چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۸

مصاحبه اختصاصی مفدا با دبیر کانون مددکاری دانشگاه

تندرو

مصاحبه کمیته دانشجویی مفدا با دبیر کانون مددکاری امیر حسین تندرو

در راستای سلسله مصاحبه هایی که توسط کمیته دانشجویی مفدا با دبیران کانون ها و تشکل های سطح دانشگاه علوم پزشکی صورت گرفته ،  این بار بر آن شدیم که مصاحبه ای اختصاصی با دبیر کانون مددکاری دانشگاه داشته باشیم : 
مفدا کرمانشاه ، لطفا خودتون معرفی کنید.
به نام خدا، امیرحسین تندرو دانشجوی کارشناسی پرستاری و دبیر کانون مددکاری هستم .
مفدا کرمانشاه ، کانون مددکاری را برای ما معرفی کنید.
کانون مددکاری اجتماعی وحمایت از افراد آسیب پذیر نهادی دانشجویی زیر نظر معاونت فرهنگی دانشجویی وباهمکاری معاونت اجتماعی واداره مشاوره و سلامت روان  درجهت ارتقا و بهبود سلامت جسمی اجتماعی روانی گروه های اجتماعی وترویج و آموزش آن درسطح دانشگاه و جامعه فعالیت میکند.
مفدا کرمانشاه ، اهداف تشکیل کانون مددکاری چیست؟
- افزایش ارتباط وشناخت دانشجویان علوم پزشکی با گروه های آسیب پذیر جامعه
- شناساندن رشته های مهم علوم پزشکی مثل پرستاری و مامایی و پیراپزشکی و...به آحاد جامعه و گروه های اجتماعی و مخصوصا گروه های آسیب پذیری
- تقویت روحیه از خودگذشتگی و ایثار واعتمادبه نفس و مسئولیت پذیری در دانشجویان
- شناسایی گروه های آسیب پذیر درقالب هر کمیته تخصصی و انجام امور مناسب ودر حیطه وظایف برای این گروه ها
مفدا کرمانشاه ، آیا کانون دارای نظام اختصاصی خاصی است؟در مورد آن توضیح دهید.
بله دارای کمیته های مختلفی است از جمله :
1)کمیته کنترل و پایش:کنترل و ارزیابی تمام زیر گروه هاو فعالیت ها قبل از انجام هر برنامه و پرونده سازی
2)کمیته بهزیستی و سالمندان:بهبود روش زندگی و ارتقای کیفیت زندگی در سالمندان وبهزیستی از طریق ایحاد رضایت از زندگی و تقویت سازگاری دراین افرادبا ارائه خدمات مناسب
3)کمیته زنان بی سرپرست و کودکان کار:شناسایی این دسته از افراد و فراهم کردن زمینه توانمند سازی سرپرست خانوار وحمایت از این گروه وبررسی وپیگیری مسائل مربوط به کودک آزاری و کودکان طلاق .
4)کمیته بیماری های خاص و صعب العلاج و شناسایی و یاری رسانی به بیماران نیازمند(ms.سرطان.ایدز.تالاسمی.هموفیلی .اوتیسم و....)
5)کمیته زندان و سربازان:ایجاد زمینه های لازم در جهت اصلاح وتربیت وتهذیب مددجویان زندانی وبازتوانی و کمک درایجاد سازگاری و اشتغال و...
کاهش تتش های روحی در سربازان عزیز و...
6)کمیته توانبخشی و خودکفایی:دراین کمیته دختران فراری و کمپ های ترک اعتیاد و آسایشگاه معلولین و جانبازان زیر گروه میباشند ودرراستای تقویت روحیه برای ترک اعتیاد و فراهم کردن بستر مناسب برای بازگشت به آغوش خانواده وجامعه و شکوفایی استعداد و توانایی های موجود درآنهاست.
مفدا کرمانشاه ، شروع فعالیت کانون از کی بوده ؟
کانون حدود ۳ ماه است که شروع به فعالیت رسمی کرده است و برنامه های متفاوت و جالبی داشتیم که متاسفانه با چالش ناراحت کننده زلزله مواجه شدیم ولی بازهم سعی کردیم که درقالب کانون کاری برای گروه های آسیب پذیر انجام دهیم.
مفدا کرمانشاه ، کارهای انجام شده توسط کانون را نام ببرید ؟
1-جمع اوری کمک های نقدی و غیر نقدی برای مناطق زلزله زده و کمپین مهری درون آذر برای جمع اوری کمک های مردمی مختص سالمندان و کودکان نظیر :اسباب بازی و لوازم التحریر و...
2-مراسم باشکوه شب یلدا درخانه سالمندان
مفدا کرمانشاه ، برنامه های آینده کانون را برای ما بیان کنید ؟
-پایش هر گروه مختص کمیته های کانون له صورت منظم و هفتگی
-برگزاری کانون های تخصصی مرتبط با کمیته های کانون برای افزایش سازگاری اجتماعی دانشجویان 
مفدا کرمانشاه، مشکلات و موانع دراجراه ی کار شما چی بوده است؟ 
خداروشکر دراین کانون دانشجوهایی عضو می باشند و هسته ی مرکزی دارد که باتمام وجود یعنی باجرات میگم واقعا با عشق و علاقه و تمام قدرت کارمی کنند و فقط برای دل خودشون کار می کنند و دوست دارند هر گرفتاری ساده ای رو هم که شده ازاین عزیزان رفع کنند.
کانون ما نیاز به ساپورت مالی ویژه ای ندارد اما برای اینکه ما عملکرد عالی داشته باشیم واقعا لازم است که به طور مثال برای سرکشی از بهزیستی یک عروسک کوچک برای این عزیزان داشته باشیم و این چیز کوچک باعث میشه این گروه ها رابطه خیلی بهتری با ما برقرار کنند.
دانشجویان درهمین شرایط دانشجویی باقی نمی مانند و فارغ التحصیل می شوند چه خوب می شود که دراین دوران علاوه بر برگزاری کارگاه های علمی و فرهنگی و...روی آگاهی های اجتماعی این عزیزان هم کار کنیم که فردا فارغ التحصیل شدند بااین گروه های آسیب پذیر آشنایی داشته باشند و بتوانند عملکرد و رفتار مناسبی بااین گروه ها داشته باشند
رشته های علوم پزشکی جزء رشته های انسان دوستانه و حساسی می باشند پس با کارهای کوچکی می توانیم باعث درخشش و شناخته شدن بیشتر رشته های خود شویم‌.

