دوشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۹

سفر وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به استان آذربایجان شرقی جهت بازدید وافتتاح مراکز بهداشتی و درمانی

وزیر در تبریز

دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی : مشکل بیمه های روستایی یک مشکل کشوری است

به گزارش مفدای تبریز، وزیر بهداشت در یازدهمین سفر خود به استان آذربایجان شرقی با همراهی دکتر سیاری معاون بهداشت وزیر ، مهندس بیمقدار نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و دکتر شبستری معاون سیاسی امنیتی استانداری از بخش های گوناگون بیمارستان شهید آیت اله طالقانی تبریز بازدید کرد.

دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی از بلوک های زایمانی و بخش های مرکز آموزشی درمانی بیمارستان طالقانی بازدید کرد. در این بازدید علی تقی زادیه معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: هدف از ایجاد بخش LDR اتاق های زایمان و انتظار زایمان مراقبت از بانوان باردار است.

در حاشیه بازدید وزیر بهداشت از مرکز موفق ارتقای هتلینگ و بخش LDR مرکز آموزشی درمانی شهید طالقانی تبریز در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: هشت اتاق در این بخش، احداث شده که در هر یک از اتاق‌ها، یک بیمار به همراه نزدیکان اسکان داده می‌شود و امکاناتی همچون مبل، حمام، و ... در داخل این اتاق ها وجود دارد.

وی تعداد تخت های تصویبی این مرکز را ۱۵۰ تخت اعلام کرد و گفت: در حال حاضر، این بیمارستان  ۱۱۵ تخت فعال  دارد که با ایجاد بخش LDR   این تعداد افزایش یافت.

وی با اشاره به تخصیص اعتباراتی توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر تعمیر، تجهیز و ارتقای سطح هتلینگ مراکز درمانی و آموزشی دانشگاه های علوم پزشکی گفت: با توجه به این امر، مرکز آموزشی و درمانی طالقانی تبریز موفق به کسب رتبه اول در سطح کشور در این خصوص شد. همچنین مرکز درمانی خاتم الانبیاء شهرستان میانه موفق به کسب رتبه برتر در حوزه شهرستان‌ها شد.

تقی زادیه افزود: با توجه به اهمیت بحث ارتقای هتلینگ مراکز درمانی، فعالیت های بسیار خوبی در راستای بازسازی و نوسازی ساختمان‌ها، ارائه خدمات بهتر و ایجاد رفاه هر چه بیشتر برای بیماران دارد.

وی با بیان اینکه ساختمان قبلی این مرکز، قدمتی بیش از ۴۰ سال داشت عنوان کرد: این بیمارستان در سال ۸۵، به یک بیمارستان جنرال تبدیل شده و در حال حاضر در بخش هایی همچون اورولوژی، جراحی عمومی، جراحی گوش و حلق و بینی و همچنین مراقبت های ویژه از نوزادان در بخش NICU و ... به بیماران و متقاضیان ارایه خدمت می کند.

ایشان همچنین از بخش های مختلف مرکز اوتیسم و کلینیک تخصصی در حال احداث  مرکز آموزشی درمانی اسدآبادی  بازدید نمودند.
دراین بازدید مدیر گروه روانپزشکی دکتر مالک به توضیح نحوه فعالیت مرکز اوتیسم پرداخت.
گفتنی است دراین بازدید مردم با امضای طوماری از خدمات رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز و وزیر محترم بهداشت قدردانی کردند.


