانی اظهارداشت: سال آینده به عنوان سال چهلم انقلاب باید سال وحدت باشد. رسانه‌های ما، اخلاق خوش اسلامی را پیش بگیرند و به ملت امید و نشاط دهند. سال آینده سال نشاط است و در ورزشگاه‌ها ، دانشگاه‌ها ، سینماها و خیابان‌ها باید نشاط باشد.

** سال آینده سال نشاط و امید است

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که سال آینده، سال نشاط و امید برای ملت ایران است و باید دشمن را مأیوس کنیم، تصریح کرد: از اصولگرا، اصلاح‌طلب، اعتدالگرا، همه احزاب و تشکل‌ها و همه مردم خواهش می کنم بیایید با هم باشیم. هزار دوست کم است و یک دشمن بسیار زیاد است، با هم دوستی کنیم و قدر همدیگر را بدانیم. کینه‌ها را رها کنیم. چند سال کینه، چند سال سخن ناروا گفتن. ما برادریم و همه ایرانی و مسلمانیم و منافع مشترک داریم. مسایل کوچک را رها کنیم ، متحد شویم و در کنار هم قرار بگیریم.
رییس جمهوری در موضوع اشتغال نیز تاکید کرد: در سال قبل ۷۰۰ هزار شغل درست کردیم. امسال تا پایان سال امیدوارم بیش از این باشد و ما در عین حال در این حوزه عقب هستیم. برای سال آینده طرح‌های متعدد برای اشتغال داریم بویژه اینکه جمعیت ۱۵ تا ۳۴ ساله ای کشور ۴۰ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند.
روحانی با درخواست از وزیر تعاون برای ارائه گزارش در این عرصه گفت: سال آینده تمام اصناف و بنگاه‌های کوچک هر فردی را برای جذب کنند از دادن حق بیمه معاف می شوند و بیمه شخص ثالث را هم خودمان به عهده می‌گیریم. گردانندگان اصناف اعلام می‌کنند که با این طرح دولت، ۳۰۰ هزار شغل اضافه خواهد شد.
وی افزود: در سال آینده آنهایی که در کارگاه‌های خود افراد را جذب کنند، برای اشتغال همیشگی در سال اول برای هر فرد ۳۰۰ هزار تومان را به عهده می‌گیریم. مهارت کاری را در سراسر کشور افزایش می‌دهیم و طرحی که برای مسکن داریم سازمان و برنامه بودجه مدعی است که ۲۵۰ هزار شغل جدید بوجود خواهد آورد و در زمینه صنعت در سال جاری ۶۰۰ هزار واحد نیمه تمام را به اتمام رساندیم یا خواهیم رساند.
وی تصریح کرد: دانشگاه‌ها و آموزش و پرورش نیز موظف به آموزش مهارت کار شده اند.
رییس جمهوری خطاب به جوانان عزیز و مردم ایران، گفت: ما برای اینکه بتوانیم انقلاب و نظام را حفظ کنیم، راهی جز مشارکت مردم نداریم و اگر انقلاب ما امروز باقی مانده، بخاطر انتخابات‌هاست. اگر انتخابات مجلس و ریاست جمهوری نداشتیم، بدانید امروز انقلابی در کار نبود و انتخابات‌ها است که این انقلاب را پایدار نگه می‌دارد.

