چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۵

با میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز:

اولین جشنواره ملی بازیافت در اسفند ماه امسال برگزار می‌شود

شیراز

اولین دوره از جشنواره بازیافت، هنر و خلاقیت تا پایان روز ۱۵ بهمن ماه ۹۶ آثار دریافتی را ثبت و پس از انجام مراحل داوری، در ۵ اسفند ماه، همراه با آئین اختتامیه، برگزیدگان جشنواره را معرفی و مورد تقدیر قرار می‌دهد. حضور و ارسال اثر در این جشنواره برای همهء افراد مجاز بوده و هیچگونه محدودیت سنی، شغلی برای حضور وجود ندارد.

بنابه گزارش مفدا شیراز، اولین جشنواره کشوری با موضوع بازیافت به همت دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار می‌شود.

رئیس اولین جشنواره ملی بازیافت با اعلام این خبر گفت: اولین جشنواره کشوری بازیافت با عنوان «بازیافت، هنر و خلاقیت» توسط دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز برنامه ریزی و در حال پذیرش آثار می باشد.

دکتر سید منصور کشفی ادامه داد: از آنجا که در دنیای امروز، بازیافت و مباحث مربوط به آن اهمیت ویژه ای یافته است و هر روز شاهد کشف ابعاد تازه تری از اهمیت و مزایای این موضوع می باشیم و شاید به جرات بتوان گفت که اگر بشر امروزی چند سال پیشتر از این به اهمیت بازیافت و تکنیک های مدرن آن دست یافته بود اینک با این همه بحران های زیست محیطی و آلودگی های شدید محیط زیست مواجه نبود.

رئیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: یکی از اهداف اصلی برگزاری این جشنواره، فرهنگ سازی و آشنایی عمومی جامعه با مقوله مهم بازیافت بوده و تلاش داشته ایم تا در طول اجرای این جشنواره، حداکثر اطلاعات و دانش ممکن را به مخاطبین عام انتقال داده و امیدواریم تا شاهد تاثیر این آموزش ها در سطح جامعه باشیم.

او برگزاری این جشنواره را آغازی برای یک برنامه طولانی مدت فرهنگی و بهداشتی معرفی کرد و گفت: جشنواره بازیافت، هنر و خلاقیت در سال های آینده نیز ادامه خواهد یافت و کوشش خواهیم نمود تا هر سال جشنواره ای پربار و با شکوه تر نسبت به سال قبل برگزار نمائیم.

دکتر محمد حسینی نیز در همین رابطه اظهار داشت: این جشنواره که در واقع اولین دوره برگزاری آن را در سال جاری شاهد هستیم، برای نخستین بار در سطح کشور توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز طراحی و برنامه ریزی شده و مرحله نهایی و نمایشگاهی آن در اواخر سال جاری به اجراء در خواهد آمد.

دبیر اجرائی اولین جشنواره بازیافت، هنر و خلاقیت، ادامه داد: ایده برگزاری این جشنواره از اوائل سال تحصیلی جاری شکل گرفت و با گذشت زمان و سازماندهی منسجم، تلاش کرده ایم تا هر روز کار بیشتر و بهتری را پیش ببریم.

وی گفت: یکی از اهداف ما برای برگزاری این جشنواره، ایجاد فضای هنری و خلاقانه برای جذب حداکثری مخاطب و نیز تاثیرگذاری هر چه بیشتر در این جشنواره بوده است که به شکرانه خدا در حد بضاعت خویش موفقیت آمیز بوده است.

حسینی افزود: این جشنواره در چهار محور هنری، کاربردی، ویژه و فن بازار به اجراء خواهد آمد و بخش ویژه آن شامل مبحث بازیافت و سلامت انسان می باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: مهلت ارسال آثار برای این جشنواره تا روز ۱۵ بهمن سال جاری بوده و کلیه آثار رسیده پس از این تاریخ به داوری گذاشته شده و از روز ۵ اسفند نیز به همراه برگزاری نمایشگاه و آئین اختتامیه، نتایج نهایی اعلام و برندگان هر بخش نیز معرفی خواهند شد.

وی اعلام داشت: در مرحله داوری جشنواره سعی کرده ایم تا از مجرب ترین و صاحب نام ترین داوران کشوری برای قضاوت و تعیین آثار برتر استفاده نمائیم و همچنین کوشش شده تا جوائز به نحوی انتخاب شوند که انگیزه های بیشتری را برای شرکت کنندگان ایجاد نمایند.

حسینی اعلام کرد: علاقمندان به شرکت در این جشنواره می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه اینترنتی معاونت فرهنگی و امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز به آدرس farhangi.sums.ac.ir مراجعه نمایند.

دکتر کوروش عزیزی نیز با اشاره به اهمیت بازیافت در دنیای امروز، اظهار داشت: شرایط فعلی زمین به گونه ایست که اگر بازیافت و اندیشه و فرهنگ مربوط به بازیافت ترقی و توسعه نیابد، بشر در آینده ای نه چندان دور، شاهد وقوع فاجعه زیست محیطی در ابعاد جهانی خواهد بود.

دبیر علمی اولین جشنواره بازیافت، هنر و خلاقیت ادامه داد: بازیافت، تاریخی به طول عمر بشر داشته و انسان از ابتدای حضور بر سیاره زمین بطور ناخودآگاه از این امکان برای زندگی بهتر بهره برده است ولی باید دانست که با توجه به سرعت رشد تولید پسماندهای خانگی، صنعتی و کشاورزی در تمامی جهان، امروزه دیگر نمی توان به روش های سنتی اکتفا نمود و لازم است تا متدهای مدرن و امروزی تر را به کار گیریم.

استاد تمام رشته حشره شناسی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: بازیافت دارای جنبه های متفاوت و متنوعی در سطح جهانی می باشد که ابعاد زیست محیطی و اقتصادی آن را شاید بتوان از برجسته ترین اولویت های این مقوله معرفی نمود.

معاون فرهنگی و امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی شیراز به عنوان متولی اصلی سلامت در سطح استان و نیز نظر به تاثیری که امر بازیافت بر سلامت و تندرستی جامعه دارد کوشش خواهد نمود تا با بسترسازی فرهنگی و عمومی نمودن فرهنگ بازیافت، جامعه را هر چه بیشتر با اهمیت این امر آشنا نموده و تاثیر آن را بر سلامت اجتماعی و تندرستی افراد روشن سازد.

عزیزی از همه علاقمندان دعوت نمود تا ضمن آشنایی هر چه بیشتر با مقوله علمی بازیافت، در این جشنواره حضور یافته و آثار خود را برای حضور در این پدیده علمی و فرهنگی ثبت نمایند.

اولین دوره از جشنواره بازیافت، هنر و خلاقیت تا پایان روز ۱۵ بهمن ماه ۹۶ آثار دریافتی را ثبت و پس از انجام مراحل داوری، در ۵ اسفند ماه، همراه با آئین اختتامیه، برگزیدگان جشنواره را معرفی و مورد تقدیر قرار می دهد.

حضور و ارسال اثر در این جشنواره برای همهء افراد مجاز بوده و هیچگونه محدودیت سنی، شغلی برای حضور وجود ندارد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.