سه‌شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۷

دانشگاه مهم‌ترین پایگاه آموزش موضوعات فرهنگی است/ لزوم توجه مسؤولان به مسابقات مناظره

مسابقات مناظره

دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان و از راهیافتگان به مرحله کشوری مسابقات مناظره، دانشگاه را مهم‌ترین پایگاه آموزش موضوعات فرهنگی دانست و از مسؤولان دانشگاه‌های علوم پزشکی خواست، توجه بیشتری به رویدادهای فرهنگی نظیر مسابقات مناظره نشان دهند.

عبدالعلی طوسی، دانشجوی ترم چهارم رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفت‌وگو با مفدا در خصوص ششمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان با توجه به تجربه نخست خود در مسابقات ملی مناظره دانشجویان گفت: از طریق دوستان با مسابقات ملی مناظره دانشجویان آشنا شدم و به همراه سه تن از هم دانشگاهیانم در دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان یک تیم تشکیل دادیم و در مسابقات درون دانشگاهی شرکت کردیم؛ متاسفانه تیممان در مرحله استانی حذف و از دور رقابت‌ها کنار رفت و من به پیشنهاد تیم دانشجویی«جنبش» متشکل از دانشجویان دانشگاه فنی و علوم دریایی امیرکبیر شعبه بندرعباس به آنان پیوستم.

وی افزود: در این مرحله همراه با سه تن از دوستانم با نام‌های جواد شریفی، شاهین رفعتی و علی کابلی از دانشجویان دانشگاه علوم فنی و دریایی دانشگاه امیرکبیر موفق به کسب رتبه نخست منطقه‌ به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان شدیم و به مرحله کشوری راه پیدا کردیم.

طوسی انگیزه حضور در مسابقات مناظره را کسب تجربه، لذت مباحثه و یادگیری در کنار سایر دانشجویان عنوان کرد و افزود: مسابقات ملی مناظره به دانشجویان کمک می‌کند تا آنان درست شنیدن، درست فکر کردن و منطقی پاسخ دادن را فرابگیرند؛ یکی از قوانین مفید مسابقات صحبت کردن و دفاع کردن از مواضع بر اساس نوبت و در زمان معین بود که روند مثبتی به مسابقات بخشیده بود.

دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اظهار کرد: پس از اطلاع از فراخوان ششمین دوره مسابقات، برای ثبت نام به جهاددانشگاهی هرمزگان مراجعه کردیم و از طریق کانال اطلاع رسانی مسابقات از جزئیات برگزاری این رویداد ملی با خبر می‌شدیم.

طوسی با اشاره به توفیق کم تیم‌های دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی در مرحله منطقه‌ای به علت‌یابی این مساله پرداخت و گفت: بخشی از این اتفاق به دلیل حجم بالای دروس دانشجویان علوم پزشکی است و بخشی نیز به دلیل تمرکز مسؤولان دانشگاهی بر رویدادهای آموزشی و پژوهشی دانشگاه و عدم اقبال به چنین رویدادهایی است. عمده تحرکات فعلی به صورت خودجوش از سوی دانشجویان دنبال می‌‎شود و اگرچه زیرسوال بردن مسؤولان در این حوزه بی‌انصافی است اما باید پذیرفت که پیگیری همیشه از سوی دانشجویان است.

وی با اشاره به اینکه در هشتمین دوره جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت به همراه تیم تئاتر«من نما» از دانشگاه هرمزگان موفق به کسب عنوان برگزیده ویژه هیات داوران شدیم، گفت: پس از این رویداد انتظار پیگیری بیشتری از سوی مسؤولان دانشگاه داشتیم که این اتفاق نیفتاد و اگرچه باید بپذیریم که محور اصلی دانشگاه تحصیل علم است اما نمی توان منکر این مهم شد که دانشگاه مهمترین پایگاه فرهنگی و آموزش مسائل آموزشی نیز هست و برای فرهنگ‌سازی و ارتقاء مباحثی از این دست پیگیری بیشتری لازم است.

عضو تیم دانشجویی جنبش در پایان سطح کیفی مسابقات را خوب ارزیابی کرد و گفت: اطلاع رسانی اولیه مسابقات مناسب نبود و بسیاری از دانشجویان علاقمند از برگزاری مسابقات اطلاع پیدا نکردند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.