از دیگر برنامه های سفر وزیر محترم بهداشت به استان افتتاح آزمایشگاه جامع سلامت در سیستم خدمات آزمایشگاهی به عنوان مرجع تایید ، تشخیص و انجام آزمایش های تخصصی و فوق تخصصی در استان محسوب می گردد که در جهت پیشبرد اهداف سلامت جامعه و طرح تحول و با رویکرد ارایه خدمات آزمایشگاهی خارج از توان بخش خصوصی و دولتی در استان و با هدف تمرکز خدمات آزمایشگاهی تخصصی و فوق تخصصی و با هدف آموزش و توانمند سازی کارکنان آزمایشگاه های تابعه بهداشتی و ایجاد خط ارتباطی مستقیم آموزش و فیلد و همچنین جلوگیری از نشت منابع مالی ناشی از خرید خدمت از سایر واحدها ( دولتی و خصوصی ) و امکان مدیریت صحیح موارد طغیان و انتشار بیماری های بدلیل در دسترس بودن داده های آزمایشگاهی و امکان پاسخ صحیح و مناسب در کمترین زمان ممکن جهت جلوگیری از انتشار بیماری های واگیر در مواقع بحران و طغیان بیماری ها در حوزه بهداشت طراحی و پیاده سازی شد .
در این مجموعه خدمات آزمایشگاهی متنوع برای استان و همچنین استان های تحت پوشش ( دانشگاه های علوم پزشکی ارومیه ، اردبیل ، زنجان و مراغه ( همچون :
۱- 
آزمایشگاه قطب منطقه ای ایدز
۲- آزمایشگاه برنامه کشوری هیپوتیروییدی نوزادان(TSHو PKU )
۳- 
آزمایشگاه شبکه تشخیص آزمایشگاهی مالاریا
۴- آزمایشگاه شبکه تشخیص آزمایشگاهی لیشمانیا
۵- آزمایشگاه مرجع میکروب شناسی
۶- کنترل کیفی ابزار پایه و تجهیزات آزمایشگاهی
۷- الکتروفورز هموگلوبین
۸- آزمایشگاه مرجع منطقه ای سل
۹- مولکولی آنفولانزا
۱۰- آزمایشگاه منطقه ای حشره شناسی
۱۱- آزمایشگاه انجام دهنده ارجاع نمونه
۱۲- آموزش و توانمند سازی کارگنان آزمایشگاه های تابعه
۱۳- آزمایش ید ادرار
انجام می گیرد.

دکتر هاشمی: بیمه های روستایی یک مشکل کشوری است
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه بیمه روستایی یک طرح شکست خورده است، گفت: یکی از مسائلی که در دوران مدیریت خود، نتوانسته‌ایم به صورت کامل حل کنیم،مشکلات بیمه روستایی است.
دکتر سید حسن قاضی‌زاده هاشمی در آیین افتتاح مرکز بهداشتی درمانی و کلینیک دوستدار سالمند در شهرستان گوگان، گفت: بیمه‌های روستایی یک مشکل کشوری است، متأسفانه در حال حاضر ارزش این بیمه نسبت به سایر بیمه‌ها کمتر بوده و یک روستایی اگر  از مسیر نظام ارجاع به پزشکان متخصص مراجعه نکند متحمل هزینه های زیادی می شود
.

وی گفت: وقتی پزشک در مرکز بهداشتی نباشد، فرد روستایی کیلومترها طی می‌کند تا پزشک عمومی دفترچه او را مهر بزند، همه این شرایط برای وی هزینه دارد .

قاضی زاده هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اینکه نیازهای خدماتی مردم زیاد است، قابل کتمان نیست، ولی دولت نیز مشکلات خودش را دارد که از آن جمله می‌توان به محدودیت منابع مالی  اشاره کرد .

 وی توجه و تلاش برای حل مشکلات را خواسته عموم مردم از متولیان سلامت کشور دانست و افزود: ۷۵ درصد مرگ و میر استان آذربایجان شرقی به دلیل بیماری‌های غیر واگیر رخ می‌دهد، ضرورت دارد مراقبین سلامت تلاش خود را برای کاهش بار این بیماری‌ها انجام دهند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه  کمبود اعتبارات دستمان را می‌بندد، گفت: امیدواریم با تخصیص اعتبار در مناطق مختلف استان آذربایجانشرقی مراکز بهداشتی کافی احداث شوند.

 گفتنی است، مرکز بهداشتی درمانی گوگان با حضور وزیر بهداشت افتتاح شده و در حاشیه آن نیز کلنگ‌زنی مرکز کانون دوستدار سالمند توسط "سید حسن قاضی‌زاده هاشمی" انجام شد.

مرکز کانون دوستدار سالمند با زیربنای ۴۸۰ مترمربع در یک طبقه احداث می‌شود که شامل ۱۲۰ متر سالن بانوان و ۱۱۵ متر سالن آقایان خواهد بود.  این کانون مکانی با هدف گردهم‌آیی و آموزش و تفریح سالمندان ایجاد شده و بعد از اتمام عملیات عمرانی و تجهیز نیز با ۱۳ سرپرست به فعالیت خواهد کرد.

مرکز جامع خدمات سلامت گوگان و مجتمع سلامت ایلخچی باحضور دکترسید حسن قاضی زاده وزیر بهداشت و هیات همراه کلنگ زنی شد .

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.