شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۷

گزارش ماهانه معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه به دانشجویان عزیز دی 1396

دکتر حلب چی

دکتر فرزین حلب چی، در دوره چهارساله جدید دانشگاه و در جایگاه معاون دانشجویی و فرهنگی، مطابق دو ماه گذشته گزارشی از دست آوردها و فعالیت های صورت گرفته در حوزه های فرهنگی و رفاهی برای آگاهی و همراهی دانشجویان دانشگاه منتشر کرد.

                                                                                            به نام آن که جان را فکرت آموخت             چراغ دل به نور جان برافروخت

با سلام و احترام

به گزارش مفدا تهران، در آخرین ساعت‌های پائیز 96 و در آستانه شب یلدا، دانشگاه علوم پزشکی تهران در سوگ استاد علیرضا یلدا از مفاخر بزرگ دانشگاه و به تعبیری از ستون‌های مستحکم اخلاق حرفه‌ای و تعلیم و تعلم نشست. فقدانی که تلخی یلدای بی یلدا را برای علاقمندان استاد رقم زد. به عنوان فردی که در مقاطع مختلف تحصیلی محضر استاد را تجربه کرده‌ام، وظیفه خود می‌دانم که این مصیبت بزرگ را به جامعه پزشکی کشور، دانشجویان گرامی و خانواده محترم استاد صمیمانه تسلیت عرض نمایم.
در این گزارش به رویدادهای معاونت دانشجویی در دی ماه اشاره خواهم داشت.
 

                                                                                                                 هرکز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق

اگرجه درگذشت استاد یلدا برای تمامی ارکان دانشگاه از جمله دانشجویان گرامی رویدادی غیرقابل جبران و تأسف بار بود (که در ابراز نظرهای دانشجویان در مراسم رسمی و شبکه‌های مجازی کاملاً محسوس بود)، منتها در این بخش بنا دارم به دو نکته آموزنده از زندگی استاد اشاره کنم. نخست آنکه باید به دقت بررسی شود که چه عواملی استاد یلدا و بزرگواران امثال ایشان را به این الگوهای محبوب تبدیل می‌کند یا به عبارت بهتر استاد یلدا و امثال ایشان چه می‌کنند که ما بقیه انجام نمی‌دهیم. آیا تولیدات علمی و پژوهشی ایشان در قیاس با همتاهای ایشان بیشتر است. پاسخ قطعاً منفی است. آنچه که در تمامی اظهارنظرها پیرامون استاد جلب توجه می‌کند، محبت و عشق استاد به خالق و مخلوق است که به شکل محبت به بیمار، فراگیر و همکار تجلی می‌یابد. اینکه استادی پس از بالغ بر نیم قرن تلاش و بدون توجه به تعاریف مادی امروزی، چنین مهر و انگیزه‌ای برای توجه به جنبه‌های انسانی و معلمی داشته باشد، قطعاً از منبع لایزالی وام می‌گیرد که ریشه در ایمان و عشق دارد و با هیچ معیار دیگری قابل مقایسه نیست. نکته دیگری که اهمیت بسیار زیادی دارد، آن است که احساس می‌شود سنجه‌هایی که امروزه برای ارزیابی و توزین دانشجویان و اعضای محترم هیات علمی در کشور نهادینه شده، شاید در آینده پرورش و ظهور امثال استاد یلدا در عرصه دانشگاه را به یک معجزه شبیه ‌سازد و این نکته باید بویژه برای سیاست‌گذاران این حوزه که در پیام‌های خود ارادت و علاقمندی به استاد را نشان داده‌اند، مورد توجه ویژه قرار بگیرد.

انتصاب یا ابقای معاونین دانشجویی فرهنگی دانشکده‌ها

در ماه دی با تغییرات روسای محترم دانشکده‌های تابعه، شاهد انتصاب یا ابقای معاونین دانشجویی فرهنگی توسط روسای محترم دانشکده‌ها بودیم. کار در حوزه دانشجویی فرهنگی فعالیتی ویژه است. از یک سو مسؤولیت‌پذیری و پاسخگویی زیادی می‌طلبد و همواره با محدودیت‌ها و چالش‌های گاهاً غیرمترقبه‌ای همراه است و از سوی دیگر مستلزم انگیزه و علاقمندی زیادی است که معمولاً با معیارهای مالی جبران نمی‌شود. اگرچه همراهی و حل مشکلات دانشجویان عزیز دانشگاه و نخبگان برجسته کشور و تسهیل فعالیت‌های فرهنگی افتخاری برای همه ما تلقی می‌شود، ولی بر بنده واجب است که از زحمات تمامی معاونین قبلی قدردانی و تشکر نمایم و ضمن ابراز خیرمقدم، برای معاونین جدید کامیابی و توفیق آرزو نمایم.
 