** از همه می‌خواهم راه انتخابات را سهل کنند

روحانی تاکید کرد: راه انتخاب مردم را باید سهل کنیم. از همه نهادها و ارگان‌ها و از دستگاه قانونگذاری مجلس، شورای نگهبان و از همه می‌خواهم که راه انتخابات را سهل کنند. اسلام گفته است اگر ۴۰ نفر شهادت دادند این فردی که از دنیا رفته آدم خوب است، اگر آدم بد باشد، در روایات ما آمده خدا از گناهانش می‌گذرد . آیا وقتی ۴۰۰ نفر شهادت می دهند این آدم خوب است، یک جناح شهادت می‌دهد که این آدم خوب است و میلیون ها نفر شهادت می‌دهند، این فرد خوب است، کافی نیست؟
وی با بیان این که باید به مردم اعتماد و راه قانونی را سهل کنیم، اظهارداشت: احراز صحت و سلامت و شایستگی‌ها را سهل کنیم. مردم را در این احرازها مشارکت دهیم و اگر کمبود قانون داریم، قانون را اصلاح کنیم و راه را باز کنیم، با مردم مدارا کنیم. بگذارید همه سلیقه‌ها و جناح ها در انتخابات حضور پیدا کنند و در انتخابات مجلس، شوراها، مجلس خبرگان رهبری و ریاست جمهوری همه بیایند و شرکت کنند. با تجربه خودم و به عنوان نماینده ملت ایران اعلام می‌کنم، راه این است که انتخاب مردم را آسان کنیم. انتخاب مردم اساس برای حراست از نظام ما است.
رییس جمهوری همچنین رعایت قواعد بازی را در این عرصه مهم برشمرد و گفت: قواعد تعامل را نباید از یاد ببریم . موقع انتخابات اشکال ندارد ، صحبت و نقد کنیم و هر کسی از نامزد خودش حمایت کند، هر چند که آن وقت هم باید اخلاق، راستگویی و اسلام معیار باشد اما انتخابات که تمام شد، رقابت تمام شد. خواهش می‌کنم از همه جناح‌ها، احزاب، جوان‌ها، فرهیختگان، هر کس انتخاب شد، آن منتخب مردم است .

** رای مردم منتخب مردم را می سازد

روحانی با بیان اینکه رأی مردم است که منتخب مردم را می‌سازد، گفت: رقابت را کنار بگذاریم، قواعد سیاسی جهانی را مراعات کنیم، همه در کنار هم باشیم، مردم را راحت بگذاریم، در حریم خصوصی مردم دخالت نکنیم چرا که حریم خصوصی مردم از آن مردم است و یکبار هم شده فرمان ۸ ماده‌ای امام در سال ۶۱ را بخوانیم، به آن عمل کنیم و آستانه تحمل را بالا ببریم.
وی اظهارداشت: ثمره انقلاب ومیراث امام بزرگ ما قانون اساسی است، آن را پاس بداریم و از ظرفیت هایش استفاده کنیم .بسیاری از مسایلی که امروز در حوزه آزادی‌ها، روابط اجتماعی و سرمایه‌گذاری‌ها ، به عنوان مشکل در جامعه داریم،ناشی از عمل نکردن به قانون اساسی است. قانون اساسی معیار ماست. هر که قانون اساسی را قبول دارد، انقلابی است و همه شامل تمام قوا و نیروهای مسلح باید به قانون اساسی عمل کنیم. قانون اساسی بن‌بست‌ها را برداشته و ظرفیت بسیار بزرگی دارد.
رییس جمهوری با تاکید بر این که اگر جایی ما با هم بحث داریم باید به اصل ۵۹ قانون اساسی مراجعه کنیم، گفت: اصل ۵۹ قانون اساسی می‌گوید در برخی موارد قانونگذاری و اعمال قوه مقننه در مسایل مهم اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی، مراجعه به آراء مستقیم مردم است. اگر در دو مسأله اختلاف نظر داریم، دعوا و شعار ندارد، صندوق آراء را بیاوریم و طبق اصل ۵۹ قانون اساسی هر چه مردم گفتند، به آن عمل کنیم، این ظرفیت قانون اساسی ما است و باید به ظرفیت‌های قانون اساسی‌ عمل کنیم.
روحانی تاکید کرد: یک مقدار مدارا و آستانه تحمل ما باید افزایش یابد و در کنار هم ، برای کشور و ملت تلاش کنیم. همانطور که در حرم امام گفتم، سه چیز برای ما اصل است؛ اسلام، ایران و ملت ایران و'همه ما برای اسلام، همه ما برای ایران و همه ما برای ملت ایران'.
به گزارش ایرنا، رییس جمهوری پیش از سخنرانی از مقابل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خیابان آزادی به جمع میلیونی حماسه آفرینان در یوم الله ۲۲ بهمن پیوست و در راهپیمایی این روز بزرگ شرکت کرد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.