مفدا کرمانشاه ، به غیر از دبیرکانون مددکاری فعالیتی دیگر انجام می دهید؟ 

بنده دبیر شورای صنفی دانشکده پرستاری ومامایی و رئیس شورای دانشجویی نظام پرستاری نیز می باشم.

مفدا کرمانشاه ، این فعالیت ها تاثیری بر آموزش و تحصیل تان نداشته است؟

خداروشکر ،به لطف خدای متعال بااینکه باتمام وجود درگیر برنامه ها و مسئولیت هایی که پذیرفتم هستم اما از آموزش و تحصیل فارغ نمی شم و شاگرد اول دانشکده می باشم بامعدل بالای ۱۹عضو دانشجویان استعداد درخشان . یه مقدار از پژوهش جا مانده ام که انشاالله قصد دارم در تابستان پیگیر آن باشم.

مفدا کرمانشاه ، انگیزه تون برای فعالیت های دواطلبانه چیست؟

رضایت خدای مهربون،خدمت به دانشجویان،خدمت به خلق خدا،آرامش روحی خودمون.

مفدا کرمانشاه سخن  پایانی:
توی زندگیتون مهربون باشید و مهربونی کنید و از تک تک دقایق عمرتون به نحو احسن استفاده کنید.
دوران دانشجویی رو طوری بگذرونید که بعد از اتمام اون بتونید اونو به عنوان زیباترین خاطره زندگیتون برای بچه هاتون تعریف کنید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.