سه‌شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۸

برگزاری گفتمان انقلابی و مجاهدت فرهنگی و تمدن نوین اسلامی

گفتمان انقلابی

به همت مدیریت فرهنگی و دانشجویی دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر گفتمان انقلابی و مجاهدت فرهنگی و تمدن نوین اسلامی با حضور معاونین ، اعضای هیات علمی و کارکنان در سالن آمفی تئاتر معاونت آموزشی برگزار گردید.

به گزارش مفدا ایرانشهر؛ این گفتمان ابتدا با تلاوتی از آیات کلا الله مجید برگزار شد.که حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای بامری رئیس حوزه علمیه امیر المومنین (ع) ایرانشهر به ایراد سخنرانی پرداختند .

حجت الاسلام والمسلمین بامری افزود انقلاب اسلامی ایران  که مبنای خود را بر آموزه‌های دینی بنا نهاد و امروزه در عرصه تمدن‌سازی اسلامی، بخشی از صدور فرهنگ ناب خودرا  به جهانیان محقق کرده ،از تأثیرگذارترین انقلاب‌های دنیاست.

انقلاب اسلامی،نتیجه  مجاهدت نیروهای مردمی با بهره مندی از گفتمان انقلابی و اصول فرهنگی مبتنی بر اندیشه های خردمندانه حضرت امام خمینی (ره) است و قطعا جمهوری اسلامی برای بقای خود و دستیابی به اهداف والای انقلاب به همین نیروی انقلابی نیازمند است.

وی افزود رهبر معظم انقلاب  نیز در سخنرانی‌های مختلف، گفتمان انقلابی گری را به عنوان اصلی ترین راهبرد مقابله با آفات و چالش های نظام اسلامی مطرح می کنند.

طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب: " قطار نظام اسلامی هرکجا روحیه جهادی خود را حفظ کرد و در ریل انقلاب

حرکت کرد، پیش رفت و هر جا از این شاخص غفلت داشت، عقب ماند و ناکام شد. در نتیجه اگر مردم ایران راه را عوض کنند و شیوه انقلابی‌گری را فراموش کنند، نه تنها ملت، بلکه اسلام نیز سیلی سختی خواهد خورد."

دشمنان ایران هم با یقین به این  حقیقت در تلاش هستند تا نظام مقدس جمهوری اسلامی  را از محتوای اسلامی و انقلابی خود تهی کنند و همواره به دنبال برنامه‌ریزی همه جانبه‌ای برای تغییر محتوا، رفتار و افکار انقلابی مسئولان و مردم، چه بسا  با حفظ صورت جمهوری اسلامی هستند.

اصلی ترین مبنای انقلابی گری، به ماندگاری دائمی حقیقت انقلاب باز می‌گردد، بر این اساس انقلاب بر پایه ارزش‌ها و معارف اسلامی،  به سوی آرمان‌های عالی و تغییرناپذیر خود در همه شئون زندگی و حکومت از جمله سیاست در حرکت است.

در گفتمان انقلابی، مبنا فرهنگ محسوب می شود و به منظور تحقق باید با تأکید بر فرهنگ به اهداف گفتمان انقلابی رسید.

اما هدف نهایی انقلاب اسلامی رسیدن به تمدن اسلامی در زنجیره ای منطقی و مستمراست که بر چهار رکن دین، عقلانیت، علم و اخلاق بنا شده است؛ این زنجیره از حلقه انقلاب اسلامی آغاز شده و پس از شکل گیری نظام اسلامی وارد مرحله دولت اسلامی می  شود و پس از آن، جامعه اسلامی اسوه، تحقق می یابد و فصلی نو در حیات بشر رقم می زند.

 نگاه تاریخی به تمدن اسلامی نشان می‌دهد که با آغاز بعثت نبی گرامی اسلام بنیان‌های یک تمدن جدید در جهان بنا نهاده شد که امروزه آن را با  عنوان تمدن اسلامی می‌شناسیم. در همین راستا است که رهبر معظم انقلاب نیز با تمسک به روش پیامبر اعظم (ص) به عنوان الگوی حسنه امت اسلامی، تمدن نوین اسلامی را به عنوان یک ایده و طرح برتر معرفی می‌کند که توانایی جلب توجه و جذب ملت های مسلمان را به سوی خود و در نهایت تاثیر گذاری نرم برای ایجاد اتحاد و حرکت جوامع اسلامی برای ساخت یک قدرت بزرگ جهان را دارد. در این ارتباط ایشان می فرمایند: " تمدن اسلامی کشورگشایی نیست بلکه به معنای تأثیر پذیرفتن فکری ملت ها از اسلام است."

 تمدن نوین اسلامی به معنای پیشرفت همه جانبه است و برای رسیدن  به آن هردو بعد دنیوی و معنوی باید مورد توجه قرار گیرد.

رهبر معظم انقلاب چهارعرصه فکر،علم، زندگی و معنویت را برای پیشرفت و رسیدن به تمدن نوین اسلامی بیان کرده اند.

نکته‌ای که انقلاب اسلامی را حتی از انقلاب‌های بزرگ جهانی متمایز ساخته است همان جهاد فرهنگی و صدور انقلاب به دنیاست که امام راحل آن را اعلام کرده بودند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.