چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۴

نشست خبری با موضوع ؛

بسیج آموزش تغذیه سالم و برنامه پویش ملی مبارزه با سرطان برگزارشد

بسیج

نشست خبری با موضوع بسیج آموزش تغذیه سالم و برنامه پویش ملی مبارزه با سرطان صبح امروز چهارشنبه ۲۷ دی‌ماه ۹۶ در سالن اجتماعات مرکز بهداشت استان با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

به گزارش مفدا زنجان ،دکتر محمدرضا صائینی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان و رئیس مرکز بهداشت استان در این نشست با اشاره به اهمیت بیماری‌های غیرواگیر، افزود: در صورت پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر، شاهد افزایش امید به زندگی که شاخص اصلی حوزه سلامت است، خواهیم بود.
وی در تشریح اقدامات انجام گرفته در سطح استان به تدوین سند استانی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر اشاره نمود و افزود: این سند در راستای اهداف سند ملی تدوین شده است و شامل مداخلات درون بخشی و برون بخشی در زمینه پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر و عوامل خطر مرتبط می‌باشد.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان همچنین به اجرای طرح بررسی عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر (STEPS) اشاره و بیان کرد: این طرح در سال ۱۳۹۵ به منظور بررسی میزان شیوع عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر (فشارخون، قند خون، چربی خون، دخانیات، الکل، کم تحرکی و..) در افراد بالای ۱۸ سال انجام گرفت تا مقدمه برنامه‌ریزی و مداخلات لازم در زمینه پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر قرار بگیرد.
رئیس مرکز بهداشت استان زنجان با بیان اینکه کلیه افراد بالای ۳۰ سال که دارای عامل خطر باشند با انجام رایگان آزمایش قندخون و چربی خون، ریسک خطر سکته قلبی و مغزی برای آنها سنجیده می‌شود، اظهار کرد: در برنامه غربالگری علاوه بر خطرسنجی حوادث قلبی عروقی، اقدامات اساسی اولیه در زمینه تشخیص زودهنگام و غربالگری ۳ سرطان روده بزرگ در جمعیت بالای ۵۰ سال، سرطان پستان و دهانه رحم در زنان بالای ۳۰ سال و مداخلات به هنگام و ارجاع به سطح دوم انجام می‌شود.
دکتر صائینی در ادامه به تشریح برنامه پویش ملی مبارزه با سرطان پرداخت و هدف کلی برنامه پویش سرطان را کاهش بروز و مرگ و میر ناشی از سرطان و بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان و اهداف اصلی را نیز شامل: افزایش آگاهی و جلب مشارکت مردم در خصوص قابل پیشگیری بودن سرطان و شیوه‌های آن با تاکید بر اولویت منطقه‌ای، اصلاح باورهای نادرست مردم در خصوص سرطان از جمله درمان ناپذیربودن آن و جلب مشارکت سیاستگزاران و مجریان سلامت (درون و برون بخشی) در کنترل عوامل خطر سرطان با تاکید بر اولویت منطقه‌ای برشمرد.
وی گروه‌های هدف پویش را شامل مردم به ویژه نوجوانان و جوانان، بیماران و خانواده‌ها، سیاستگزاران و مجریان خارج حوزه سلامت و سیاستگزاران و مجریان حوزه سلامت بیان کرد.
معاون بهداشت دانشگاه در این نشست بر اهتمام رسانه‌های گروهی در اطلاع‌رسانی پرونده الکترونیک سلامت و سند کنترل و پیشگیری بیماری‌های غیرواگیر (برنامه ایراپن) تاکید کرد.
*** جهت افزایش سواد تعذیه‌ای جامعه، از سال ۹۱ هرسال بسیج ملی آموزش تغذیه با هدف ارتقاء فرهنگ تعذیه‌ای برگزار می‌گردد که امسال نیز با هدف پیشگیری و کنترل چاقی با شعار "چاقی، تهدید سلامت امروز و فردا، مراقب باشید" از ۱۵ تا ۳۰ دی‌ماه همزمان با سراسر کشور برگزار می‌گردد.
*** برنامه پویش ملی مبارزه با سرطان از سال ۹۳ هرساله با هدف کاهش بروز و مرگ و میر ناشی از سرطان و بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان، افزایش آگاهی و جلب مشارکت مردم در خصوص قابل پیشگیری بودن سرطان و شیوه‌های آن (با تاکید بر اولویت منطقه‌ای)، اصلاح باورهای نادرست مردم در خصوص سرطان از جمله درمان ناپذیر بودن آن، جلب مشارکت سیاستگزاران و مجریان سلامت (درون و برون بخشی) در کنترل عوامل خطر سرطان آن (با تاکید بر اولویت منطقه‌ای)، از ۱ تا ۷ بهمن ۱۳۹۶ برگزار می‌گردد. شعار پویش ملی مبارزه با سرطان: سرطان قابل پیشگیری و درمان است، با خودمراقبتی و امید.
در پایان نشست به سوالات مطرح شده توسط خبرنگارارن درخصوص تغذیه و بیماری سرطان پاسخ داده شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.