سه‌شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۱

قرآن وعترت

«مهارت‌ ارتباطی»؛ سرفصل دومین روز دوره توسعه توانمندی مسوولان فرهنگی

دانشگاه علوم بهزیستی وتوانبخشی

روز دوم دوره توسعه مهارت‌ها و توانمندی‌های مدیران فرهنگی و کارشناسان قرآنی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با طرح و بررسی مباحث مختلف پیگیری شد که در این بین توجه به ارتقاء مهارت‌های ارتباطی از جمله مباحث کاربردی و مهم این برنامه‌ها بود.

به گزارش مفدا، دومین روز از چهارمین دوره توسعه مهارت‌ها و توانمندی‌های مدیران فرهنگی و کارشناسان قرآنی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور،سه‌شنبه نهم بهمن‌ماه در مجتمع فرهنگی صندوق رفاه دانشجویان در خزرآباد ساری با برگزاری برنامه‌های مختلف ادامه یافت.

مطابق برنامه ریزی های انجام شده، همچون روز نخست این دوره تخصصی، کارشناسان و مدیران فرهنگی به گروه‌های جداگانه تقسیم و در نشست‌های تخصصی برنامه‌ریزی شده حاضر شدند. بر این اساس کارشناسان قرآنی در نوبت صبح با حضور در کارگاه تخصصی«مهارت های ارتباطی» با حضور دکتر هاشم‌ورزی، روانشناس و مدرس دانشگاه، به مرور، فراگیری و ارتقاء مهارت‌های ارتباطی پرداختند و در زمان باقی‌مانده تعدادی از حاضران سوالات و دغدغه‌های خود مبنی بر چالش‌های ارتباط مفید و موثر در حوزه دانشگاه را مطرح کردند.

مدیران فرهنگی نیز در نوبت صبح با حضور در مرکز همایش‌های مجتمع در کارگاه مساله فرهنگی حضور یافتند و با طرح مهم‌ترین مساله های فرهنگی در حوزه دانشگاه های علوم پزشکی به همفکری و تبادل تجربیات خود در این حوزه پرداختند. دکتر رحمانی، دانشیار رشته جامعه شناسی و مدرس دانشگاه در بخشی از این کارگاه با طرح کلیاتی در باب مفهوم فرهنگ از درک نادرست این مفهوم در کشور سخن گفت.

وی با برشماری شاخصه‌های فرهنگ، به بیان تعریفی در این خصوص پرداخت و گفت: فرهنگ در یک تعریف ساده مجموعه‌ای از دستاوردها و تجربه‌های زیسته انسان است؛ اما این مفهوم در جامعه و حتی محیط آکادمیک کشورمان محدود تلقی می شود؛ نقطه آغاز آسیب ها در این حوزه عدم توجه به مجموعه دستاوردهای این حوزه است و کارگزاران فرهنگی کشور نیز آنچنان که شایسته است تمام ابعاد فرهنگ را مورد توجه قرار نداده‌اند.

برنامه های تخصصی دوره توسعه مهارت ها و توانمندی های کارشناسان قرآنی و مدیران فرهنگی دانشگاه های علوم پزشکی در نوبت عصر از ساعت ۱۵ از سر گرفته شد و در این نوبت کارشناسان قرآنی در کارگاه تخصصی«طب اسلامی» با حضور دکتر مجاهدی متخصص و مدرس دانشگاه در این حوزه شرکت کردند و ضمن بررسی مفهوم شناسی، تاریخچه و جریان شناسی طب اسلامی به بررسی برخی آراء طرفداران طب اسلامی پرداختند.

مدیران فرهنگی دانشگاه های علوم پزشکی نیز در نوبت عصر روز دوم در نشستی با حضور امیر للگانی، مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت مسائل و چالش‌های حوزه فرهنگی دانشگاه های علوم پزشکی را مطرح کردند و از نقاط ضعف و قوت طرح پایش عملیاتی، کمبود نیروی انسانی، ساز و کار انجمن‌های علمی تا نحوه تحقق بودجه فعالیت‌های فرهنگی، مبلغ سرانه دانشجویی و ... را دستمایه بحث و بررسی‌ قرار دادند و پاسخ برخی از سوالاتشان را نیز از مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت دریافت کردند.

للگانی در بخشی از این نشست، با اشاره به تغییر تدریجی بافت فرهنگی دانشگاه ها، تکثر و تنوع فعالیت‌های فرهنگی را از بایسته های کار فرهنگی در این محیط خواند که ضمن پوشش دانشجویان به هویت سازی برای آنان می انجامد و نباید از آن غفلت ورزید.

وی با اشاره به اهمیت فرآیندمحوری در فعالیت های فرهنگی محیط های دانشگاهی، اجتماعی کردن دانشجویان و ارائه آموزش‌های مختلف از جمله فرهنگ گفت وگو به منظور پرهیز از خودمحوری را از دیگر اهداف فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه دانست.

برنامه های روز دوم دوره توسعه مهارت ها و توانمندی های مدیران فرهنگی و کارشناسان قرآنی با پخش فیلم سینمایی«اعتراف می کنم» به کارگردانی آلفرد هیچکاک ادامه یافت و پس از پخش این اثر سینمایی، پوریا عبدی جامعه شناس و از کارشناسان اداره مطالعات فرهنگی وزارت بهداشت به تحلیل فیلم با رویکرد نشانه‌شناسی برای حاضران پرداخت.

وی با برشماری تعدادی از نشانه‌های موجود در این اثر، گفت: «جان فیسک» معتقد است هر اثر دارای سه نوع رمزنگاری فنی، اجتماعی و ایدئولوژیک است که رمزگان سطح سوم(ایدئولوژیک) پیام مستتر در فیلم را مورد توجه قرار می‌دهد.

گفتنی است، چهارمین دوره توسعه مهارت‌ها و توانمندی‌های مدیران فرهنگی و کارشناسان قرآنی دانشگاه‌های علوم پزشکی که از هشتم بهمن‌ماه در خزرآباد ساری آغاز شده است، سه‌شنبه دهم بهمن به کار خود پایان می‌دهد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.