سه‌شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۷

داود جهانسوز دبیر سابق شورای صنفی مرکزی دانشجویان؛

شورای صنفی دانشجویان؛ صفر یا یک

مدیریت امور دانشجویی

دبیر سابق شورای صنفی مرکزی دانشجویان، خواستار مشارکت بیشتر دانشجویان تمامی دانشکده ها، رشته ها و مقاطع تحصیلی در روز یکشنبه 29 بهمن 96 همزمان با برگزاری یازدهمین دوره انتخابات شورای صنفی دانشجویی شد.

به گزارش مفدا تهران، بمناسبت برگزاری یازدهمین دوره انتخابات شورای صنفی دانشجویان با داود جهانسوز دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه و دبیر سابق شورای مرکزی به گفت و گو پرداختیم، تا از کم و کیف فعالیت های صورت گرفته در دوره مسئولیت وی اطلاعاتی کسب کنیم که در زیر می خوانید:

لطفاً خودتان را معرفی کنید؟
به نام خدا، داود جهانسوز هستم از نوشهر، دانشجوی سال 7 پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران و حدود 3 سال است که درگیر فعالیت های دانشجویی فرهنگی هستم، دبیر سابق شورای صنفی مرکزی دانشگاه و حدود 3 سال است که کار نشریه تماشاچی را نیز با کمک دانشجویان انجام می دهیم.

با توجه به نزدیکی انتخابات یازدهمین دوره شورای صنفی دانشجویان، در خصوص این شورا بگویید؟
شورای صنفی نهادی دانشجویی است که در نزدیک به تمام دانشگاه های کشور مشغول پیگیری و احقاق حقوق پایمال شده دانشجویان است. اعضای این شورا به طور سالانه از طریق انتخابات تعیین می شوند و در دانشکده پزشکی این انتخابات برای تمام رده های دانشجویی شامل دوره عمومی، دستیاری و حتی دستیاری تخصصی برگزار می شود. اما متاسفانه هم چنان رده های آموزش عالی به اهمیت های این شورا و توانایی های حقوقی و قانونی آن برای حل مشکلات جمعی خود بی توجهی می کنند.
شوراهای صنفی دانشجویان در دستگاه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از طریق یک شبکه منظم بین دانشگاهی با یکدیگر مرتبط اند و یک دبیرخانه در وزارتخانه مسئول رسیدگی به امور آنان است. در این دبیرخانه دو عضو شوراهای صنفی از سراسر کشور حضور دارند که آن ها نیز با انتخابات بین دبیران شوراهای دانشگاه ها انتخاب می شوند.
در حال حاضر شورای صنفی در بسیاری از موارد از جمله تعیین تاریخ امتحانات وزارتی، نرخ حقوق دانشجویان، تعیین میزان و نحوه خرج بودجه رفاهی وزارت، تصویب و تغییر آیین نامه های آموزشی و رفاهی و اموری از این دست نقش دارد. بنابراین همه دانشجویان دانشگاه باید توانایی های آن را جدی بگیرند و در پویایی آن مشارکت کنند.


وضعیت شورای صنفی در دانشگاه ما چگونه بوده و هست؟
اما دانشگاه علوم پزشکی تهران متاسفانه بعد از 9 سال تجربه موفق، از سال 1388 تا 1394 این شورا را در اختیار نداشت. با پیگیری ها و زحمات دلسوزان و همکاری معاون جدید دانشجویی فرهنگی دانشگاه و رییس دانشگاه، این شورا دوباره تشکیل شد و نیرو گرفت. امروز می توان به جرأت گفت: در بررسی مسائل مهم دانشگاه، شورای صنفی یکی از پایه های اصلی و قدرتمند است.
نکته ای که نباید هرگز از یاد برد، مقایسه ای درست بین شرایط فعلی و قبلی است. در صورت نبود شورای صنفی شاید خیلی از داشته های امروز وجود نداشت، هرچند که در بعضی از موارد نیز شورا ناکام بوده است.

چه اقداماتی در این چند سال که شورای صنفی مجدد احیاء شده، توسط شما و دوستان دیگر پیگیری شده است؟
مواردی همچون اصلاح برنامه غذایی دانشجویان، نظارت بر اصلاح شیوه حرکت سرویس های حمل و نقل، تخصیص بودجه از وزارت برای فعالیت های دانشجویی، رایزنی و موفقیت در اضافه کردن غذای دانشجویی به بعضی بیمارستان ها، حمایت از تشکل ها و کانون ها، پیگیری و موفقیت در نصب آنتن های وای فای و آنتن مخابراتی ایرانسل در دانشکده و پیگیری حل مشکلات دانشجویان در زمینه کتابخانه ها، گوشه ای از اقدامات مفید این شورا بوده است
.

سخن آخر؟
جا دارد از همه دانشجویانی که در فعالیت مجدد شورای صنفی وقت گذاشتند و مشارکت کردند سپاسگزاری کنم و در حال حاضر علی پروهان دبیر شورای صنفی مرکزی و بهنام ارمیان، دبیر فعلی شورای صنفی دانشکده پزشکی و بقیه دوستان با جدیت فراوان پیگیر مسائل صنفی دانشجویان هستند و برایشان آرزوی موفقیت می کنم.
در انتها از دانشجویان عزیز دانشگاه می خواهم در یازدهمین دوره انتخابات شورای صنفی دانشجویان که در روز یکشنبه 29 بهمن 96 برای دانشکده ها از ساعت 9 تا 16 در دفتر معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشکده و برای خوابگاه ها از ساعت 14 تا 21 در دفتر سرپرستی خوابگاه برگزار می شود، حضوری فعال داشته باشند و دانشجویان دیگر را نیز ترغیب به مشارکت در این انتخابات کنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.