انتخابات شورای صنفی؛ اجتناب از فرصت‌سوزی برای دانشجویان و دست‌اندرکاران حوزه دانشجویی

همانگونه که پیش‌تر هم اشاره شده است، تشکیل و تقویت شوراهای صنفی در سطح دانشگاه از جمله اقداماتی است که باید سرلوحه فعالیت‌های حوزه دانشجویی قرار بگیرد. به زعم بنده، همراهی و همکاری دانشجویان (به‌عنوان مشتریان اصلی خدمات حوزه دانشجویی) در تمامی امور صنفی مربوط به خودشان باید به‌عنوان فرصت و نه تهدید برای هر دو طرف گیرنده و ارائه دهنده خدمت تلقی شود. متأسفانه تصور می‌کنم سابقه و تاریخچه ذهنی مناسبی در این خصوص در میان دانشجویان وجود ندارد و شاید رویکرد نامناسب معاونت دانشجویی در واگذاری امور و مشارکت دادن این شورا در تصمیم‌سازی‌های مرتبط باعث شده که احساس تأثیرگذاری در محیط دانشگاه در دانشجویان بوجود نیامده و بر این اساس علیرغم اطلاع‌رسانی اولیه و تمدید مهلت ثبت‌نام، استقبال مناسبی از سوی دانشجویان برای نامزدی عضویت در شوراها بخصوص در خوابگاه‌ها صورت نگرفته است. فکر می‌کنم در دوره آتی لازم است با اتخاذ رویکرد صحیح احساس مطلوبی نسبت به شورای صنفی در دانشجویان دانشگاه ایجاد شود و این مفاهمه و رابطه برد – برد در این فعالیت شکل بگیرد.   


جشنواره ورزشی دانشجویان دانشگاه

در طول دی‌ماه به همت مدیریت تربیت بدنی، جشنواره ورزشی دانشجویان دختر و پسر دانشگاه برگزار شد و دانشجویان دانشگاه در رشته‌های مختلف ورزشی به رقابت پرداختند. همانگونه که پیش‌تر هم گفته‌ام، پرداختن به ورزش منظم و مستمر به عنوان یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر در زندگی آحاد جامعه مطرح است و اهمیت آن در ارائه‌دهندگان خدمات سلامت که به‌عنوان الگوی عملی مورد توجه جامعه قرار می‌گیرند و با چالش‌های جسمی و فکری زیاد شغلی مواجه هستند، بارزتر است. این مسابقات بهانه‌ای برای تشویق ورزش و بهبود تعامل‌های اجتماعی هستند و باید بیش از پیش در دانشگاه برنامه‌ریزی و برگزار شوند.

تدوین پیش‌نویس برنامه 4 ساله دانشگاه و تصویب در هیأت رئیسه دانشگاه

در این ماه جلسات مکرری با حضور مدیران و فعالان حوزه دانشجویی دانشگاه برای طراحی و تدوین راهبردها و برنامه‌های 4 سال آتی دانشگاه در حوزه دانشجویی فرهنگی برگزار شد و در نهایت در قالب پیش‌نویس، سه راهبرد اصلی الف) افزایش مشارکت دانشجویان دانشگاه در فعالیت­های فرهنگی، ورزشی، اجتماعی و صنفی، ب) ارتقاء وضعیت سلامت، اخلاق و رفاه دانشجویان و ج) بهبود و ارتقاء کمی و کیفی میز خدمت تعیین شد و در ذیل هر راهبرد، برنامه‌ها و شاخص‌های مربوطه تدوین و به هیأت رئیسه دانشگاه ارائه شدند که این پیش‌نویس با انجام اصلاحاتی بر اساس نظرات و دیدگاه‌های اعضای محترم به تصویب رسید. البته با توجه به ضرورت نظرخواهی از ذینفعان برنامه مقرر شد که این پیش‌نویس پس از نظرسنجی از دانشکده‌های مختلف، نهادها و تشکل‌های دانشجویی و قاطبه دانشجویان محترم دانشگاه نهایی و عملیاتی شود. رجای واثق دارم که با همگرایی و هم‌افزایی کلیه دست‌اندرکاران حوزه دانشجویی فرهنگی، بویژه دانشجویان، شاهد رشد رضایت‌مندی از خدمات این حوزه و بهبود فرآیندهای آن باشیم و در راستای مأموریت مهم خود که ایجاد محیطی ایمن، شاداب و پرتحرک برای رشد دانشجویان در تمامی ابعاد انسانی است، حرکت نماییم.
والسلام

30 دی ماه 1396

عکس: جمشید ربیعی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.