دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۸

دبیر شورای انضباطی

انضباطی
دکتر محمود مرتضوی
 دبیر شورای انضباطی بدوی
 دانشجویان دانشگاه

نام :

محمود

نام خانوادگی :

مرتضوی

نام واحد :

دبیر خانه شورای انضباطی دانشجویان دانشگاه

سمت :

دبیر شورای انضباطی بدوی دانشجویان دانشگاه

آخرین مدرک تحصیلی :

دکترای حرفه ای

وضعیت استخدامی :

رسمی

سوابق اجرایی :

تلفن تماس :

۳۲۲۴۲۲۹-۰۱۳۱   ۳۲۲۶۷۰۴-۰۱۳۱  ۳۲۲۶۱۷۱-۰۱۳۱ 

شماره نمابر :

۳۲۲۶۱۷۱-۰۱۳۱

وب سایت واحد مربوطه :

پست الکترونیکی :

معرفی شورای انضباطی دانشجویان دانشگاه
 
نجات دانشگاه از انحراف ، نجات کشور و ملت است.
امام خمینی قدس سره 
 
فلسفه وجودی شورای انضباطی
 

   دانشگاه ها ، به تحقیق ، مرکز تولید دانش و یکی از ارکان مؤثر در حرکت انقلاب و تنویر افکار مردم محسوب می شوند ، به طوری که اهمیت نقش دانشجویان به عنوان نخبگان نسل جوان در مراحل مختلف پیروزی انقلاب ، تثبیت نظام و دفاع از آن انکارناپذیر است .

 جوانان نخبه و برتر این سرزمین پهناور ، پس از فراگیری علوم و فنون از مراکز دانشگاهی ، طبقه کارشناسان و مدیرانی را تشکیل می دهند که در حقیقت ، گردانندگان نظام سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی ما هستند و به همین دلیل است که در شرایط کنونی ، بدخواهان این انقلاب و سرزمین ، راه نفوذ به دانشگاه را می جویند تا با استحاله فرهنگ اسلامی-  ایرانی ، تسلط خود را بر آینده ما قطعی سازند .

  مقوله فرهنگ و اخلاق ، زیر ساخت هر نهاد اجتماعی به ویژه دانشگاه است ، بنابر این ، برای حفظ این زیرساخت و صیانت از جایگاه و منزلت آن ، نیازمند وضع و رعایت قوانین و ضوابط انضباطی هستیم . چنانکه تمامی دانشگاه ها در سراسر دنیا ، صدور مجوز ورود به محیط خود را منوط به رعایت این قوانین می دانند .

  پاسداری از جایگاه رفیع دانشگاه و کمک به سالم نگهداشتن محیط های آموزشی و پژوهشی و تأمین حقوق عمومی دانشگاهیان ، از طریق ترغیب دانشجویان به حفظ کرامت دانشجویی و مقابله با بی نظمی ، هنجار شکنی و نادیده گرفتن حقوق فردی و اجتماعی دیگران ، از اهداف مهمی محسوب می شوند که شوراهای انضباطی در راه کمک به تحقق آن ها تشکیل شده اند .

 شورای انضباطی دانشجویان به عنوان نهادی حساس در مجموعه مدیریت دانشگاه ، ضمن انجام مسؤولیت خود در رسیدگی به تخطی دانشجویان از منش دانشجویی و اخلاق متعالی ، رشد استعدادهای دانشجویان و تقویت روحیه استقلال و اعتماد به نفس در آنان را به عنوان وظایف اساسی دانشگاه مد نظر داشته و از هرگونه برخوردی که موجبات تحقیر و توهین به دانشجو را فراهم کند ، پرهیز می نماید .

 بدیهی است که شیوه های برخورد صحیح و عالمانه با تخلفات دانشجویی و رعایت تقوی در رسیدگی به امور آنان ، جزو اصول اساسی اساسی و خدشه ناپذیر شورای انضباطی دانشجویان تلقی می گردد .


حدود اختیارات و وظایف 

  شورای مزبور که یکی از زیر مجموعه های حوزه معاونت امور دانشجویی و فرهنگی دانشگاه محسوب می گردد ، به کلیه  گزارش های واصله در مورد دانشجویان ، از سوی هر یک از اشخاص حقیقی یا حقوقی در داخل یا خارج از دانشگاه رسیدگی نموده و  در صورت احراز وقوع تخلف ، نسبت به صدور حکم انضباطی برابر مقررات اقدام می نماید .  

