چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۵

به همت معاونت فرهنگی و دانشجویی،

دوره آموزشی شخصیت شناسی کارکنان دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد

image.jpeg

به همت معاونت فرهنگی و دانشجویی دوره آموزشی شخصیت شناسی کارکنان در سالن اجتماعات دانشکده پرستاری رشت برگزار و طی آن ۱۵۰ نفر آموزش دیدند

به گزارش مفدا گیلان، فهیمه سحری رئیس اداره مشاوره دانشجویی  دانشگاه علوم پزشکی گیلان در حاشیه برگزاری  دوره آموزشی شخصیت شناسی گفت : این دوره  با سخنرانی حسین احمددوست کارشناس ارشد  مشاوره خانواده اداره مشاوره دانشجویی در سالن اجتماعات دانشکده پرستاری و مامائی دانشکده شهید بهشتی رشت مورخ ۲۶ دی  برای ۱۵۰ نفر پرسنل دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار گردید.

پی نوشت: شخصیت شناسی این دوره بر اساس رویکرد روانشناس مطرح دکتر یونگ مطرح گردید ."کارل گوستاو یونگ" روانشناس و روانکاو سوئیسی اولین کسی است که اشاره مستقیم به مبحث تیپ های شخصیتی کرده است. وی معتقد است رفتاری که به نظر غیر قابل پیش بینی می رسد، اگر بتوان زیر بنای ذهنی و برداشت ها و نگرش های اشخاص را شناخت ، قابل درک ،  شناسایی و پیش بینی می شود.او در سال ۱۹۱۵ برای اولین بار بحث "قطبیت های برون گرا و درون گرا" را مطرح کرد و نظریات خود را درقالب کتاب تیپ های روانشناختی (psychological types) در سال ۱۹۲۱ منتشر می کند که بعدها این نظریه به نظریه " تیپ های ۸ گانه یونگ " معروف می گردد. در اوایل قرن بیستم فردی به نام "کاترین بریگز"، که هیچگونه آموزشی در روان شناسی ندیده بود، به پرورش و تدوین سنخ شناسی خاص خود پرداخت. او هنگامی که ترجمه ی انگلیسی سنخ های روانی ( psychological types ) تالیف کارل یونگ را خواند, مفاهیم وی را کاملا مشابه خود اما بسیار سازمان یافته تر یافت.

بریگز از ساخت سنخ شناسی خودش چشم پوشید و به جای آن به کار بر روی نظام قابل فهم تر یونگ پرداخت. وی به همراه دخترش ایزابل مایرز بریگز , یک پرسشنامه ی روانی برای اندازه گیری این سنخ ها ابداع نمود.نتیجه این کار پژوهشی، گسترش مبحث تیپ های شخصیتی و تبدیل تیپ های شخصیتی ۸ گانه یونگ به تیپ های ۱۶ گانه مایرز بریگز می شود که هم اکنون به عنوان (MBTI) معروف است.

تعیین جهت نیروی روانی بخشی کلیدی از کار تحلیل‌گر روانی است.

 به اعتقاد یونگ نیروی روانی را می‌توان در دو منش اساسی تقسیم‌بندی کرد

مبنای نظریه تیپ های ۱۶ گانه مایرز بریگز بر این اساس است:

۱- انسانها در "ارتباط برقرار کردن" با دنیای اطراف یا برون گرا (Extraversion) هستند یا درون گرا Introversion

۲- انسانها در "دریافت اطلاعات" از دنیای اطراف یا حسی و حس گرا (Sensing) هستند یا شمی و شهودی (iNtuition)

۳- انسانها در "تصمیم گیری" یا احساسی (Feeling) هستند یا فکری (Thinking)

۴- انسانها در "نظم و ساختاری که به زندگی خود می دهند" یا ملاحظه کننده و ادراکی(Perceiving) هستند یا داوری کننده و قضاوتی(Judging).

                       

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.