پنجشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۴

«بداخلاقی» بزرگترین آفت رسانه‌های امروز است / ایرنا پیشتاز رعایت اخلاق رسانه‌ای

بازدید دکتر فراهانی از ایرنا

دکتر محمدرضا فراهانی معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت عصر چهارشنبه ۲۰دی‌ماه در دیدار از خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا)، گفت: در شرایطی زندگی می‌کنیم که بداخلاقی در برخی رسانه‌ها مشاهده می‌شود و گاهی شاهد انتشار مطالب غیر واقعی هستیم که مردم را نگران می‌کند اما در این فضای آشفته مزیت ایرنا همواره این بوده که اخلاق رسانه‌ای را رعایت می‌کند و اخبار معتبر و صحیح را در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهد.

به گزارش مفدا به نقل از ایرنا، دکترمحمدرضا فراهانی معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت در این دیدار گفت: در شرایطی زندگی می‌کنیم که بداخلاقی در برخی رسانه‌ها مشاهده می‌شود و گاهی شاهد انتشار مطالب غیر واقعی هستیم که مردم را نگران می کند اما در این فضای آشفته مزیت ایرنا همواره این بوده که اخلاق رسانه ای را رعایت می کند و اخبار معتبر و صحیح را در اختیار مخاطبان خود قرار می دهد.
وی افزود: یکی از کمبودهای رسانه های کشور این است که خبرنگار مولف کم داریم، افرادی که بتوانند به عنوان کارشناس و صاحبنظر در حوزه های مختلف، با مصاحبه های عمقی و کارشناسانه، مسئولان را به چالش بکشند و فضای نقد علمی و حرفه ای را فراهم کنند تا جامعه به سمت شفافیت و توسعه بیشتر حرکت کند.
فراهانی گفت: باید در حوزه های مختلف رسانه ای اعم از اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و همچنین حوزه سلامت حضور نیروهای متخصص و کارشناس که با روش های تهیه و تولید خبر و تحلیل نیز آشنا هستند و آموزش های کافی را دیده اند، بیشتر شود تا این نقیصه رسانه ها بر طرف شده و رسانه ها بتوانند با تحلیل های موشکافانه جامعه را به حرکت درآورند.
وی افزود: پیشنهاد من به رسانه ها از جمله ایرنا این است که مصاحبه های چالشی را تقویت کنند؛ وزارت بهداشت نیز حتما در حوزه سلامت از این رویکرد استقبال می کند و حاضریم مقدمات این کار را با حضور کارشناسان و مسئولان حوزه های مختلف فراهم کنیم.

«دکترسیدضیاء هاشمی» نیز در این دیدار گفت: ایرنا با ظرفیت بالای نیروهای با تجربه، کارشناس و زبده، ظرفیت بالایی برای تاثیرگذاری در جامعه دارد وباید ازاین ظرفیت برای ایجاد همدلی و حرکت جامعه به سمت پیشرفت استفاده کنیم.

وی ادامه داد: اکنون در فضایی به سر می بریم که به علت تنوع رسانه ها، نوعی رقابت بین رسانه های مختلف وجود دارد، بنابراین باید با افزایش بهره وری از ظرفیت‌های موجود، برای تاثیرگذاری بیشتر در همه حوزه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ورزشی به بهترین شکل ممکن استفاده و سرعت، دقت و صحت را که شعار خبرگزاری جمهوری اسلامی است، محقق کنیم.
هاشمی اضافه کرد: امروز خبر به تنهایی نیاز مخاطبان یک رسانه را پاسخ نمی دهد و حتما باید در کنار خبر با ارائه تحلیل های کارشناسانه و مطالب آموزشی، به همه نیازهای مخاطبان رسانه پاسخ داد.
مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: حوزه سلامت یکی از حوزه های مهم و اولویت دار برای مردم است، مردم به اخبار و اطلاعات آموزنده برای زندگی سالم تر نیاز دارند. بنابراین اخبار، میزگردها، مصاحبه ها و گزارش های میدانی و تحلیلی از مسائل حوزه سلامت در ایرنا به عنوان یک رسانه ملی اهمیت بالایی دارد و آماده همکاری با وزارت بهداشت برای توسعه تولیدات رسانه ای در حوزه سلامت هستیم.
وی گفت: ممکن است برخی از مخاطبان به اخبار یا تولیدات رسانه ای در حوزه های غیر سیاسی کمتر اهمیت دهند، بنابراین وظیفه داریم با تولید مطالب فاخر، جذاب و آموزنده در حوزه های دیگری که می تواند بر زندگی بهتر مردم تاثیرگذار باشد، ذائقه مخاطبان را نسبت به مسائل مهم و حیاتی جامعه مثل حوزه سلامت حساس کنیم.

در این نشست جمعی دیگر از مدیران وزارت بهداشت از جمله دکترخسرو حیدری مشاور وزیر بهداشت و دکترعباس زارع نژاد مدیر کل روابط عمومی و اطلاع رسانی این وزارتخانه و مهدی معماری مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت نیز حضور داشتند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.