         بر اساس آیین نامه شورای انضباطی دانشجویان ( مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی ) عناوین جرایم و تخلفاتی که از طریق شورای انضباطی دانشجویان دانشگاه قابل رسیدگی است ، عبارتند از : 

        الف- جرایم عمومی ( از قبیل تهدید ، تطمیع ، توهین ، ضرب و جرح ، جعل ،  سرقت ، استفاده بدون اجازه اطلاعات و داده ها نظیر کپی برداری بدون ذکر منبع و سرقت مطالب پایان نامه ، رشوه ، اختلاس و نشر اکاذیب )

        ب- تخلفات آموزشی و اداری ( از قبیل تقلب در امتحان ، فرستادن یا شرکت به جای دیگری در کلاس یا امتحان ، وارد آوردن خسارت به اموال عمومی یا خصوصی ، عدم رعایت مقررات دانشگاه ، اخلال در برنامه ها یا نظم دانشگاه و دادن اطلاعات ناصحیح به دانشگاه یا کتمان حقایق )

         ج- تعرضات دینی و تخلفات سیاسی- امنیتی ( از قبیل توهین به شعایر و مقدسات اسلامی یا ملی و ارتکاب اعمالی بر ضد نظام جمهوری اسلامی مانند تظاهر به روزه خواری ، توهین به حجاب ، شعارنویسی ، فعالیت و تبلیغ به نفع گروهک های محارب و مکاتب الحادی ، ایجاد بلوا  و آشوب در محیط دانشگاه )

         د- تخلفات اخلاقی ( از قبیل عدم رعایت شؤون دانشجویی ، پرخاشگری ، عدم رعایت پوشش اسلامی ، عدم رعایت موازین محرز شرعی در ارتباط با نامحرم ، ایجاد مزاحمت ، استفاده از پوشش یا  آرایش مبتذل ، استعمال دخانیات در دانشگاه ، استفاده از مواد اعتیاد آور ، استفاده از مشروبات الکلی ، قمار ، تخلفات رایانه ای و الکترونیکی ، استفاده از ابزار یا فرآورده های نمایشی ، گویشی یا نوشتاری غیر مجاز نظیر عکس ، لوح ها ی فشرده ، نشریات ، کتاب ها ، فیلم یا  فرآورده های رایانه ای حاوی تصاویر مستهجن و یا تکثیر و توزیع آن ها ، داشتن رابطه نامشروع  )   

وظیفه دانشجویان

        دانشجویان می بایست در تمامی‌ مدت‌ تحصیل ‌، کارآموزی ، کارورزی ‌، دستیاری‌ ، بازدید علمی‌ و نیز در خوابگاه‌ و در هر جا که‌ به‌ عنوان‌ دانشجو حضور داشته و از ماهیت دانشجویی خود به عنوان‌ یک‌ هویت‌ حقوقی ‌و اجتماعی‌ استفاده‌ می‌نمایند ،  مقررات انضباطی دانشگاه را رعایت نموده و از انجام هر عملی‌ که‌ خلاف‌ شؤونات اسلامی و دانشجویی‌ باشد اجتناب نمایند .

 تنبیهات شورای انضباطی

        تنبیهاتی که با نظر شورای انضباطی نسبت به دانشجویان متخلف اعمال می شود در طیفی بین احضار و اخطار شفاهی تا اخراج و محرومیت از تحصیل قرار دارد .

  دبیرخانه شورای انضباطی

        انجام امور اجرایی دبیرخانه ، بر عهده دبیر شورای انضباطی دانشجویان دانشگاه می باشد که علاوه بر تهیه مدارک و مستندات و بررسی و تکمیل گزارش های واصله در خصوص تخلفات دانشجویان جهت طرح در جلسات شورا ، بر اساس سوابق و پرونده های موجود دانشجویی ، پیرامون موارد ذیل اقدام می نماید : 

       ۱ - پاسخ به استعلام استخدامی ادارات و سازمان ها  و استعلام آزمون های دستیاری ،         کارشناسی ارشد و کارشناسی و ...

       ۲- پاسخ به استعلام واحدهای مختلف دانشگاهی از جمله کمیته ناظر بر نشریات ، شورای صنفی دانشجویان ، اداره امور خوابگاه ها و ...

       ۳- اعلام نظر در خصوص درخواست تسویه حساب ، میهمانی ، انتقال و جابجایی دانشجویان

       ۴- اعلام نظر در خصوص انتخاب دانشجوی نمونه کشوری (در کلیه رشته ها و سهمیه ها )

       امید آن که با رعایت قوانین و مقررات انضباطی دانشگاه ، شاهد محیطی امن جهت شکوفایی و پرورش استعدادهای دانشجویان عزیز باشیم . ان شاءالله

  

                     اگر دانشگاه اصلاح شود ، مملکت اصلاح می شود .

                                                                                                           امام خمینی  (ره)

    

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.